"ТЦК може доправити людину до центру комплектування". Що треба знати про новий закон про мобілізацію — адвокат з Дніпра

Марина Герман. Суспільне Дніпро

З 18 травня 2024 року в Україні набирає чинності новий закон про мобілізацію, що має назву "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку". При цьому, деякі з пунктів нового закону наберуть чинності протягом трьох місяців від цієї дати.

Про нові правила мобілізації, відстрочки та бронювання розповідає адвокатка з Дніпра Марина Герман.

Як, згідно з новим законом, вручатимуть повістки

Закон зобов’язав усіх чоловіків віком від 18 до 60 років протягом 60 календарних днів оновити інформацію стосовно свого місця перебування, зареєструвавши електронний кабінет військовозобов’язаного, каже Марина Герман.

Вручення повістки буде вважатися здійсненим тоді, коли ТЦК надсилає її на останню відому адресу, за якою зареєстрована людина, говорить фахівчиня.

"Якщо ви у 2005 році проживали, наприклад, в іншому місті, а зараз проживаєте у Дніпрі, але інформацію не оновили, — повістка, яка була надіслана за старою адресою, полежить там місяць і буде повернута назад. Вона буде вважатися врученою", — говорить адвокатка.

Оновлення інформації у ТЦК робиться для того, аби уникнути плутанини з пропискою та місцеперебуванням людини. У новому законі про мобілізацію розширено список осіб, які можуть видати повістку, каже Марина Герман. Після набуття законом чинності вручати повістки матимуть право і представники ТЦК, і роботодавці, і представники місцевої ради.

До набуття чинності закону представники ТЦК не мають права перевіряти документи та вручати повістки. Наразі вони можуть робити це лише у супроводі поліції.

Марина Герман пояснює: якщо людині вручили повістку і вона не з’явилася у зазначений термін до ТЦК, на це мають бути поважні причини. Це, зокрема, проблеми зі здоров’ям, стихійні лиха або смерть близьких осіб. Усі причини мають бути документально підтверджені. У такому випадку людині надається декілька днів, по завершенні яких вона все одно має з’явитися у ТЦК.

Яка відповідальність за неявку

У новому законі про мобілізацію з’явилося таке поняття, як адміністративний привід, каже Марина Герман. Це означає, що представники ТЦК матимуть право фізично доправити людину до центру комплектування. Передбачена і кримінальна відповідальність: від 3 до 5 років за ґратами.

Також одним з нововведень є позбавлення права на керування транспортними засобами. Для цього має бути документально доведено, що людина ухиляється від явки до ТЦК. Ці документи мають бути подані до адміністративно-окружного суду за місцем розташування ТЦК, каже Герман.

"За одне й те саме правопорушення вас не можуть притягнути двічі. Якщо вам наклали штраф 510 гривень, то за наявності сплаченого штрафу у розмірі 510 гривень — суд залишає позивну заяву без розгляду і повертає її до ТЦК. У такому випадку водійське посвідчення у людини не забиратимуть", — говорить вона.

Підстави для відстрочки від призову

У новому законі про мобілізацію наявність трьох неповнолітніх дітей сама по собі вже не буде підставою для відстрочки від призову. Потрібно бути не лише батьком трьох дітей, але й утримувати їх, каже Марина Герман. Якщо у людини є заборгованість по аліментах більше 3-х місяців, то вона вже не матиме права на відстрочку, навіть за наявності трьох і більше дітей.

Якщо чоловік сам виховує дитину, то, згідно з новим законом, він має довести це на підставі рішення суду.

Також раніше були поняття "частково непридатний" і "повністю непридатний". З нового закону про мобілізацію прибрали положення про часткову непридатність. Тепер людина буде або придатною до військовою служби, або повністю непридатною.

Марина Герман зазначає: особи, які мають документи про часткову непридатність, будуть повинні повторно пройти ВЛК у термін від 6 до 12 місяців. Підтверджувати свій діагноз буде необхідно кожні 6 місяців. Також до переліку хвороб, за наявності яких людина звільняється від військової служби, у новому законі додали онкологічні захворювання, каже адвокатка.

Хто звільняється від військової служби

Усі інші категорії звільнених від військової служби залишаться ті самі. Це, зокрема, люди, близькі родичі яких мають інвалідність 1 та 2 групи. Також це державні службовці, судді, прокурори та представники професій, на які здійснюється бронювання.

Марина Герман також пояснює: згідно з новим законом, військовослужбовець може бути звільнений від служби за станом здоров’я після проходження комісії ВЛК та визнання його непридатним. Раніше такої норми у законі не було. Також підставою для звільнення зі служби буде наявність родичів з інвалідністю, які потребують догляду.

"Я рекомендую максимально активно для тих, у кого є підстави для відстрочки, не лише думати про це, а взяти і зробити відповідний документ, щоб потім не було судових справ", — каже адвокатка.

Автор — Андрій Незнаєнко

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро