"За два роки я не зустрів жодного атеїста". Як капеланський батальйон "Маріуполь" допомагає цивільним та військовим

Ексклюзивно
Олександр Матюшин, капелан. Суспільне Дніпро

Капеланський батальйон "Маріуполь", очолюваний пастором Олександром Матюшиним, розпочав діяльність у перші дні повномасштабної війни. Спершу вивозили цивільне населення з Маріуполя та інших прифронтових населених пунктів, потім почали допомагати військовим.

Про свою роботу, волонтерство й ставлення до атеїстів на війні священник розповів Суспільному Дніпро.

Олександр Матюшин, капелан. Суспільне Дніпро

Капелан Олександр Матюшин — з міста Перещепине, що на Дніпропетровщині. Після навчання переїхав до Дніпра, де жив та працював. Згодом переселився в Маріуполь. Там став служити пастором в одній із протестантських церков. Релігійна організація почала допомагати військовим ще 2014-го року, каже він. Згодом з’явився їхній капеланський батальйон "Маріуполь".

Вранці 24 лютого 2022 року, коли жителі Маріуполя почули перші вибухи, один зі снарядів прилетів до подвір’я Олександра, другий — на подвір’я сусіда, розповідає священник. Капеланський батальйон відразу почав евакуацію населення, згадує він. Вивозили жінок, дітей, пенсіонерів, людей з обмеженими можливостями.

"У перші дні війни, коли ми базу організували в Запоріжжі, ми багато працювали у фронтових населених пунктах, один з яких — Оріхове. В Оріховому був дитячий будинок під яким ховались діти з вихователями. Я вважаю нашим успіхом те, що нам вдалось вивезти близько 60-80 дітей з того місця. Взагалі дуже багато людей евакуювали. Якщо взяти евакуацію з Маріуполя, частину населення ми вивозили самі та з допомогою Бога", — говорить капелан.

Олександр Матюшин в Оріховому, Запорізька область. З особистого архіву Олександра Матюшина

Зараз батальйон — це понад 140 капеланів, які працюють на передових позиціях ЗСУ, каже Олександр. Зокрема, допомагають у транспортуванні поранених, наданні першої медичної допомоги, підтримують бійців морально.

"За останні два роки я не зустрів жодного атеїста. Коли приїжджаєш до наших військових, відразу хочеться помолитись, щоб Бог допомагав та оберігав. Але іноді думаєш: яке у військових до цього ставлення?.. Всі відкриті для цього, завжди вдячні, завжди просять, щоб молились за них", — каже пастор.

Пастор передає бронежилети військовим. З особистого архіву Олександра Матюшина

Сам Олександр також працює як волонтер з цивільними, зокрема доправляє гуманітарну допомогу, яка надходить з Європи, переселенцям, родинам у скруті.

"Де б людина не була, вона завжди готова допомогти іншим, головне — знати, де і в чому", — каже він.

З 2021 року військове капеланство є професією, яка офіційно існує в Україні. Військові капелани не долучаються до нарядів та урочистих маршів, але мають опанувати військову культуру та служити при певному підрозділі. Головне завдання капелана – підтримувати дух військовослужбовців на війні й у тилу.

Сергій Сербін