Перейти до основного змісту

"Пігулки" від стресу: дієтологиня з Дніпра Анна Коваленко розказала, які вітаміни та харчові звички необхідні українцям

Вітаміни. Суспільне Дніпро

За офіційною статистикою міністерства охорони здоровʼя, нині кожен третій українець має стрес та відчуває тривогу. Головна причина – повномасштабне вторгнення армії РФ та постійні обстріли. За словами дієтологині Анни Коваленко, такі стани часто стають причиною переїдань та проблем зі здоров'ям.

Суспільному жінка розказала, як підтримати організм та де шукати сили.

Баланс у харчуванні

За словами Анни, відсутність апетиту, або ж систематичне переїдання – розповсюджені реакції на стрес. Що б уникнути проблем зі здоровʼям дієтологиня радить відпрацювати корисні харчові звички.

"Уникайте надто великих проміжків між прийомами їжі. Також варто зменшити вживання "простих" вуглеводів. Мова йде про солодощі, борошняні вироби. Вони швидко підвищують рівень глюкози в крові, а ще дають короткочасне відчуття енергії, але проблему не вирішують. Лише сприяють зайвому набору ваги", — каже дієтологиня.

Натомість Анна радить додати до раціону більше білків та клітковини.

"Продукти багаті на білок — яйця, риба, нежирне м’ясо, бобові, молочні/кисломолочні. Вони забезпечать тривале відчуття ситості, а клітковина з овочів, фруктів допоможе контролювати апетит і покращить травлення", — додає фахівчиня.

За словами дієтологині, головна умова — знати міру.

"Має бути контроль порції. Навіть корисні продукти варто вживати в міру, щоб не перевантажувати травну, систему виділення та й загалом організм калоріями", — наголосила Анна.

Анна Коваленко – дієтологиня. Фото з особистого архіву Анни

Як налагодити усвідомлене харчування

Дієтологиня зауважила, що в сучасному світі через перенасичення новинами та стресом ми часто забуваємо, що їсти треба повільно.

"Намагайтеся концентрувати свою увагу на їжі, а не відволікатися на телефон чи їсти на ходу. Це допоможе краще контролювати апетит, уникнути переїдань й зайвих калорій", — каже дієтологиня.

За словами Анни, окрім правильного харчування приборкати стрес можна за допомогою спорту.

"Фізична активність не лише спалить калорії, а й допоможе знизити рівень "стресового" кортизолу, поліпшить настрій і сприятиме кращому сну. Ідеально підійде йога, прогулянки на свіжому повітрі, здорові тренування в залі з помірним навантаженням", — радить жінка.

Вітаміни та добавки

Анна впевнена, що саме у стресових станах організм найбільше відчуває дефіцити вітамінів.

"Вітаміни групи B сприяють підтримці нервової системи і допомагають організму краще витримувати стрес. Можна додати вітаміни "B-комплекс" або комбінацію "Магній В6". Можна їх взяти і з продуктів — наприклад, з горіхів, злаків, м'яса", — каже фахівчиня.

За словами жінки, магній — допомагає зменшити тривожність і нормалізовує сон, а його дефіцит нині у кожного другого українця. Природне джерело магнію — гарбузове насіння, шпинат, горіхи, овес, банан.

"Також часто зустрічається нестача вітаміну D. При його дефіциті може бути відчуття постійної втоми та пригніченого настрою, який, як правило, також хочеться компенсувати їжею. Джерела – сонячне світло, жирна риба. Також нервову систему підтримує Омега 3 жирні кислоти, які також є у морепродуктах", — каже Анна.

Проте дієтологиня нагадала, що поповнити запаси вітамінів можна як з їжі, так й через харчові добавки. Останні спеціалістки радить приймати лише після консультації з лікарем.

Вітаміни, графіка. Суспільне Дніпро

Практики

"Дуже добре зі стресовими станами виявили себе дихальні техніки, медитації, прогулянки на свіжому повітрі, обов'язковий повноцінний сон 7–8 годин на добу. Особливо в комплексі вони значно знижують ризик переїдання і якісно підтримують психоемоційний стан", — каже Анна.

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

Топ дня

Вибір редакції