Цьогоріч Рош га-Шанасвято початку нового року для усіх, хто сповідує юдаїзм — початок року за єврейським календарем, святкують з 2-4 жовтня. Які традиція святкування та як відзначають його євреї військовослужбовці на фронті, капелан Яков Синяков розповів Суспільне Донбас.
Шофариєврейський ритуальний музичний інструмент, кошерну їжузгідно з юдейським віровченням, їжа поділяється на дозволену (кошерну) та недозволену (трафну́) та молитовники передають євреям військовослужбовцям на фронт до свята, розповідає капелан Яков Синяков.
"Шофар — це такий натяк на наш плач, як ми звертаємося до Бога, як ми до нього, через цей шофар робимо позов, щоб він нас почув", — пояснює значення ритуального музичного інструменту капелан Яков Синяков.
"Ми передаємо на фронт покривала — це покривало молитвенне, яким вкриваються євреї, для нього навіть нитки виготовляють спеціально. Псалми, які читають всі — всі християни, всіх конфесій і іудеї читають. Ми їх переклали на українську мову. З одного боку — на івритідержавна мова Ізраїлю, а з іншого боку — українською. Дуже якісний, класний переклад", — додає капелан.
Святкуватимуть початок нового року євреї цьогоріч з 2 жовтня. В цей день — багато моляться, розповідає капелан.
"Рош га-Шанасвято початку нового року для усіх, хто сповідує юдаїзм — це для нас той період, коли людина єврей повинен зупинитись, подумати, як він прожив цей рік. У нас це називається "чува" — повернення. Потім відбуваються ці трапези: сідаємо, розмовляємо, славимо Всесильного", — ділиться капелан.
"Після Рош га-Шана у нас є вісім днів і потім Йом-Кіпурв юдаїзмі — найважливіше зі свят, день прощення, каяття та очищення від гріхів, скоєних протягом року. Це субота-субот. 27 годин ми без води та без їжі, і молимося цілий день. Цей день називається, як "День пробачення", — пояснює чоловік.
Військовослужбовцям-євреям на фронті не завжди вдається дотримуватися традицій, каже Яков.
"Ми вважаємо, що ті бійці, які знаходяться на передовій, вони захищають наше життя. І тому вони вправі щось порушувати. Людина, яка захищає свою країну, свої кордони, вона виконує заповідь Бога", — каже Яков.
"Я думаю, що вони сядуть там, де вони знаходяться. Хтось наприклад, візьмемо Костянтинівку, чи Часів Яр. Зберуться, зроблять якусь трапезу і будуть святкувати. У них є ці книжки-молитви", — зауважив військовослужбовець.
За словами Якова Синяков, поки в українській армії немає умов для військовослужбовців-євреїв, їм допомагає єврейська громада.
"Дуже тяжко реально бути євреєм. Я, наприклад, їду в армію, в ЗСУ. Приїжджаю, наприклад, в Часів Яр. І хлопці варять плов, і ще щось. А я дістаю бутербродик, який я приніс. Вони ріжуть сало. Сміються, що: "може сало". Я кажу: "на жаль". І кажу їм: "ви думаєте, я не хочу сало? Я за ним сумую, але Бог мені сказав не їсти сало. Я його не їм". Тому євреєм бути реально тяжко".
Святкуватимуть цьогоріч Рош га-Шана з вечора 2 жовтня до вечора 4 жовтня.
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, WhatsApp, Facebook, YouTube та Instagram