Перейти до основного змісту

"Забруднені земля, повітря, немає осередку комах, птахів". Які наслідки масштабної лісової пожежі на Донеччині

Ексклюзивно

П'яту добу рятувальники з різних регіонів країни продовжують гасити ліс на Донеччині. Понад 40% території національного парку "Святі гори" пройшов вогонь. Пожежу, що виникла 1 вересня на Донеччині, остаточно не загасили. Це екологічна катастрофа — говорить директор парку Сергій Приймачук. Які наслідки для лісу — читайте.

Наслідки лісових пожеж у національному природному парку "Святі гори", Святогірська громада, Донецька область, 4 вересня 2024 рік. Суспільне Донбас

Наразі відомо, що згоріли п'ять тисяч гектарів лісу з 11-ти, йдеться у дописі ДСНС Донеччини у Facebook. Пожежа досі вирує, її гасять п'яту добу.

"Таких масштабних збитків ще не було. У нас бувало і по півтора гектара горіло в цьому році й 30 — ми вважали, що це дуже велика площа ураження. Але з таким масштабним ми вперше зіткнулися. Серце не витримує, це праця не одного покоління, щоб виростити оцю красу. І я не знаю скільки ще десятиліть піде, щоб відновити цей ліс і як далі бути", — говорить директор національного парку.

Як пожежа в "Святих горах" вплине на довкілля

Приймачук вже зараз передбачає, якої шкоди завдала пожежа, яку спричинив обстріл з боку Російської Федерації.

"Забруднена земля, забруднене повітря, немає осередку комах, птахів. Їм ніде буде жити тут, місця проживання їм нема. Ліс почне хворіти та через рік вже він не буде придатний ні для чого. Навіть на дрова. Сосни будуть падати. Будуть розвиватися мікози, грибкові якісь", — описав наслідки директор нацпарку.
Наслідки лісових пожеж у національному природному парку "Святі гори", Святогірська громада, Донецька область, 4 вересня 2024 рік. Суспільне Донбас

За його словами, відновити знищений полум'ям ліс, можливо тільки через багато років.

"Якщо ми після перемоги почнемо роботи з відновлення, це розтягнеться не на один рік, а може на десятиліття. По-перше, треба оці всі захаращення прибрати. Потім обробити землю, виростити саджанці. Цей ліс — не одне покоління за ним. Коли його посадиш, то його треба прополювати, за ним треба дбати. У нас же зона ризикована, і піщаний ґрунт. Тут все залежить від погодних умов, залежить від того, як буде ґрунт залежуватися", — пояснив Сергій Приймачук.

Чому вогонь охопив таку територію та у чому полягає складність

Лісова пожежа, яка почалась 1 вересня через обстріл, за словами директора нацпарку, посилювалась через вітер, швидкість якого сягала 30 метрів на секунду, ускладнювали роботу вибухи — боєприпаси залишаються у лісі з 2022 року.

Наслідки лісових пожеж у національному природному парку "Святі гори", Святогірська громада, Донецька область, 4 вересня 2024 рік. Суспільне Донбас

"Все супроводжувалося вибухами тих боєприпасів, які були тут з 2022 року залишені. Росіяни закидували сюди й касетні боєприпаси, і фугасні тут були. Були дуже було гучно, шумно, вибухи були. І як могли, і не могли – боролися. Практично наш національний парк і співробітники були, залучена пожежна машина, був залучений трактор, було залучено ще чотири машини. Практично близько 30 людей брали участь в пожежі", — розповів Сергій Приймачук.

Кадр з відео Суспільне Донбас
"Що змогли — те спасли. Масштабні збитки принесла ця пожежа. Такої масштабної пожежі я не пам'ятаю за всі 14 років своєї роботи в національному парку".
Сергій Приймачукдиректор національного природнього парку "Святі гори"

Наслідки лісових пожеж у національному природному парку "Святі гори", Святогірська громада, Донецька область, 4 вересня 2024 рік. Суспільне Донбас

Що відомо про лісову пожежу на Донеччині та Харківщині

На півночі Донецької області пожежа почалась 1 вересня. За даними очільника ОВА Вадима Філашкіна, її спричинив обстріл. Як повідомляли в ДСНС, через посушливу погоду та сильний поривчастий вітер вогонь поширився на велику площу лісу.

За словами старости Ярівського старостинського округу Дмитра Дремлюженко, в селищі Ярова Лиманської громади внаслідок пожежі — 31 будинок вигорів вщент, 40 пошкоджені. Пожежу в селищі загасили 3 вересня. Травмованих та загиблих не було.

У селі Студенок на Харківщині вогонь також пошкодив та знищив будинки. За інформацією начальника Харківської ОВА Олега Синєгубова на 3 вересня, у Студенку пожежу локалізували.

За даними ДСНС Донеччини на 18:00 5 вересня, на території парку "Святі гори" продовжують гасити загоряння понад 130 вогнеборців, працюють і місцеві ДСНСники, і рятувальники Луганської, Черкаської, Дніпропетровської, Полтавської областей.

Відкритого горіння не спостерігається, йдеться у повідомленні ДСНС, але видно задимлення та окремі осередки тління. Проводиться аеророзвідка пожежі.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

Матеріал виготовлено за сприяння Міжнародного Фонду Страхування Журналістів від Асоціації “Незалежних Регіональних Видавців України”, що є складовою програми підтримки Voices of Ukraine, яку координує European Centre for Press and Media Freedom. Voices of Ukraine реалізується у межах Ініціативи Hannah-Arendt-Initiative і фінансується German Federal Foreign Office. Програма забезпечує страхування журналістів, але не впливає на редакційну політику, даний матеріал містить виключно погляди та інформацію, отриману редакцією.

Топ дня

Вибір редакції