У Дніпрі ініціюють перейменування проспекту Пушкіна на проспект імені Лесі Українки з відповідною заміною пам'ятника. Про це йдеться в електронній петиції, зареєстрованій на сервісі місцевих електронних петицій.
Автор документа громадський активіст і учасник бойових дій Олег Чистопольцев зазначає: зміна назви проспекту і пам'ятника дозволить "одночасно символічно позбавитись імперської колоніальної спадщини в нашому місті на користь українства".
Олег Чистопольцев вважає, що Пушкін є носієм та символом імперської суті Росії, який заперечував українську державність, вихваляв російську армію та загарбницькі війни імперії. "Пушкін є "духовною скрєпою" і невід’ємною частиною імперського міфу про "великую русскую культуру". Його творчість – це один із засобів, яким Росія непомітно просувала й просуває імперські наративи задля асиміляції колонізованих народів", – мовиться в петиції.
Разом з тим, Лесю Українку він називає "символом українства і визначною фігурою в справі українського державотворення". До того ж вона пов'язана з історією міста.
"Леся Українка, як і Пушкін, лише раз побувала в нашому місті, проте, на відміну від гультяя-поета, метою її приїзду було відвідування Кодацької фортеці та Кодацького порогу, ознайомлення з пам’ятками козацтва. Мати Лесі – письменниця Олена Пчілка та молодша сестра – лікарка й фольклористка Ольга Косач-Кривинюк за сприяння дослідника козацтва Дмитра Яворницького долучилися до діяльності катеринославської "Просвіти", займались видавничою справою, популяризуючи українську мову та літературу в Катеринославі. Саме в нашому місті у 1918 році був уперше надрукований яскраво антиросійський твір Лесі Українки – поема "Бояриня", написана під натхненням знайомства з Яворницьким", – розповів автор.
Наразі за документ проголосувало понад 200 людей. Аби петиція була розглянута місцевою владою, потрібно 3 тисячі голосів.
Що відомо
- 2019 року в Дніпрі встановили перший пам’ятник українській письменниці й громадській діячці Лесі Українці. Він у віддаленому районі міста, на території школи №129 житлового масиву Придніпровський. Робота скульптора з Тернополя Дмитра Малярчука. Леся Українка показана в незвичному, "неканонічному" образі.
- Під час 20-ої позачергової сесії Дніпровської міськради 21 квітня ухвалили рішення щодо перейменування близько 30 вулиць, чиї назви пов`язані з Росією. Вулицям дали назви громад, які зазнали руйнувань під час російської агресії та окупації: Чорнобаївська, Бучанська, Ірпінська. Також у місті з’явилися провулок Азовсталі, вулиці Польська та Волонтерська.
- Під час 21-ї позачергової сесії міськради 11 травня ухвалили рішення щодо зміни назв ще майже 20 топонімів, які мали стосунок до РФ. Більшість нових найменувань пов’язані безпосередньо з історією міста. Ще низку перейменовано на честь українських митців і захисників.
- На початку червня 2022 року міський голова Борис Філатов анонсував, що у рамках дерусифікації та за ініціативи надзвичайників одну з вулиць перейменують у Героїв Рятувальників.
Читайте також
У Дніпрі з`являться вулиці Азовсталі та Морської піхоти
Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро