29 січня війська РФ обстріляли прифронтове село Новопавлівка КАБами, поцілили поруч з єдиним в громаді будинком культури. За словами директорки закладу Людмили Дресь, понад 50 років тут місцеві жителі займалися хореографією, грали в ансамблях та виступали на сцені. Вибуховою хвилею пошкодило й музейну кімнату — в ній зберігаються понад 200 експонатів, пов'язаних з історією Новопавлівської громади.
Які ще наслідки атаки — читайте у матеріалі Суспільного.
Розбите освітлення, потрощений екран та понівечені куліси. Так виглядає сцена Новопавлівського будинку культури після російського обстрілу КАбами. Директорка закладу Людмила Дресь згадує: тут виступали декілька поколінь жителів Новопавлівки.
"Сцена, з якої проходили тренування, виступали артисти, де займалися діти. Гуртки були в нас і танцювальні, і хорові, і вокально-хорові. Зал в нас вміщує 240 людей, зали були набиті, проходили тут і випускні вечори", — каже вона.
Через атаку РФ пошкоджена й мала зала. Тут, розповідає Людмила, діти займалися хореографією, а старші люди — грали в ансамблі. На початку повномасштабної війни в приміщенні облаштували куточок психологічного розвантаження, згадує Людмила. Тепер підлога тут усіяна склом з вибитих вікон, а двері — понівечені.
"Були рибки, акваріум, щоб вони прийти розслабитися, а нас було багато. Морські свинки були, папуги. Станки, дзеркала, все було для того, аби дітки вчилися танцювати. Прожити ось тут, пропрацювати. Це все на твоїх очах пройшло і це враз і все, і немає", — розповідає жінка.
Найбільші руйнування на другому поверсі, каже Людмила. Крім вирваних вікон та дверей тут частково зруйновані стіни та стеля. Жінка додає: найбільше хвилювалася через музейну кімнату — в ній зберігаються понад двісті експонатів, пов’язаних з історією Новопавлівської громади.
"Приміщення саме пошкоджене, експонати збереглися. Дітям треба розповідати про історію нашого села, що тут було, скільки всього було, як жили", — каже директорка будинку культури.
Цей обстріл Новопавлівки КАБами — не перший, розповіла жінка. Додає: до лінії фронту звідси менш як тринадцять кілометрів, село обстрілюють ледь не щодня. Тож аби вберегти деякі експонати, сховали їх в старовинну скриню.
"Ось петриківський розпис, бачите на скрині. Раніше що тут було? Придане. І ми сюди також поскладали рушники, костюми, стародавні всі, ті що носили наші бабусі, ось таки платки", — зазначила вона.
У цьому будинку культури Людмила працює понад 15 років. Каже: після першого вибуху одразу прибігла на роботу — там і застала другий. Додає: на момент удару в закладі нікого не було, тож жертв вдалося уникнути.
"Ми одразу бігли, одразу нам кричали: "Поверніться, куди ви?". Як я повернулся, коли болить душа за це, за все своє рідне. Тільки відбігли, почали хлопці кричати, нас позносило з землі", — згадує вона.
Через щоденні обстріли зараз ремонтувати будинок культури не будуть, каже Людмила. Лише закриють вікна ОСБ-плитами та приберуть сміття.
Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро