Армія РФ ледь не щодня обстрілює Новопавлівку Синельниківського району Дніпропетровщини. Від населеного пункту до лінії фронту — менш як 12 кілометрів. Про наслідки ударів російських військ та як живуть місцеві під постійними обстрілами — дізнавалися кореспонденти Суспільного.
У ніч проти 6 лютого, під час однієї з атак, російський снаряд потрапив у приватний будинок. Його господар спав у своєму ліжку, коли армія РФ поцілила по оселі керованою авіабомбою (КАБ). Чоловіка привалило уламками, його витягали сусіди, розповів голова громади Микола Гаврилов.
Тієї ночі КАБи зруйнували ще три будинки, додав посадовець. Зазначив: з деяких осель люди евакуювалися раніше, інші ж мешканці після атаки переїхали жити до сусідів.
Як розказала жителька села Людмила, удар вона бачила на власні очі.
"У вікні світло таке, сяйво. А тоді вже вибух, що хата трясеться, вікна трясуться. Вже нема і сну, як сказати, на нервах", — пригадала жінка.
Війська РФ обстрілюють Новопавлівку ледь не щодня, зазначила мешканка села Світлана. Жінка бідкається: хоче виїхати в безпечніше місце, однак не може залишити тут 82-річну хвору матір.
"Лежить людина і не бачить цього світу. Я їй говорю, що треба їхати — вона відмовляє: "Я не поїду, все буде добре". Буквально три дні я по 3-2 години дрімаю, тому що спати неможливо, земля труситься", — сказала вона.
Попри обстріли, евакуюватися з села не хоче й 70-річна Раїса. Жінка тримає господарство — декілька десятків курей. Додала: вся її родина також залишається в селі, виїжджати — нікуди.
"Гримить і гримить цілими днями. Прильоти ж оце постійно. Ніхто ще не евакуюється, люди самі виїжджають. Евакуації немає. Для дітей оголосили, і то ще з дітьми сидять. Немає куди. Звісно, боляче, а що ж ви зробите, боляче…", — зазначила Раїса.
За словами Миколи Гаврилова, російська армія зруйнувала в селі всі адмінбудівлі та 20 житлових будинків. Для людей, які залишилися без домівок, сільрада шукає нові оселі.
"Родина: чоловік і жінка, пенсіонери. Вони зараз у сусідів, які виїхали в більш безпечне місце. Вони зараз оформлюють усі документи необхідні, і ми знайшли їм місце постійного перебування в місті Чигирин", — розповів голова громади.
Зараз примусової евакуації в Новопавлівській громаді немає, додав Микола Гаврилов. Як він повідомив, для охочих виїхати є місця тимчасового проживання в більш безпечних районах області. Також додав: тиждень тому депутати подали до ОВА прохання оголосити примусову евакуацію дітей з чотирьох прифронтових сіл та внести їх до переліку територій, на яких ведуться активні бойові дії: Новопавлівка, Чугуєве, Філія та Дачне.
Що відомо про рух військ РФ у напрямку Дніпропетровщини
З початку січня 2025 року російські війська щодня просуваються поблизу Покровська. За даними мапи Deepstate станом на 23 січня, менш ніж за місяць на цьому напрямку армія РФ окупувала понад 10 населених пунктів. За словами офіцера ЗСУ Сергія Цехоцького, росіяни перекидають сюди військових з інших напрямків — щодня вони обстрілюють українські позиції та цивільне населення КАБами, артилерією та дронами.
Найближчий великий населений пункт Дніпропетровщини на Покровському напрямку — селище Межова. Звідти до лінії фронту — менш як 20 кілометрів. За інформацією Межівської селищної ради, станом на 20 січня евакуації населення немає.
Також від обстрілів потерпає прифронтова Новопавлівська громада. З початку 2025 року Новопавлівку обстрілюють майже кожного дня, розповідає голова громади Микола Гаврилов. Каже: росіяни атакують громаду КАБами, касетними боєприпасами та дронами.
Що відомо про евакуацію з прифронтових громад Дніпропетровщини
Для жителів прифронтових Межівської та Новопавлівської громад Дніпропетровщини, які хочуть евакуюватися, підготували місця для тимчасового перебування у більш віддалених населених пунктах.
Охочих виїхати приймуть у містах Синельникове, Кам'янське, Самар, Павлограді та Дніпровському районі. Гуманітарні організації готові надати допомогу в переїзді до визначених місць. Проте про примусову евакуацію наразі не йдеться.
Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро