Військовослужбовець 93 окремої механізованої бригади "Холодний Яр" на псевдо "Агат" розповів, коли російські війська почали штурмувати позицій на Харківщині у 2022 році, вивели з оточення майже 70 людей. Тоді довелося форсувати річку. Заступнику командира батальйону з артилерії — 25 років, з дитинства мріяв стати військовослужбовцем, а саме артилеристом, як його батько. Про вихід з оточення та, проте як змінилася війна за час повномасштабного вторгнення — боєць розповів Суспільне Донбас.
Вихід з оточення
Військовослужбовець 93 окремої механізованої бригади "Агат" розповідає, штурм армії РФ позицій українських військових відбувався у березні 2022 року на Харківщині у напрямку Великої Комишувахи.
"У нас була задача не дати противнику пройти за воду, якось стримати, бо там багато підрозділів не змогли це зробити. І одного дня, з командиром роти, він підіймає коптер, і бачимо техніку, яка рухається у напрямку Великої Комишувахи на переправах, а навколо нас була річка, і на той час, коли техніка прорвала оборону, заїжджала у Велику Комишуваху", — згадує військовослужбовець 93 окремої механізованої бригади "Агат".
"Наше КСПконтрольно-спостережний пункт батальйону, разом з командиром батальйону почали з авіації обстрілювати. Тобто зв'язку нічого не було, й ухвалили рішення виходити. Потрапили під обстріл, але й людей вивели. Багато вивели, але й були втрати", — розповідає він.
Тоді почали евакуювати людей, каже військовослужбовець.
"Почали евакуювати, все, що можна було закидувати в машину. Намагалися виїжджати на міст. Коли виїжджали на міст, у нас була точка зосередження, щоб зібрати усіх докупи та далі продовжити рух. Але на мосту побачили, що вже техніка рухається "V" і "Z", з розпізнавальними знаками. Ухвалили рішення просто форсувати річку. Техніку покидали, все покидали та почали перепливати", — каже військовослужбовець.
Коли переплили річку, треба було пройти 8 чи 10 кілометрів, згадує "Агат".
"Ми пройшли через ліс, нас ще не спостерігав ніхто. Все тихо, трохи розслабилися. На іншій річці нас чекали човни. Нас було десь порядку 80 людей. Десь людей 15 втратили. 10 людей втратили через артобстріл, а 5 людей втопилися", — згадує "Агат".
Вся родина — артилеристи
Військовослужбовець розповідає, вся його родина — артилеристи.
"Вся родина військових, всі артилеристи. Мені 25 років, пішов служити у 17 років, у Національну академію сухопутних військ. Закінчив у 2021 році та потрапив у 93 бригаду. Був спочатку на посаді командира взводу, а зараз вже заступник командира батальйону з артилерії", — розповідає військовослужбовець.
"Тато вчив як воно все працює, як воно саме на керівних посадах — командир батареї, як воно все робиться. З особовим складом своїм познайомив. Кажу, що я буду служити", — ділиться боєць.
Його сестра теж служить, розповідає "Агат". На початку повномасштабного вторгнення вона обороняла Київ.
"Сестра теж поступила до Національної академії, тільки вже на офіцера. Можна сказати приклад з брата. Неправильний приклад з брата. Я казав їй не треба йти. Така героїчна дівчинка, і поранення отримувала і все. Вона випустилась разом зі мною, тільки вона вчилася у сержантському коледжі. І коли було повномасштабне вторгнення, вона виходила з Білої Церкви, обороняла Київ. Вони на машині їхали, на бронетехніці, і під артобстріл потрапили", — розповідає "Агат".
За словами бійця, противник вчився на цій війні.
"Війна все одно мала якусь динаміку. Щось нове було, нічого не стояло на місці. Вже на Донеччині, коли ми прийшли, воно було так, як і на Харківщині, десь потужніше, десь не було так, як на Харківщині, але потім вже почали нарощувати, як і "Мавикі", як і системи FPV, так і артобстріли посилилися. Війна просто стала вже позиційною. Тобто ні ми вперед, ні вони. Нам дуже бракує снарядів, тих, котрими ми стріляли ще на початку війни", — говорить боєць.
Зараз артилерія працює виключно, коли штурмові дії, каже військовослужбовець.
"Зараз артилерія працює виключно, коли штурмові дії, коли багато, скупчення противника, бо спостереження противником дуже активно ведеться. Противник дуже сильно посилив спостереження завдяки "Мавікам", FPV-дрони не дають спокою. Якщо знаходять артилерію, вони її просто знищують", — каже військовослужбовець.
"Якщо рахувати той час коли почалася війна, то артилерія багато шкоди наносила. Я тоді був на 2С1122-мм самохідна артилерійська установка на базі шасі МТ-ЛБ, то нормальна велика гармата, то вже самохідна артилерія у мене була, я стріляв і на 13 кілометрів, і на 12. Тоді був штатний постріл. Тобто те, що до цієї гармати йде і знищували противника, знищували техніку. Фортифікаційні споруди знищували, щоб противник не просувався. Зараз вже такого немає. Якусь заборону дії або моральне придушення противника, зараз так артилерія працює, на жаль", — зазначив "Агат".