Перейти до основного змісту

Закон про деколонізацію і перейменування вулиць на Донеччині: чи впорались — оцінка ГО "Деколонізація. Україна"

Табличка на одній з вулиць на Донеччині, 23 липня 2024 рік. Суспільне Донбас

Цього тижня, 27 липня, спливає час, відведений законом про деколонізацію на зміну назв вулиць та інших топонімів для обласних адміністрацій. Громадська організація "Деколонізація. Україна" стежить за перейменуваннями, її голова Вадим Поздняков називає "аусайдерів з перейменування" і вважає, що в будь-якому випадку залишаться неперейменовані вулиці. Як оцінює ситуацію на Донеччині — прокоментував Суспільне Донбас.

"Перейменували вулиці Слов’янська, Краматорська, Покровська, Торецька та інші. Я навіть більше скажу, що перейменували вулиці Бахмутська і Соледарськамається на думці, що ці території після повномасштабного вторгнення захоплені наразі РФ. До того ж перейменування провели в Адіївській громаді — ред.. Донецька область наразі у перейменуванні вулиць впоралась. Зробила те, що треба. Порівнювати з іншими областями немає сенсу, адже наразі обласні адміністрації повинні перейменувати решту вулиць. На підконтрольних територіях Україні в Донецькій області процес перейменування відбувся набагато швидше, ніж, наприклад, на території Харківщини", — вважає голова громадської організації "Деколонізація. Україна". Вадим Поздняков.

Він не виключає, що лишились "одиничні випадки", де вулиці не перейменували, проте говорить: майже все, що можна — перейменовано. Наводить у приклад тимчасово окуповані Бахмутську та Соледарську громади та громади Луганської області, які перейменовували топоніми, у населених пунктах, що на захоплені Росіїєю— Сєвєродонецька, і Старобільська, і Сватівська.

"Я не сказав би, що все, що можна перейменовано. Якісь одиничні випадки залишились. Але щодо (перейменування — ред.) вулиць на Донеччині все нормально. Донецька область по вулицях впоралась добре", — підсумував Поздняков.

Що відомо про перейменування вулиць в Донецькій області

У Донецькій області підлягало перейменуванню 3704 вулиць, провулків, парків тощо, перейменовані були 2898, повідомляла Донецька ОВА у травні 2024 року.

Не перейменованими залишались об’єкти топонімії на тимчасово окупованих територіях, які будуть перейменовані після завершення процесу деокупації цих територій, пояснювали в адміністрації.

Закон про деколонізацію: хто мав перейменовувати топоніми

27 липня 2023 року в Україні набув чинності закон про "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні та деколонізацію топонімії".

Цей закон засуджує російську імперську політику, впродовж різних форм її державності. Закон визначає порядок усунення імперської символіки з публічних просторів в Україні: як назв, так і пам'ятників чи інших символів.

З 27 липня 2023 року до 27 квітня 2024 року відповідали за перейменування місцеві адміністрації. Органи місцевого самоврядування повинні були перейменувати об’єкти топонімії, інші географічні об’єкти, назви яких містять символіку російської імперської політики на території громад. Закон не зобов'язував перейменовувати вулиці або населені пункти на тимчасово окупованих територіях.

Водночас і не забороняв: такі рішення після публічного обговорення ухвалили деякі місцеві адміністрації Луганської області: Сєвєродонецька, Старобільська

З 28 квітня 2024 року повноваження деколонізації перейшли до ОВА. Обладміністрації мають, згідно із законом про деколонізацію, час до 27 липня на перейменування об'єктів топоніміки.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

Топ дня

Вибір редакції