Четвертий день рятувальники гасять пожежу, яка охопила територію національного природного парку "Святі гори". Вогонь знищив п'ять тисяч гектарів лісу, пошкодив будинки у селищі Ярова та селі Студенок на Харківщині. Спричинив пожежу обстріл РФ. Чому полум'я так швидко ширилось лісом та охоплювало обійстя, як гасили пожежу та що втатили місцеві жителі — репортаж.
"5 тисяч гектарів згоріло. А всього територія парку лісу — 11 тисяч гектарів. Емоції такі: якби був воєначальник і такі втрати були, він би застрелився. Дві ночі взагалі не спав. Ми ночами гасили. Річ у тому, що — стихія. Стихія і заміновано, в ліс практично не виїдеш", — так про пожежу розповідає директор національного парку "Святі гори" Сергій Приймачук.
Пожежа у національному парку "Святі гори" на Донеччині
Директор національного парку "Святі гори" Сергій Приймачук говорить: у лісових угіддях четвертий день гасять пожежу. Тут — вигорілі дерева, дим та випалена вогнем земля. За його словами, це найбільш масштабна пожежа за 14 років його роботи у національному парку.
"Вітер був до 30 метрів в секунду. Ми могли тільки локалізувати, щоб далі не розповсюджувалось. Але цього не вдалося зробити, тому що перекинулося на хати місцевих жителів Ярова. І вогнище загорілося не в одному місці, а в різних місцях. Гасити ліс, можливості вже не було тому, що верхова пожежа, і вітер накривав і пожежні машини, й людей. Це все супроводжувалось вибухами тих боєприпасів, які були з 2022 року тут", — пояснює, чому полум'я так швидко рухалось, директор національного парку "Святі гори".
На другий день, каже Сергій Приймачук, лісова пожежа розповсюдилась до Харківської області. У селі Студенок, яке розташоване на межі Донеччини та Харківщини почали горіти будинки місцевих жителів.
Наслідкі пожежі у селі Студенок на Харківщині
Нині у Студенку на місці будинку, де жили Наталя та її чоловік Олег, — згарище.
"Воно вітром тягнуло зі сторони Святогірська, всі пішли на той край, людей позвали на той край перекривати — похватали лопати, бігли туди — збивати вогонь. А вітер крутнув, і пішов по верху, по деревах і сюди зайшов. Документи є й ото, в чому були. Одяг от в "секонді" купили, вчора, в Ізюмі. Вчора приїхали, все воно гаряче, не можна було нічого зробити", — розповідає житель Студенка Олег.
Наталя перераховує: згоріли хата, літня кухня, гараж, лазня, альтанка.
"Ми приїхали після окупації 5 жовтня 2022 року, дали нам "єВідновлення", ми переробили дах, ми зробили ремонт в хаті заново, в кухні заново, купили новий котел, все зробили. Жити та жити", — ділиться жителька Студенка Наталя.
У жительку Студенка Віри теж згорів будинок, у якому вона жила із сином.
"Зранку прийшли — хати нема. Нічого не зберіглося, взагалі — нуль. У мене було сорок штук птахів і собака. Вугілля лежить. Сорок шматків вугілля", — плаче Віра.
У Студенку вогонь пошкодив та знищив близько 250 житлових будинків, повідомив 3 вересня на брифінгу начальник Харківської ОВА Олег Синєгубов.
За його інформацією, на території села пожежу локалізували. На території парку "Святі гори" продовжують гасити загоряння понад 150 вогнеборців, повідомляють на своєму офіційному сайті надзвичайники Донеччини.
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram
Матеріал виготовлено за сприяння Міжнародного Фонду Страхування Журналістів від Асоціації “Незалежних Регіональних Видавців України”, що є складовою програми підтримки Voices of Ukraine, яку координує European Centre for Press and Media Freedom. Voices of Ukraine реалізується у межах Ініціативи Hannah-Arendt-Initiative і фінансується German Federal Foreign Office. Програма забезпечує страхування журналістів, але не впливає на редакційну політику, даний матеріал містить виключно погляди та інформацію, отриману редакцією.