Намагався спалити себе на знак протесту. У Дніпрі відкрили виставку до 100-річчя земляка-дисидента Миколи Береславського

Микола Береславський, світлина з виставки. Суспільне Дніпро

У Дніпропетровському національному історичному музеї імені Яворницького відкрили виставку "Громадянин "найвільнішої" країни" до ювілею українського дисидента Миколи Береславського (1924-1995). 18 травня виповнюється 100 років з дня його народження.

В експозиції представлені фотографії, документи та особисті речі громадського діяча.

Хто такий Микола Береславський та що можна побачити на виставці в Дніпрі – у матеріалі Суспільного.

Микола Береславський – український вчитель, правозахисник і дисидент, життя якого пов’язане з Запорізькою областю та Дніпром. У лютому 1969-го він поїхав до Києва, де, протестуючи проти русифікаторської політики СРСР, спробував вчинити акт самоспалення. Був заарештований і засуджений.

Відбував покарання в Мордовії. Повернувшись додому, продовжив правозахисну діяльність, що до самого розпаду СРСР перебував «під ковпаком» КДБ.

На виставці в Дніпропетровському історичному музеї представили світлини та особисті речі дисидента. Зокрема, його фото з трьома дітьми й дружиною за чотири місяці до спроби самоспалення.

Микола Береславський з родиною. 1968 рік. Фото з родинного архіву Береславських

Суспільне Дніпро

Є також документи, серед яких – посвідчення учасника бойових дій та членський квиток Товариства української мови.

"Тут є його посвідчення – і посвідчення члена Народного Руху, і посвідчення учасника бойових дій. У роки Другої світової в рідному селі на Запоріжжі Микола Бериславський взаємодіяв з похідною групою ОУН, але потім острабайтером потрапив до Німеччини", – розповіла про один з епізодів життя Береславського кураторка виставки, співробітниця музею Ірина Рева.
Суспільне Дніпро

На відкритті виставки були присутні всі троє дітей Береславського – Людмила, Жанна та Микола.

Суспільне Дніпро

Миколу Береславського згадують як дуже ерудовану людину, людину з феноменальною пам’яттю і потягом до знань.

За часів Незалежності Береславський був нагороджений двома орденами. Донька Жанна показала ці нагороди.

Суспільне Дніпро

Зокрема, був нагороджений орденом "За мужність" ІІІ ступеню.

Суспільне Дніпро

Вишита сорочка Береславського була дбайливо збережена родиною.

Суспільне Дніпро

Що ще відомо про Миколу Береславського

  • Микола Береславський народився 18 травня 1924 року в селі Новоспасівка Запорізької області. У дитинстві та юності був очевидцем Голодомору. У роки Другої світової війни в рідному селі співпрацював з похідною групою ОУН. Був примусово вивезений до Німеччині.
  • Після війни навчався у Бердянському та Сталінському (нині Донецьк) педагогічних інститутах. У 1960-х систематично надсилав до органів радянської влади листи-протести проти русифікаторської політики, переслідувань української інтелігенції та порушення прав людини.
  • Кульмінацією протестної діяльності став невдалий акт самоспалення 10 лютого 1969 року в Києві. Береславського заарештували й засудили до двох з половиною років таборів суворого режиму.
  • Після звільнення брав участь у «самвидаві», за що до розпаду Радянського Союзу перебував під постійним стеженням КДБ. Помер 2006-го року в Дніпрі.

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро