"Від сарайчика селянина — на світову арену". У Дніпрі відзначили 100-річчя майстра петриківського розпису Федора Панка

У Дніпрі, в обласній універсальній науковій бібліотеці, відзначили 100-річчя Федора Панка (1924-2007), відомого майстра петриківського розпису. Захід провели у форматі вечора спогадів, повідомляє Суспільне.

У ньому взяли участь друзі родини, добрі знайомі художника, шанувальники його творчості та читачі бібліотеки. На захід також прийшов син митця, художник і громадський діяч Віталій Панко.

На заході з ушанування Федора Панка. Суспільне Дніпро

«Про батька важко говорити, бо це – батько, але, треба сказати, – за своє життя він багато чого встиг зробити. Розпис сам по собі як ужиткове мистецтво – він був по всій Україні, люди розмальовували хати, вози, печі. Батько ж зумів після війни, повернувшись з Німеччини, це мистецтво в Петриківці відродити. Ідею відновлення й збереження розпису він почав «мусувати» ще 1946-го року, а дали можливість йому лише в 1958-ому. Від сарайчика петриківського селянина, де йому райком партії виділив приміщення, він вивів розпис на світову арену», – сказав син.

Тетяна Пата, вчителька Федора Панка. Портрет, написаний Панком. Суспільне Дніпро

Присутні, які знали майстра, згадали Федора Панка як творчу особистість і як людину. Зазначали: він пережив два голоди й війну, але не втратив людяності й відчуття прекрасного.

Також говорили про його творчість, зокрема новаторський підхід до петриківки, згадували створені художником казкові й реалістичні образи.

Роботи майстра петриківського розпису Федора Панка. Суспільне Дніпро

«Беручи з натури форми реальних птахів – павича, півника або фазана, він поєднував окремі елементи й створював образ казкової жар-птиці. Новим явищем у творчості петриківських майстрів є портрети, на яких Федір Панко увічнював видатних українців. Першим таким став образ його улюбленого з дитинства героя – засновника Петриківки, останнього кошового отамана Війська Запорозького Петра Калнишевського», — сказала завідувачка відділу документів з питань мистецтв Дніпропетровської обласної універсальної наукової бібліотеки Альбіна Лисенко.

Книжкова виставка. Суспільне Дніпро

У рамках заходу підготували мінівиставку книжок, присвячених Федорові Панку, з фондів бібліотеки.

Що відомо про майстра петриківки Федора Панка

  • Федір Панко (1924-2007) народився в селянській родині в Петриківці Дніпропетровської області. Після закінчення неповної середньої школи навчався в Петриківській школі декоративного малювання, де під керівництвом Тетяни Пати. Під час Другої світової війни остарбайтером був вивезений до Німеччини.
  • Після повернення додому в 1946 повернувся до творчості. З грудня 1955 року обійняв посаду художника при петриківському Будинку культури.
  • У 1958 об'єднав окремих майстрів і очолив цех підлакового розпису при промисловій артілі вишивальниць «Вільна селянка». Згодом артіль реорганізовується в першу і єдину в Україні та світі фабрику петриківського розпису «Дружба». Сприяв відродженню, визнанню та розквіту традиційного народного живопису.
  • 29 років викладав композицію петриківського орнаменту в петриківській філії Дніпропетровської дитячої художньої школи. Також працював у галузі стінопису.
  • 2013 року в приміщенні Будинку культури Петриківки донькою та майстринею петриківського розпису Валентиною Панко відкрито Музей Федора Панка.

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро