"Приклад захисту Донецького аеропорту зараз наслідують українські воїни". Кіборги — про шану до подвигів на полі бою

. Associated Press

20 січня — День пам'яті захисників Донецького аеропорту. Подвиг оборонців летовища вшановують двічі. 16 січня називають неофіційною датою, яка закріпилася від 2016 року, коли оборонці ДАПу та їхні родини зібралися у Києві на знак пам’яті про загиблих. Сьогодні — офіційна, встановлена Міністерством оборони та Генштабом ЗСУ.

Під час оборони летовища загинула сотня українських захисників, поранені — пів тисяч. Такою дорогою ціною тоді — сьогодні формується українська нація, вважає захисник Донецького аеропорту Михайло Щербіна.

"Саме там, на мою думку, була створена і народилась нова українська армія. І не тільки армія, а й українська нація. Я довго розмірковував — у чому сенс таких наших втрат по захисту аеропорту. Сенс дуже зрозумілий став 24 лютого, коли вся країна піднялася на захист від ворога, тому що був приклад захисту аеропорту", — висловив Щербіна думку в ефірі національного марафону.

Він також має сподівання, що про захисників України згадуватимуть не раз чи два на рік, а шанобливо ставитимуться завжди, а держава своєю чергою подбає про їхній соціальний захист.

"Потрібно давати безоплатну освіту дітям тих, хто загинув. Поранені мають бути забезпечені реабілітацією. Багато волонтерів, які готові займатися цим, але вони не отримують достатньої державної підтримки. Для тих, хто вижив — забезпечити гідною роботою. Вони повинні знати, що, коли повернуться — держава їм забезпечить працевлаштування", — додав він.

На летовищі у 2014 році кожен день був пам’ятним, оскільки пов'язаний з життям військових, згадує Віталій Баранов, який також захищав аеропорт у Донецьку.

Віталій Баранов, захисник Донецького аеропорту. Дар'я Кінша / Суспільне

"Наші захисники — це прості громадяни. І що тоді, у донецькому терміналі, і там, в Маріуполі, та й на кожній ділянці фронту тепер — кожен наш захисник показує героїзм, показує мужність. І тому ми з вами пишемо, починаючи з 2014-го року, нову історію України, нову історію збройних сил України. Я впевнений — після закінчення війни, після нашої перемоги, буде повністю переписана тактика ведення війни та навчань військ інших країн", — зазначив захисник ДАПу Баранов.

Кіборги боронили Донецький аеропорт 242 дні. Бої тривали з 26 травня 2014 року до 22 січня 2015 року і закінчились після повної руйнації старого та нового терміналів аеропорту.

Що відомо

  • Українські військові утримували Донецький аеропорт з 26 травня 2014-го.
  • Від кінця вересня 2014 року російські найманці атакували українських воїнів щодня. Вони стріляли з "Градів", артилерії, танків, стрілецької зброї.
  • Бої закінчилися після руйнації терміналів аеропорту. Кінцевою датою оборони летовища вважають 242-й день — 20 січня 2015-го року. Саме в цей день окупанти підірвали новий термінал. У боях за ДАП, як писало Міноборони в 2022 році,  загинули 97 бійців. За даними українського незалежного проєкту "Книга пам'яті полеглих за Україну", які були оприлюднені в січні 2018 року, підтверджені дані щодо втрат українських військових за період 242 днів оборони Донецького аеропорту становлять 100 осіб загиблими. Самі ж кіборги — так за незламність назвали оборонців ДАПу — вважають, що останній день спротиву в аеропорті — 23 січня.

Читайте також

"На місці аеропорту утворилося провалля". Спогади кіборга Олега Височанського

"Зараз ця операція відбувалася б зовсім інакше": рівненський "кіборг" про оборону Донецького аеропорту

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram