Перейти до основного змісту

Тридцять дзвінків у перший день. У 47-й ОМБр "Маґура" розказали, як працює рекрутинг військових після СЗЧ

Ексклюзивно
Українські військові. 47 окрема механізована бригада/Facebook

Понад пів сотні звернень отримали у 47-й бригаді після заклику до військовослужбовців повернутися після СЗЧСамовільне залишення частини до них на службу. У бригаді розглядають таких військових, які раніше самовільно залишили військову частину, на різні посади. Вже мають приклади тих, хто почав виконувати бойові завдання.

Про це Суспільне Донбас розповів начальник відділу рекрутингу 47 окремої механізованої бригади "Маґура" В'ячеслав Смірнов. За його словами, за літо і частину осені 2024 року рекрутери бригади отримали кілька сотень звернень від бійців, які самовільно залишили воїнську частину. Але не було механізмів для їхнього повернення.

"Насправді, є багато бійців, які не просто пішли в СЗЧ, бо вони там пили чи гуляли. Війна дуже непроста штука, різні накази бувають, різні підрозділи, у всіх морально-вольові показники теж різні, хтось витримує, хтось ні. Ми чекали інструментів, коли дійсно можна гарних людей повернути стрій, бо багато адекватних, гідних воїнів готові боронити нашу державу", — пояснив військовослужбовець.

За його словами, не має значення, як давно людина пішла в СЗЧ, є два варіанти розвитку подій. Перший: якщо проти людини вже порушили кримінальне провадження за самовільне залишення воїнської частини, треба звернутися до свого слідчого або прокуратури.

"Він залишає заявку, що хоче служити, наприклад, в нашій частині 47-ї ОМБР, після чого ми отримуємо безпосередньо вже зв'язок від прокурора або слідчого, який каже, що в нас є такий кандидат. Ми зі свого боку видаємо письмову згоду — відношення, — в якому написано, що як частина розглянули цю кандидатуру на певну посаду і готові його прийняти. Після чого вже йде розгляд справи, вирок суду, і протягом 72 годин кандидат має прибути вже безпосередньо до війська. Він прибуває, ми повідомляємо прокурору, що він прибув, по ньому закривається провадження", — пояснив В’ячеслав Смірнов.

Другий варіант, якщо кримінального провадження не відкрили. Тоді, за його словам, схема та сама: "Людина звертається в прокуратуру, отримує відношення і вже їде безпосередньо напряму в частину. Це навіть швидше відбувається".

Повернутись із СЗЧ: яка була реакція на заклик від 47 бригади

За словами військовослужбовця, повною мірою механізм повернення з СЗЧ запрацював з 4 листопада. Саме тоді 47 ОМБр "Маґура" публічно звернулась на сторінках у соцмережах до військових.

За перший день рекрутери бригади отримали понад три десятка звернень, за другий таку кількість дзвінків нарахували лише до обіду, розказав В’ячеслав Смірнов. Повернутися з СЗЧ до лав 47-ї ОМБР можуть військовослужбовці інших бригад ЗСУ і інших родів військ, наприклад, Національної гвардії, уточнив він. Рекрутери оцінять якості людини і можуть запропонувати посади, які є вакантними.

"В цьому і полягає суть рекрутингу: нам треба провести співбесіду, нам треба виявити морально-вольові якості. Якщо треба, ми можемо з частиною зв'язатися, запитати інформацію. Ми враховуємо, що це може бути суб'єктивна думка, але ситуації вся різні і індивідуальні. В будь-якому випадку, можна і з цивільним добровольцем теж наслухатись, що він вмотивований, класний, а потім він в першому бою, наприклад, іде в СЗЧ. Для цього ми і проводимо ретельну співбесіду, оцінюємо кандидата, ким він був в цивільному житті, чого хоче, який в нього досвід”, — розповів рекрутер.

Смірно додав, що вже є два випадки повернення бійців: один з 47-ї ОМБР, один з іншої бригади.

“Один чоловік був в піхоті. За його словами, він не був згоден з тими задачами, яке йому ставив командир. Але перевестися в іншу бригаду він не міг. Він мотивований і хоче служити, а інструменту попасти до нормального командира не було. Дуже хотів до нас в 47 бригаду “Магура”. Він буде водієм-механіком, на “Bradly” їздити. Звісно, що наш незмінний пріоритет — піхота, бо це найважча робота. Тим не менше, якщо людина важить, наприклад, 55 кілограм, ну, який він піхотинець. Але якщо в нього фінансова освіта, то ми його заберемо в фінвідділ”, — розказав він.
Військові 47 ОМБр "Магура" на Bradley. 47 ОМБр/Facebook

Відповідальність за СЗЧ та дезертирство в Україні

На сьогодні, в умовах воєнного стану, за самовільне залишення служби військовослужбовцем, передбачається кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 10 років (ст. 407 ККУ). Дезертирство карається позбавленням волі від 5 до 12 років.

З січня 2022 року Офіс генпрокурора зареєстрував майже 60 тисяч кримінальних проваджень за фактом самовільного залишення частини (СЗЧ) і близько 30 тисяч щодо дезертирства у ЗСУ.

Голова Верховного Суду Станіслав Кравченко, посилаючись на статистику Державної судової адміністрації, повідомив агентству "Інтерфакс-Україна", що протягом 2023 року за СЗЧ засудили 1 577 військових. З них 30 — жінок. Він додав, що це найпоширеніший злочин серед військовослужбовців.

Військовослужбовці 16 вересня 2023 року йдуть біля лінії фронту. Українські військові йдуть дорогою, фронт поблизу Бахмута, 16 вересня 2023 року. Фото: Alex Babenko/АР

Як у законний спосіб повернутися на службу після СЗЧ

20 серпня цього року Верховна рада України ухвалила в цілому закон про позбавлення від кримінальної відповідальності військовослужбовців за самовільне залишення військової частини та дезертирство в окремих випадках:

  • якщо це трапилося вперше,
  • якщо військовий вирішив повернутися до війська на стадії судового розгляду,
  • Якщо командир частини надав суду письмову згоду на повернення військового до служби.

Після ухвалення цих змін кількість звернень військовослужбовців, які пішли в СЗЧ і хочуть повернутися у військо, збільшилася, повідомляли Суспільному у Військовій службі правопорядку. Цифр та відсоткових значень у ВСП не навели.

Як раніше пояснювали у Військовій службі правопорядку, повернутися на службу можуть військовослужбовці, які вперше вчинили кримінальне правопорушення та раніше не притягувались до кримінальної відповідальності.

Для цього потрібно самостійно звернутися до слідчого, прокурора, суду з письмовим клопотанням про намір продовжити проходження військової служби. Також можна виконати дані дії через підрозділи Військової служби правопорядку.

Службу після першого випадку СЗЧ можна продовжити як у частині, з якої військовий втік (за згоди командування), так і в будь-якій іншій, що погодиться його прийняти.

Водночас механізм із поверненням на службу після першого випадку СЗЧ не запрацював для військовослужбовців, що вже опинилися під вартою за перше самовільне залишення частини. Адже аби підшукати нову військову частину, бійцю, як мінімум, треба вийти з-під варти, домовитися за переведення тощо.

Топ дня

Вибір редакції