У Костянтинівці "зависли" 152 заяви. Коли єВідновлення запрацює для тих, чиє житло в окупації чи в зоні бойових дій

Пошкоджений багатоквартирний будинок через обстріл житлового району біля залізничного вокзалу у Костянтинівці, Донецька область, 10 квітня 2024 рік. Фото: Андрій Резніков/Суспільне Донбас

Жителі Костянтинівки та громади не можуть отримати виплати по програмі "єВідновлення", наразі понад півтори сотні заявок "зависли" через те, що громада відноситься до зони бойових дій. Законопроєкт, який дозволить власникам житла на окупованих територіях або у тих громадах, де йдуть бойові дії, отримувати компенсацію від держави, у травні передали на розгляд Верховної Ради.

Про це розказала на брифінгу заступниця начальника обласного департамент житлово-комунального господарства Лариса Гусєва.

"Як тільки буде підготовлено цей нормативний акт, люди зможуть, незважаючи на те що житло їх знаходиться на території активних бойових дій або на тимчасово окупованих територіях, — подавати заяви і отримати компенсацію від держави за своє зруйноване або пошкоджене житло. Станом на сьогодні ще неможливо".

Посадовиця нагадала, що експериментальний проєкт, який би дозволив власникам квартир та будинків, що наразі на тимчасово окупованих територіях, запровадили на Запоріжжі для людей із захопленого росіянами Мелітополя. Йдеться про те, що для заявки не потрібен буде акт обстеження будинку: дані збиратимуть за допомогою супутників та враховуватимуть інші дані.

"8 травня Мелітопольська адміністрація звітувала про організацію обстеження житла, яке розташоване на у Мелітополі. Експеримент був признаний вдалим і рекомендували підготувати нормативний акт щодо вирішення питання, щоб люди могли подавати заявки на знищене житло, яке розташоване на окупованій території або в зоні активних бойових дій", — розказала Гусєва.

17 травня Рада отримала проєкт постанови щодо змін до відповідного Закону України.

"В законопроекті запропонували виключити акт обстеження з розгляду питань щодо надання державної компенсації за житло, яке розташовано на зоні активних бойових дій або на окупованій території. Дія буде приймати заяви людей за пошкоджене житло, зруйноване житло, яке розташоване в зоні активних бойових дій або на окупованій території, і наші комісії зможуть розглядати ці заяви і приймати рішення щодо там надання компенсації. При наявності до повного пакету документів. Акт обстеження, згідно цього законопроекту, вже не буде потрібен", — уточнила Гусєва.

Окрім тимчасово окупованих територій, на Донеччині 16 громад відносяться до зони активних бойових дій (перелік визначає наказ Міністерства реінтеграції, який час від часу оновлюють — ред.).

У цьому переліку і місто Костянтинівка, там "зависли" 152 заяви від власників пошкоджених осель та 15 — щодо зруйнованого житла.

"По всіх зупинено розгляд через безпекову складову, бо на сьогодні немає можливості обстежити ці об'єкти. Як тільки комісія вважає що по безпековий складовій вона може виїхати до певної адреси та провести обстеження, то комісія це робить. Буде більш сприятлива ситуація по безпековій складовій, звісно комісія міста Костянтинівка виїде на місце та обстежить це житло, щоб людям надати якусь компенсацію", — сказала Гусєва.

Програма "єВідновлення": скільки жителів Донеччини отримали виплати

На 23 травня, розказала Лариса Гусєва, за програмою "єВідновлення" жителі регіону подали 7 827 заяв, аби отримати допомогу від держави на ремонт житла, що пошкоджене російськими обстрілами.

"Комісіями прийнята на сьогодні 4 851 позитивне рішення про надання компенсації за пошкоджене житло на загальну суму понад 401 мільйон гривень. На рахунки людям, які подали заявки, вже нараховано 338,8 мільйонів гривень. Тобто люди вже цю ці кошти отримали", — повідомила Гусєва.

Щодо виплат за зруйновані оселі дані такі:

  • 1075 заяв подали жителі області, аби отримати компенсації,
  • 576 рішень ухвалили комісії,
  • 940 млн грн — сума, яку мають виплатити людям.

Загалом, за даними посадовиці, на Донеччині з початку повномасштабного вторгнення РФ і до 23 травня 2024 року пошкоджені 43 тисячі 247 житлових будинків.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram