Цьогоріч хрущів може бути обмаль, а торік у травні десятки жуків гуділи над кожною вишнею. За словами доцента кафедри біорізноманіття та екології Віктора Бригадиренка, у цих комах спостерігаються щорічні коливання чисельності.
Суспільне розпитало фахівця, від чого залежить кількість цих тварин і чим вони шкодять людям.
Щороку самка хруща відкладає в ґрунт десятки яєць. Життєвий цикл кожної комахи триває три-чотири роки:
1. Яйце
У травні–червні самка відкладає 60–80 яєць.
2. Личинка
Через 3–4 тижні з яєць з’являються личинки. Вона живе в ґрунті три-чотири роки, зрідка — до п’яти.
3. Лялечка
Нерухома, з зачатками крил, вусиків і лапок. Ця стадія триває три-шість тижнів.
4. Імаго (дорослий хрущ)
У серпні–вересні з лялечки виходить дорослий хрущ, але він не з’являється на поверхні, а залишається в ґрунті до весни. У травні наступного року дорослий жук вилітає.
За словами Віктора Бригадиренка, травневий хрущ — тварина унікальна, бо розвивається роками.
"Ми спостерігаємо перенесення енергії з ґрунту до наземного ярусу екосистеми. Три-чотири роки личинка хруща розвивається у ґрунті на корінні рослин, а потім один, два, три тижні живе дорослий жук. Харчується він листям", — каже доцент.
Личинки хрущів живуть на глибині 10–50 сантиметрів. Цю стадію розвитку фахівець називає найшкідливішою для людини.
"Личинки ослаблюють дерева: вони живляться корінням. Шкоди від цього виду в десятки разів більше, ніж користі для нашої екосистеми", — пояснює доцент.
Найбільше личинки уражають молоді плодові дерева. Віктор Бригадиренко розповів, що виявити такого шкідника складно, бо личинки живуть на значній глибині.
"Людина не розуміє, чому дерево помирає. Думає, що треба додати добрив. А виявляється, що там, на глибині 50 сантиметрів, просто сидить личинка травневого хруща та поїдає коріння", — каже фахівець.
Чому кількість жуків змінюється?
Фахівець розповів, що у хрущів спостерігаються багаторічні коливання чисельності. У першу чергу це пов’язано з сонячними циклами.
"На Сонці раз на 12 років протягом кількох років фіксують підвищену активність, магнітні бурі. У цей період віруси та бактерії, які зазвичай вбивають комах, гинуть — і жуки, зокрема й травневі хрущі, виживають у більшій кількості", — розповідає Віктор Бригадиренко.
Також на кількість впливають холодні зими та промерзання ґрунтів. Проте, за словами фахівця, нині клімат змінився, і суттєвих морозів у регіоні немає.
Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро