Перейти до основного змісту

"Світанок на півтори години раніше". Переведення годинника: чому зимовий час корисніший для здоров'я — пояснення лікаря

У ніч проти неділі, 27 жовтня, Україна переходить на зимовий час, тобто переводить стрілки годинників на годину назад. Верховна рада 16 липня 2024 року ухвалила законзакон про обчислення часу в Україні №4201, за яким у країні мали б востаннє перевести час і відправила президентові на підпис. На 25 жовтня Зеленський його не підписав, термін на ветування закону також вже минув.

Чому для здоров'я корисніше саме перехід на зимовий час і як "помирити" регіони, які зустрічають світанок по-різному — Суспільне Донбас поцікавилося в голови Українського лікарського товариства Луганщини Степана Швидюка.

За його словами, лікарське товариство Луганщини, яке він очолює, підтримує ініціативу — скасувати переведення годинників кожні пів року. Він також пояснив, чому для здоров'я корисніше перехід саме на зимовий час.

"Навіть не на біологічному, а на генному рівні, люди, які народилися в Україні, підконтрольні зимовому часовому періоду, не літньому. І тому цей зимовий проміжок часу — переведення називають східноєвропейським або київським, він є найбільш фізіологічним для українців", — розказав керівник товариства.

Голова Українського лікарського товариства Луганщини Степан Швидюк. Суспільне Донбас/Олександр Буряк

Лікар також зауважує, що організм людини загалом важко адаптується до часових переходів, особливо навесні.

"Такі перепади часу: то вперед, то назад — впливають на всі наші біологічні годинники, на циркадніЦиркадні ритми – це фізичні та поведінкові зміни, як залежать від 24-годинного циклу. Їх вивчає хронобіологія – наука про циклічні біологічні процеси. ритми, що приводить до багатьох негативів. Весінній перехід більш агресивний, ніж осінній. У цей період різко збільшуються захворювання, зростають психічні та поведінкові розлади у людей. Виникає агресивність, у багатьох — депресія, в інших — втомлюваність", — розказав лікар.

Сонце встає. Донецька область. Суспільне Донбас/Олександр Буряк

Серед головних негативних впливів від сезонного переведення годинників на організм людини він називає — порушення сну.

"Для того, щоб був нормальний цикл сну, потрібен мелатонін. А цей гормон виробляється тільки при наявності сонця. І чим більше ми будемо знаходитися в цьому сонячному періоді — схід сонця і захід сонця, тим краще буде налаштований організм", — пояснює голова Українського лікарського товариства Луганщини Степан Швидюк.

Траса в Донецькій області. Суспільне Донбас/Олександр Буряк

Сонце сходить на Луганщині

Аргументуючи свою думку, Степан Швидюк посилається на те, що на сході світанок настає раніше, натомість на заході пізніше сутеніє. Це говорить про те, що Україна набагато ширша, ніж один пояс, пояснює Швидюк.

"У нас є на Закарпатті невеличка частина області, яка на хвилину заходить у перший європейський пояс, а Луганщина, Донеччина — на 11 хвилин у третій часовий пояс. Якщо на Луганщині на півтори години сходить сонце раніше, то на західній Україні — на півтори години пізніше. Тому коли переводили на літній час, жителі Луганщини та Донеччини висловлювали невдоволення, бо в них світанки починалися о 3:00", — розповідає лікар.

Шахтні споруди у вранішньому донецькому степу. Суспільне Донбас/Олександр Буряк

Перехід на зимовий час, відповідно, викликав несприйняття у жителів західних регіонів, бо о 9:00 там ще темно, додає Швидюк.

Компроміс вбачає не у переводі годинника, а у врегулюванні робочого часу.

"Наприклад, на Луганщині дати можливість місцевим громадам починати працювати о 6:00-7:00 ранку, а на заході — о 9:00-10:00. Вся Україна буде в єдиному поясі. Тому що, наприклад, у Києві сьогодні 12:00 година, у Луганську за світовим днем 12:40, а на Закарпатті 11:35. Просто треба змінити ритм роботи людей і вони максимально будуть знаходитись у сонячному періоді", — розповідає Степан Швидюк.

А вже зараз голова Українського лікарського товариства Луганщини рекомендує українцям готувати свій організм до переходу на зимовий час і лягати спати на годину раніше.

Схід сонця. Суспільне Донбас/Олександр Буряк

Вплив переведення часу на організм людини

Дослідження, опубліковане в журналі The Lancet, свідчить, що викликаний подорожами десинхроноз може спричиняти недосипання, дезорієнтацію у просторі й часі, а також втрату пам’яті.

Результати дослідження, опублікованого в журналі Epidemiology, демонструють, що у перші дні після переведення годинника на зимовий час на 11% збільшується кількість нових діагностованих депресій.

Також спостереження за пацієнтами кардіологічних відділень Німеччини та Нідерландів показали, що на 8% зростає кількість інсультів — як восени, так і навесні.

А ще одне дослідження 2020 року показало, що після переходу на літній час у США на 6% зростає кількість ДТП зі смертельними наслідками.

Зараз в Україні діє третій часовий пояс UTC +3, оскільки 31 березня Україна перейшла на Eastern European Summer Time (EEST). Тоді час був переведений вперед на одну годину з 03:00 на 04:00 за місцевим часом.

Починаючи з 27 жовтня 2024 року, в Україні буде UTC +2 / Eastern European Time (EET), тобто плюс дві години до часу за Гринвічем.

Годинники. AP

Що відомо про законодавчу ініціативу по переведення годинників

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, WhatsApp, Facebook, YouTube та Instagram

Топ дня

Вибір редакції