Історичні будівлі Дніпра внесли до реєстру об'єктів культурної спадщини: чим вони важливі та яка їхня історія

У Дніпрі зареєстрували три будівлі як нововиявлені об’єкти культурної спадщини. Це два житлові будинки та один недіючий інфраструктурний об’єкт. Відтепер вони охороняються законом України, а їхні власники повинні відреставрувати будівлі, розповів Суспільному історик Валентин Старостін.

Один з внесених до реєстру — особняк родини Струкових по вул. Володимира Вернадського, 33, літ. А-2. Тут жила сім’я поміщика Петра Струкова. Історик Валентин Старостін розповів: його збудували орієнтовно у другій половині ХІХ століття. За цей час тут було житло родини, будинок відпочинку та дитячий садок.

"На сьогодні це один з найстаріших існуючих особняків і одна з найстаріших приватних будівель у місті. Якщо вести мову не лише про будинок, а й взагалі про садибу, то це була найбільша садиба в історії міста Катеринослава", — сказав історик.

Особняк родини Струкових. Фото: Суспільне Дніпро

Ще один об’єкт нововиявленої культурної спадщини — будинок родини Бачишиних по вул. Мусліма Магомаєва, 1. Тут протягом ХХ століття жила українська письменниця, акторка та громадська діячка часів Катеринослава Тетяна Сулима-Бачихина. За словами Валентина Старостіна, будинок пустує понад 10 років.

"Найскладніше тут було власне знайти будинок, тому що по адресах-календарях початку ХХ сторіччя він позначався на палацовому майдані, а насправді все ж таки був на палацовій вулиці. Власників у нього здається за ці останні роки змінювалися декілька разів, але зараз будемо розбиратися з ними остаточно, хто є власником цього будинку", — розказав Валентин Старостін.

Будинок родини Бачишиних. Фото: Суспільне Дніпро

Ще один нововиявлений архітектурний об’єкт культурної спадщини — циліндрична частина дачного резервуара міського водогону по просп. Науки, 110. Початок будівництва будівлі — перша половина 20 століття. Головна особливість об’єкта, каже Валентин Старостін, – монолітний залізобетонний дах. Він унікальний та складний у виготовленні.

"За прямим призначенням вежа пропрацювала десь до 50 років. А вже до речі з 60 була ідея перебудови її в ресторан. Існує проєкт перебудови цієї вежі під ресторанний комплекс, але закінчили лише до кінця 70 років, зробивши добудову", — розповів він.

Дачний резервуар міського водогону. Фото: Суспільне Дніпро

Наразі всі три будівлі перебувають під охороною держави, розповіла начальниця управління з питань охорони культурної спадщини Надія Лиштва. Над збором документів та внесенням об’єктів у реєстр працювали майже пів року.

"На це відповіла конституція, де написано що держава має зберігати культурну спадщину. Це її обов’язок. Саме тому державні органи вносять на облік", — сказала вона.

Надія Лиштва. Фото: Суспільне Дніпро

Відтепер, розповіла Надія Лиштва, ці будинки – під охороною закону. Приватних власників попередять про зміну статусу цих об’єктів та після рекомендацій комісії попросять відреставрувати будинки. Якщо вони їх не дотримуються, тоді управління звернеться до прокуратури, аби через суд зобов’язати приватну особу відновити будівлі.

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро