Режисер Андрій Білоус вважає, що уся справа зі звинуваченням його у домаганнях та харасменті — це лише маніпуляція. Саме тому в департаменту культури КМДА немає правових підстав розірвати з ним контракт.
Про це він розповів у письмовому коментарі для Радіо Культура.
За словами режисера, група осіб, які непричетні до театру, підбурили акторів висунути проти нього "абсурдні та безпідставні звинувачення" і єдина мета — "без суду і слідства, шляхом тиску на КМДА, усунути мене з театру".
Водночас ще на зборах колективу Молодого театру у січні 46 акторів та працівників виступили проти Білоуса та звернулися до КМДА з вимогою про відставку. Однак спочатку у КМДА заявили, що не знайшли підстав його звільнити — зробити це можна буде тільки за ухвалою суду.
Це рішення викликало бурхливу реакцію в театральної спільноти, і 10 лютого під Молодим театром та КМДА зібралися небайдужі, висловлюючи солідарність. Тоді, згідно з заявою самого режисера та рішенням КМДА, його відсторонили від виконання обовʼязків до 13 березня.
Білоус зазначає, що хоча у департаменту культури немає правових підстав для його звільнення, він сам ініціював відсторонення з посади на місяць, щоб "уникнути різноманітних спекуляцій".
Режисер додає, що станом на 19 березня на нього не відкрито кримінальної справи і він навіть жодного разу не був на допиті. Також його адвокат, за словами режисера, отримав офіційну письмову відповідь, що у поліції до Білоуса питань немає.
"Тому я повернувся до роботи й планую працювати, як і раніше. Значна більшість колективу (94 працівники) підтримує мене як керівника, і я не можу їх підвести", — додає Білоус.
Раніше поліція Києва повідомляла, що розпочала кримінальне провадження за ст. 153 Кримінального кодексу України — сексуальне насильство за фактом можливих неправомірних дій викладача столичного університету.
А департамент культури КМДА заявив 18 березня, що звертатиметься до правоохоронних органів із проханням прискорити розгляд матеріалів розслідування у справі щодо Білоуса.
У чому звинувачують Білоуса
Першою режисера звинуватила колишня студентка Карпенка-Карого Софія Сапожнік. За її словами, Білоус просив інтимні фотографії та закликав "поділитися своїми сексуальними фантазіями". Пізніше своїми історіями анонімно поділилися в мережі й інші колишні студентки режисера.
У мережі також розгорнувся флешмоб #немовчи — під цим хештегом колишні студенти та студентки, актори та акторки розповідають про те, як стикалися з харасментом, булінгом та насильством у творчих університетах та театрах.
31 січня стало відомо, що актори та працівники Молодого театру подали колективну заяву до КМДА з проханням усунути Андрія Білоуса з посади директора — художнього керівника закладу на час розслідування. Однак спочатку у КМДА заявили, що не знайшли підстав його звільнити — зробити це можна буде тільки за ухвалою суду.
Тоді рішення КМДА про неможливість розірвати контракт без ухвали суду викликало бурхливу реакцію в театральної спільноти. 10 лютого активісти та небайдужі зібралися під Молодим театром, висловлюючи солідарність із 46 працівниками, які підтримали відсторонення Білоуса.
Згідно з заявою самого режисера та рішенням КМДА, його відсторонили від виконання обовʼязків до 13 березня.
Раніше університет Карпенка-Карого також відсторонив Білоуса від викладацької діяльності на час службової перевірки. У коментарі "УП.Культура" ректорка університету Інна Качарян зазначила, що вони направили до поліції заяви з обвинуваченнями в сексуальних домаганнях щодо Білоуса, однак поки не отримали відповіді. Вона також додала, що заяви від студентів надходили з 21 січня аж по 17 березня.
Уже 14 березня Андрій Білоус повернувся до роботи у Молодому театрі, хоча спеціальна комісія КМДА рекомендувала розірвати контракт.
У КМДА 17 березня повідомили, що департамент культури має діяти в межах повноважень та згідно із Конституцією та законами України. А Кодекс законів про працю не передбачає автоматичного відсторонення працівника через відкриття кримінального провадження.
Активісти 18 березня вийшли на ще одну акцію протесту "Молодий без Білоуса!" з вимогою розірвати контракт із режисером, оскільки саме це рекомендувала зробити департаменту культури спеціальна комісія відомства.
"І найголовніше: говорив, говорю і буду говорити, департамент не є адвокатом Білоуса, департамент діє тільки в межах чинного законодавства. Як тільки ми отримаємо будь-які документи, які у встановленому порядку засвідчують порушення ним хоча б однієї норми закону, розірвання контракту буде миттєвим", — зазначив у коментарі для Суспільного очільник департаменту культури Сергій Анжияк, вийшовши до активістів на акцію під КМДА.
На 20 березня запланована зустріч Анжияка зустріч із членами комісії, щоб перевірити інформацію, надану 46 акторами та працівниками театру. Очільник департаменту культури сподівається, що так вдасться знайти додаткові матеріали, які допоможуть правоохоронним органам у справедливому розслідуванні.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media