За 3 дні депортували 200 тис. людей. У Дніпрі відкрили виставку до Дня памʼяті жертв геноциду кримськотатарського народу

Виставка у Дніпрі. Суспільне Дніпро

18 травня в Україні вшановують пам’ять жертв депортації кримськотатарського народу. 16 травня у Державному архіві Дніпропетровської області відкрили виставку, присвячену цим подіям.

Куди та як перевозили людей – історики розповіли Суспільному.

Депортація кримських татар – геноцид, який полягав у насильницькому виселенні кримськотатарського народу з його історичної батьківщини, – Криму, здійснене упродовж 18–21 травня 1944 року. Протягом трьох днів було депортовано 200 тисяч кримських татар, розповіла провідна спеціалістка Державного архіву Дніпропетровської області Вікторія Венжега.

Суспільне Дніпро

В архіві Придніпровської залізниці збереглися факти, які підтверджують масове вивезення людей. Зокрема, це дані щодо кількості вагонів, які використовували під час депортації, зазначила історикиня.

"На виставці представлені три документи з фондів Придніпровської залізниці. Це оперативні донесення начальника залізниці про підготовку депортації, документ про виконання санітарної обробки вагонів та наказ про "покращення умов перевезення залізницею", – каже вона.

Суспільне Дніпро

Ешелони, які використовувала радянська влада для депортації кримських татар, були надані саме Придніпровською залізницею. Вагони переганяли до Криму, звідки кримських татар вивозили на схід, – розповідає фахівчиня архіву Тетяна Зіньковська.

Суспільне Дніпро

Тетяна Зіньковська каже, архіваріуси почали працювати у фондах залізниці минулого року. Цьогоріч, розповідає, вирішили зібрати історичні матеріали на виставці.

Дослідник історії Другої світової війни розповідає, місцеві жителі в Казахстані та Узбекистані допомагали депортованим кримцям. Надавали репресованим підтримку та їжу. За рахунок цього кримські татари змогли вижити на чужині.

"Місцеві люди приходили до таборів з картоплею, з іншою їжею, але їх не пускали. І що люди вигадали, – вони брали такі наче камінці і кидали в ув’язнених, вдаючи обурення та гнів. Кричали на них та лаяли, мовляв ви зрадники. А інші в цей час показували ув’язненим – бери, їж. Насправді то був курт, – місцевий кисломолочний продукт, сир, який просто притрушували попелом, аби він виглядав як камінець", – розповів пошуковець та дослідник історії Другої світової війни Володимир Усенко.

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро