У Межовій на Дніпропетровщині працює розмовний клуб "Говори українською". Щоп’ятниці тут збираються місцеві та переселенці.
Олена Васильєва, яка два роки тому переїхала до громади з Покровська, розповіла Суспільному: долучилась до занять, щоб удосконалити свою українську.
"Саморозвиток — це дуже важливо для кожної людини, у будь-якому віці і за будь-яких обставин. Так складалося, що ми на роботі спілкувались російською мовою, але в побуті у нас україномовна родина", — сказала жінка.
Анна Трубаєва евакуювалась з Покровська у 2023 році. За її словами, окрім мовних навичок покращує знання української культури.
"Бо тут все українське, тут розмовляють українською, пісні українською, традиції, звичаї. Ти кожен раз вивчаєш щось нове. Це важливо не тільки зараз, а це важливо завжди, бо українська мова — вона у нас всередині", — зазначила переселенка.
Долучилась до ініціативи і межівчанка Валентина Жовмир. Для неї цей клуб – то не лише про мову, а й про відновлення історичної пам’яті та зміцнення ідентичності.
"Це актуально, особливо на даний час, тому що до початку, мабуть, повномасштабної війни ми сприймали не так нашу історію. Це наша спадщина, історія, це наші традиції, це все про нашу Україну", — говорить жінка.
Модерує розмовний клуб місцева бібліотекарка Тетяна Сітар. Вона розповіла: ідея з’явилась ще у 2022 році, однак втілити її вдалося лише у жовтні 2024-го. Основною метою була інтеграція внутрішньо переміщених осіб у життя громади та покращення знань української мови.
"У нас багато переселенців, людей з Покровська, з інших громад, з Мирнограда. Це здебільшого російськомовні люди і їм інтегруватися в громаду буде легше тоді, коли вони будуть вільно володіти українською. Є ті, хто прожив тут усе життя, але говорять російською мовою",— сказала Тетяна.
За словами модераторки, план занять розроблений на рік. Жінка додала: попри наближення фронту сподівається, що розмовний клуб працюватиме у звичному режимі й надалі.
Авторка Сніжана Салівон
Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро