У Національному художньому музеї України відкрився новий виставковий проєкт сучасного українського художника Нікіти Кадана. Виставка триватиме з 21 березня по 18 травня 2025 року. Експозиція об’єднує близько п’ятнадцяти нових творів, створених після 2022 року, та досліджує, як змінюється сприйняття мистецтва у часи війни.
Про це йдеться в релізі наданому Суспільне Культура.
Художник працює з темою історичної оптики та художньої історіографії, аналізуючи політично обумовлені лакуни в історії мистецтва. Його роботи поєднують візуальні образи минулого з сучасним осмисленням історичних процесів, що формуються музеями та науковими інституціями.
Серед представлених творів – звукова інсталяція "Тривога (Сирени та щогла)", великоформатні графічні серії "Щекавиця" та "Sinnerman", а також "Проєкт з відкладеним втіленням", що досліджує зв’язок між українським модернізмом та сучасною війною.
Виставка займає чотири зали музею та включає інсталяції, графіку, живопис, фото та відео. В рамках проєкту запланована публічна програма з екскурсіями та розмовами з митцем.
Кураторкою проєкту є Анна Алієва.
Нікіта Кадан
Нікіта Кадан — український художник, який працює з живописом, графікою та інсталяцією, поєднуючи мистецтво із соціальними та політичними контекстами. Його практика нерідко виходить за межі традиційних художніх форм і охоплює міждисциплінарну співпрацю з архітекторами, соціологами та правозахисними активістами.
Народився у 1982 році в Києві. Є членом мистецької групи "Р.Е.П." ("Революційний Експериментальний Простір") та одним із засновників кураторсько-активістського колективу "Худрада".
Брав участь у численних персональних і групових виставках, серед яких Artists in Time of War у Castello di Rivoli (Турин, Італія), Skin and Shell у Lewben Foundation у Вільнюсі (Литва) та The Fire and the Ashes у музеї Sztuki у 2023 році.
У 2021 році PinchukArtCentre у Києві провів велику персональну виставку, ініційовану MUMOK (Відень, Австрія), де у 2019 році відбулася його перша міжнародна персональна виставка.
Серед його нагород — премія PinchukArtCentre (2011) та спеціальна премія Future Generation Art Prize (2014). Він також представляв Україну в національному павільйоні на Венеційській бієнале у 2015 році та брав участь у паралельних програмах 59-ї Венеційської бієнале у 2022 та 2024 роках.
Роботи Кадана належать до колекцій провідних світових інституцій, зокрема Центру Помпіду (Париж), Pinakothek der Moderne (Мюнхен), M HKA (Антверпен), mumok (Відень), Національного художнього музею України (Київ), Arsenal Gallery (Білосток), Військово-історичного музею (Дрезден), The Art Collection Telekom (Бонн), Міністерства закордонних справ Бельгії, FRAC Bretagne (Ренн) та Centro per l'arte contemporanea Luigi Pecci (Прато).
Нікіта Кадан продовжує досліджувати теми історичної пам'яті, політичних репресій та соціальних трансформацій, поєднуючи мистецькі засоби з активістською позицією.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media