Державний реєстр прав нерухомості: чому у ЦНАПах Донеччини черги та як перевірити дані — інструкція та пояснення юриста

Важливо
У ЦНАПах Донеччини побільшало звернень з внесення даних до Держреєстру. Кадр з відео Суспільне Донбас

У ЦНАПах Донеччини збільшилася кількість звернень з внесення даних до Держреєстру з прав нерухомості. З чим це пов'язано та де можна замовити витяг без черг, а також в яких випадках доведеться йти до суду — інструкції та пояснення від юриста зібрало Суспільне Донбас.

Черги в ЦНАПі: в чому причина

У Мирноградському центрі надання адміністративних послуг просять не займати черги людей, які не мають на те нагальної потреби. Причина — значний запит від жителів громади, у яких пошкоджене житло через обстріли, пояснила очільниця ЦНАПу Наталія Буданцева.

"У нас "жива черга". Наразі перевагу надаємо тим, у кого пошкоджене житло. Черга в нас велика, оскільки з січня зросла кількість пошкоджених багатоквартирних будинків через наближення військових дій і дедалі тільки додається. У нас лише один державний реєстратор, а документ видається в установлений термін", — розповіла начальниця ЦНАПу в Мирнограді Донецької області.

Вона додала, що звернутися за адміністративними послугами люди можуть до ЦНАПу будь-якого міста країни.

У Слов'янському центрі надання адмінпослуг також є черга, але не більша, аніж зазвичай — запис розписаний до кінця травня, розповіла Суспільному Донбас начальниця ЦНАПу Ганна Головаченко. Тут запровадили талонну систему.

"Працюємо у звичайному режимі, тотальних черг по держреєстру речових прав немає. У нас немає записів аж до жовтня. У кінці травня почнемо записувати на червень. Талонну систему впровадили ще у квітні, але не через те, що людей не вистачає, а тому, що обслуговуємо п'ять громад: Слов'янську, Миколаївську, Святогірську, Черкаську, частину Бахмутської, їдуть люди також з Краматорської", — розказала очільниця установи.

єВідновлення та Держреєстр: пояснення юриста

Олексій з Костянтинівки Донецької області евакуювався в Ромни. Про те, що житло, яке куплене до 2013 року, бажано ввести до Держреєстру, дізнався від колег на роботі, розповідає чоловік. Записався у місцевий ЦНАП і наступного дня все зробив за 10 хвилин. А ось його мати у Костянтинівці отримала відмову.

"Квартира приватизована і записана на двох власників. Тобто звернутися мають обидва. Розглядаємо це, як можливість маму витягти до нас, в евакуацію, подалі від щоденних обстрілів. З документами треба наводити лад, бо війна. Сьогодні житло є, а завтра — хто знає", — ділиться Олексій.

До 2013 року Державний реєстрДержавний реєстр речових прав на нерухоме майно — це єдина державна інформаційна система в Україні, що містить відомості про права на нерухоме майно, а також про об'єкти та суб'єктів цих прав.Порядок ведення реєстру затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. N 1141 "Про затвердження Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно". прав нерухомості вівся в паперовому вигляді, тому зараз люди намагаються актуалізувати свої дані в електронному форматі, пояснює юрист ГО "Донбас СОС" Михайло Фоменко. Наразі жителі Донеччини частіше стали звертатися за такою послугою у зв'язку з компенсаціями за пошкоджене чи зруйноване житло за програмою "єВідновлення".

"Право власності має бути зареєстрованим в установленому порядку. За процедурою цієї програми — в електронному реєстрі. Наприклад, якщо житло оформлювалося у 1980-му році й документально люди нічого не змінювали, то, скоріш за все, такого документа в реєстрі не буде. Тобто, документи, які оформлювалися до 2013 року, самі по собі там не внесені", — пояснює юрист.

Як перевірити чи є житло у Держреєстрі і що робити, якщо квартира нема в реєстрі

Чи є житло в електронній базі Державного реєстру з прав нерухомості перевірити можна у кілька способів:

  • через Дію. Однак, інформація може бути відсутня через розбіжності, наприклад, в адресі замість "/" стоїть "—", або взагалі немає позначок;
  • у ЦНАПі чи в державного реєстратора будь-якого міста. Для того, щоб замовити витяг з документів потрібні: паспорт, ІНН, документи на житло, техпаспорт, доручення (якщо по довіреності), квитанція про оплату адміністративного збору.

Уразі отримання відмови, право власності встановлюють у судовому порядку, зазначає юрист. За його словами, таке може бути через окупацію чи не вивезені архіви.

"Подати позов можна до існуючого органу місцевої влади. Наприклад, Авдіївська військова адміністрація діє, вона переїхала. Тому, відповідно у позові про визнання права власності вона буде відповідачем. Такі звернення в нас є, бо в Авдіївці ще й не було власного БТІ, люди реєстрували майно в Ясинуватій чи Донецьку. По окупованих раніше територіям складніше, бо там нічого не виїжджало", — розповів юрист ГО "Донбас СОС" Михайло Фоменко.

Як отримати інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно

Для отримання  інформаційної  довідки з ДРПДержавного реєстру речових прав в електронній формі потрібно:

Після авторизації в системі об’єкта нерухомого майна, можна здійснити пошук за трьома критеріями:

  • адресою;
  • реєстраційним номером об'єкта нерухомості;
  • кадастровим номером земельної ділянки.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram