"Він хотів додому, у вільний Крим". Історія загиблого військового з Кривого Рогу Олександра Калача

Ексклюзивно

Найбільше за все 42-річний український військовий Олександр Калач хотів повернутися додому, до звільненого Криму, де жив незадовго до вторгнення Росії в Україну. Там у нього був дім і улюблена громадська робота. Понад півтора року він прослужив у війську. 12 грудня минулого року Олександр помер – не витримав операції. Історію бійця Суспільному розказала його мати Людмила Калач.

Людмила Калач з портретом сина. Суспільне Дніпро

Олександр Калач народився і виріс у Кривому Розі. З 2008 року жив у Криму, працював на підприємстві та був депутатом сільської ради.

Олександр Калач. Фото з особистого архіву Людмили Калач

Коли армія РФ окупувала півострів, повернувся у рідне місто, говорить Людмила Калач.

"Ми приїхали в Крим, щоб збудувати будинок. Нам давали там місце — дід був учасником війни. Він юрист і потрібен був. Став депутатом 2010 року і до 2014-го року, поки прийшли окупанти. Тоді він мені каже: "Мамо, ти їздиш в Кривий Ріг, будь ласка, привези мені український прапор, привези хоч щось українське: блокнот, календар, — що-небудь". Він хотів повісити, а я сама думаю: "Боже мій, синочка, не треба проти них, ти ж не знаєш, хто вони". І, слава Богу, ми виїхали", — говорить мати.

Олександр Калач на війні. Фото з особистого архіву Людмили Калач

На початку повномасштабного вторгнення РФ добровольцем пішов на фронт. Людмила пригадує 24 лютого 2022 року.

"Пролітає літак, наш літак, і прямо чорно так стало.... А він і каже: "Все, я іду на війну, хто ще буде захищати". Він мені не казав, коли піде, тільки спитав, де рюкзак. Мені хотілося впасти і гризти землю, я не знала, що робити... У нього й досвіду не було, він же три інститути підряд закінчував", — згадує мати.

Фото з особистого архіву Людмили Калач

Людмила бачила сина у січні 2023 року. Тоді він прийшов додому з пораненням.

"Дзвінок. Він каже: "Мамо, до тебе прийдуть хлопці, принесуть щось". Я виходжу, він стоїть, очі безстрашні. Я обійняла, кажу: "Синочка, живий". А потім побачила, що немає двох пальців", — розповідає вона.

Суспільне Дніпро

12 грудня 42-річний Олександр помер – не витримав однієї з операцій.

"Він би не змінив своєї думки, він би пішов захищати Україну й зараз... Про сім'ю мріяв, будинок хотів, двоповерховий він збудував. Сто дерев, якщо не більше посадив. Він хотів, щоб Крим став українським. Він хотів додому, у вільний Крим", — говорить мати.

Наталія Качуровська

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро