"Коли у дитини немає пів голови". Другі роковини обстрілу краматорського вокзалу: спогади тих, хто надавав допомогу

Ексклюзивно

Другі роковини обстрілу залізничного вокзалу в Краматорську. 8 квітня 2022 року російські війська поцілили ракетою "Точка-У" по людях, які евакуювалися з Донецької області до більш безпечних міст України. Тоді загинула 61 людина, понад 120 були поранені. Два роки потому Суспільне зустрілось з очевидцями та тими, хто надавав першу допомогу на вокзалі.

Наразі на Краматорському залізничному вокзалі продовжують курсувати потяги, тут встановили бетонні укриття та пам'ятний знак — дитячі іграшки. Слід на бруківці від касетного снаряда нагадують про обстріл армії РФ, який вбив 61 людину.

Пам'ятний знак — дитячі іграшки на залізничному вокзалі Краматорська, Донецька область. Фото: Андрій Резніков/Суспільне Донбас

Того дня на Краматорському вокзалі за даними Нацполіції було кілька тисяч людей, з різних міст Донецької області. Родини з маленькими дітьми, люди похилого віку, з інвалідністю — їхали до інших міст країни, рятуючись від обстрілів російських військ.

Волонтер Микола Хемій, Донецька область. Кадр з відео Суспільне Донбас

"Це місце прильоту, переплутати ні з чим не можна. Тут стояв намет ДСНС — приходили люди. Було холодно. Тут було місце обігріву. Бабусі, дідусі, маленькі діти — тисячі. У нас "рекорд" був — сім тисяч людей", — згадує волонтер Микола Хемій.

Після обстрілу на вокзалі допомогу пораненим надавали парамедики поліції. Інспекторка сектору комунікації Краматорського відділу поліції Мар'яна Ткаченко розповідає, вийшла з автівки та побачила десятки поранених людей.

"Першою була бабуся. Поранення черевної порожнини, треба було зробити огляд. Дуже багато людей, крові дуже багато. Ти просто бачиш — лежать тіла, і ти розумієш — по ознаках, що людині не вистачало кисню, людина померла від кровотечі. І коли ти вже починаєш з однієї людини перемикатися далі. А лежать діти... Лежала дитина — пів голови не було і, певно, батько поряд", — згадує Мар'яна Ткаченко.

Ракета з касетними елементами, яку випустили російські військові по Краматорському вокзалу, 8 квітня 2022 рік. Фото: АР

Мар'яна Ткаченко розповідає, працювали втрьох, допомагали й цивільні люди. Були різні поранення — від подряпин осколкових і до ампутованих кінцівок.

"Найважче — це побачити дітей віку своєї дитини. Коли ти розумієш, що ти тут не можеш нічого вдіяти, й ти перемикаєшся на іншу дитину, яка була поряд. Коли ти бачиш по ознаках, що шкіра ще тепла, що очі ще не скляні, намагаєшся робити щось", — згадує Мар'яна.
Інспекторка сектору комунікації Краматорського відділу поліції Мар'яна Ткаченко, Краматорськ, Донецька область. Фото: Андрій Резніков/Суспільне Донбас
"Я не розуміла, за що? За що вбивають людей? Просто вбивають безневинних людей. Це був і розпач. Опускалися руки, але треба було збиратися, тому що ми на такій службі, що треба збиратися і допомагати більш слабким людям. Будемо слабкими після війни".
Мертва людина на вокзалі Краматорська після російського обстрілу, 8 квітня 2022 рік. Краматорськ, вокзал, ранок 8 квітня 2022 року. Фото: АР

За словами старшого інструктора тренінгового центру ГУНП у Донецькій області Ігоря Ткаченка, в той день для допомоги пораненим використовували гумові турнікети:

"Гумові турнікети я з собою завжди ношу, вони більш компактні. Його можна розрізати на дві, три, чотири частини. Це може зупинити кровотечу багатьом людям. Тоді ними користувалися".

Старший інструктор тренінгового центру ГУНП у Донецькій області Ігорь Ткаченко, Краматорськ, Донецька область. Фото: Андрій Резніков/Суспільне Донбас

Єгор Зелек — також інструктор тренінгового центру поліції регіону — того дня приїхав додому з чергування, почувши про обстріл вокзалу відразу вирушив до колег.

"Перш за все, якщо є діти поранені — це пріоритет, екстрена госпіталізація до лікарні, бо там медики більш кваліфіковані, вони розумно та кваліфіковано нададуть допомогу. Ми накладали турнікети, бандажі, потім під'їхали колеги поліцейські, у них були ноші, якими вони доставляли до автівок, щоб потім вже їх доставляли до лікарні. ", — розповів Єгор Зелек.

Інструктор тренінгового центру ГУНП у Донецькій області Єгор Зелек. Фото: Андрій Резніков/Суспільне Донбас

Вокзал у Краматорську: що відомо про обстріл 8 квітня 2022 року

  • 8 квітня 2022 року на залізничному вокзалі в Краматорську, за інформацією обласної поліції, перебували близько чотирьох тисяч людей, які чекали на евакуаційний потяг. Це були жителі Донеччини, Луганщини та Харківщини.
  • За день до трагедії, 7 квітня, російські окупанти завдали удару по шляхопроводу поблизу Барвінкового. Це був єдиний шлях залізницею, яким можна було виїхати з Краматорська, Лимана та Слов'янська. Через обстріл заблокованими опинились три евакуаційні потяги. Але вже вночі залізничники відремонтували колію, і потяги змогли продовжити рух. Це були останні потяги, які виїхали з вокзалу Краматорська.
  • Російські окупанти вдарили ракетою "Точка-У" з написом "За дітей" о 10:30. Загинула 61 одна людина, 121 отримала поранення.
  • Також в той день у Краматорську на ночівлю залишились люди, які не змогли виїхати, їх розмістили на ночівлю у школах.
  • За інформацією очільника Донецької ОВА Павла Кириленка, до 8 квітня залізницею евакуювалось понад 170 тисяч людей.
  • Експертиза СБУ показала, що ракетний обстріл залізничного вокзалу у Краматорську здійснили з окупованої частини Донеччини.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram