"Військові зможуть бути активними": у Дніпрі бійці отримують спортивні протези завдяки реабілітаційному проєкту

Військовим у Дніпрі встановили спортивні протези – на них вони зможуть бігати, грати в баскетбол, займатися іншими активностями та навіть використовувати на фронті. Організовують це учасники реабілітаційного проєкту U+ System. Раніше подібні заходи проводили лише в Києві, у Дніпрі — вперше. З нашого міста надійшло 50 заявок від військових. Для 13 бійців привезли 26 силових та бігових протезів.

Як пройшла перша примірка, як збираються використовувати протези далі та що в планах проєкту — читайте в матеріалі Суспільного.

Свої емоції від першої примірки спортивних протезів не приховує 60-річний Алмаз. Понад рік тому чоловіку ампутували дві ноги. Добровольцем на фронт він пішов на другий день повномасштабного вторгнення РФ. Воював під Бахмутом, де й отримав поранення. На звичайних протезах Алмаз за весь час пройшов 900 кілометрів. Каже: очікував на спортивні і тепер долатиме свої дистанції легше.

"Кожен день по 5-6 кілометрів стабільно. В минулому місяці в мене було 215 кілометрів. Реабілітолог той добре реабілітував. Перше, аби стати на протези, я вчився падати. Ось так, раз, встати, сісти", – каже чоловік.

Фото: Суспільне Дніпро

Чекає на свій спортивний протез Павло. Чоловік майже півтора року користується повсякденним.

"Можу навіть трішки побігати, але він прям всі функції для бігу, ну, не знаю", – розповів чоловік.

Павло воював у складі 3-ї штурмової бригади. Влітку 2022 року потрапив під обстріл російського танку. За 45 днів він став на протез, такою швидкістю здивував і лікарів, розповідає Павло. Каже: протез, який в нього зараз, хороший. Але хоче бути більш активним.

"Вся моя молодість була пов’язана з футболом, баскетболом, я активно займався бігом. Війна колись закінчиться і я повернуся до цивільного життя, продовжу займатися спортом та бігати", – каже він.

У Дніпро привезли 25 спортивних протезів двох видів.

"Це в нас саме біговий протез, на якому хлопці бігають, в баскетбол грають, бокс, різноманітні види спорту. А це в нас силовий протез, який можна використовувати, як повсякденний", – розповіла керівниця реабілітаційного проєкту Олександра Мостепан.

Фото: Суспільне Дніпро

На силовому протезі можна займатися кросфітом, а також користуватися ним на фронті. За словами Олександри, і біговий, і силовий добре носяться під час дощу чи на слизькій поверхні. Протези військовим встановили одразу на місці.

"Відкручуємо винтиники, підбираємо по висоті. Десять хвилин зібрав і вже на людині дивимося, регулюємо як йому. Нахили створюємо і поскакав", – каже Олександра.

Фото: Суспільне Дніпро

Такі заходи зі спортивного протезування раніше проводили в Києві, у Дніпрі - це вперше. За державні кошти можна встановити протези, якими користуються в побуті, каже керівниця проєкту. Тому вирішили допомогти військовим зі спортивними. На цю програму з Дніпра надійшло 50 заявок.

"По даній програмі ми встановили успішно 120 протезів, це силові і бігові. 02:19-02:29 В нас вже є хлопці, які беруть участь в Іграх Нескорених і навіть ті, хто в квітні планує пробігти марафон в Британії", каже керівниця проєкту.

Загалом у Дніпрі протези отримали 13 військових. Такі заходи планують провести ще в 7 областях, зокрема Київській, Харківській, Волинській та Львівській.

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро