"Нацисти розстріляли 60 тисяч людей". У Дніпрі відкрили виставку до 80-ї річниці звільнення області від окупації

У Державному архіві Дніпропетровщини відкрили виставку документів до 80-ї річниці звільнення області від нацистських загарбників. На ній вперше представили оригінали 26 документів з 1941 по 1944 роки, коли область була окупована: довідки різних установ, фотоальбоми з кадрами зруйнованих житлових будинків, заводів, вишів.

На виставці в архіві, експонат. Суспільне Дніпро

Головна співробітниця Державного архіву Дніпропетровщини Ніна Киструська показує фото періоду нацистської окупації в 1941 - 44 роках. Таких унікальних документів на виставці 26. Фахівчиня каже: презентують оригінали вперше.

"Ми знайшли такий список людей, які були мобілізовані тільки по одній Вербській управі, сільраді Павлоградського району, 540 людей. Тобто розумієте, яка кількість сільрад була звільнена по Дніпропетровській області, яка кількість людей в цілому була мобілізована...", — говорить вона.

Володимир Усенко. Суспільне Дніпро

Фахівці мають докази масових розстрілів людей на Дніпропетровщині у період Другої світової війни. За приблизними підрахунками, це 29,5 тисяч цивільних та 30 тисяч військовополонених.

Дослідник Володимир Усенко позначив на мапі Дніпра кожну могилу. Десятки років він шукає історичні довідки про часи окупації. Каже, що на території Дніпра знайшли 24 військові поховання.

"До військових кладовищ відноситься на житломасиві Клочко, це військові кладовища. До військового поховання — парк Калініна, розвилка запорізька", — говорить він.

У Дніпрі відкрили виставку до 80-ї річниці звільнення області від окупації. Суспільне Дніпро

Звільнення області почалося в серпні 1943 року. Бої тривали понад пів року. Першими звільненими територіями стали населені пункти Межівського та Васильківського районів. Останніми, в березні 1944 року — села Красне та Дніпровка.

Зокрема, 10 вересня була звільнена Петропавлівка, 11 вересня — Межова, 15 вересня — Покровське, 18 — Павлоград та Юр'ївка, 21 — Перещепине, Котівка та Синельникове.

Експонати виставки. Суспільне Дніпро

На виставці також є довідки знищення різних установ, фотоальбоми з кадрами зруйнованих житлових будинків, заводів, університетів у населених пунктах області. Завдяки таким документам вдалося підрахувати збитки державі та громаді в роки війни. За цінами 1945 року — це 3 мільярди карбованців.

Виставка в архіві працюватиме до 29 лютого.

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро