Перейти до основного змісту

Україна на Бієнале архітектури 2025 у Венеції: що відомо про національний павільйон та участь у павільйоні Франції

Робочі матеріали до національного павільйону України на Архітектурній бієнале 2023. Пресслужба

Україна візьме участь у 19-й Міжнародній архітектурній виставці (Biennale Architettura 2025), яка відбудеться у Венеції. Нашу країну представлять одразу у двох павільйонах: національному павільйоні України, що буде розташований на головній локації виставки — в Арсенале, а також у павільйоні Франції, де українські архітектори продемонструють свої дослідження та проєкти у межах загальної концепції французької експозиції.

Про це йдеться на сайті бієнале.

Цьогорічна участь України у Венеційській бієнале архітектури приверне міжнародну увагу до питань реконструкції та відновлення українських міст. Окрім власного павільйону, важливою стане колаборація з Францією, що дозволить українським архітекторам представити свої спільно з іноземними колегами.

Національний павільйон України на Бієнале архітектури 2025

Український проєкт отримав назву "Dakh (Дах): Vernacular Hardcore". Його комісаркою є Тетяна Філевська, креативна директорка Українського інституту, дослідниця українського авангарду та кураторка.

Над кураторською концепцією працюватиме міжнародна команда: Богдана Косміна, Міхал Муравскі та Катерина Русецька.

Поки що деталі проєкту не розголошують, проте назва натякає на дослідження архітектури, що поєднує традиційні та радикальні елементи. Очікується, що український павільйон стане платформою для переосмислення архітектури у контексті війни, відновлення міст та культурної ідентичності.

Українські архітектори у павільйоні Франції

Крім власного павільйону, Україна буде представлена і в експозиції Франції. Французький павільйон цього року працює під темою France: Living With / Vivre Avec — концепція, яка досліджує, як архітектура може реагувати на сучасні виклики: екологічні, соціальні та урбаністичні.

Кураторами проєкту стали Домінік Жакоб, Брендан Макфарлейн, Ерік Даніель-Лакомб та Мартін Дюплантьє. Вони об'єднали міжнародних архітекторів, дослідників та студентів, які досліджують архітектуру майбутнього, екологічний дизайн і соціальні підходи до міського планування.

У межах цього проєкту будуть представлені українські архітектурні студії та урбаністичні ініціативи:

  • Ro3kvit — мережа спеціалістів, які працюють над відбудовою українських міст;
  • Zotov&Co — архітектурне бюро, що займається міським плануванням;
  • Mriia — проєкт, орієнтований на реконструкцію постконфліктних територій;
  • Big City Lab — дослідницька лабораторія, яка займається майбутнім українських міст.

Основні теми експозиції:

  • архітектура перед викликами кліматичних змін — адаптивний дизайн та екологічно стійкі рішення;
  • міста майбутнього — нові підходи до урбаністики, простори для спільного життя;
  • реконструкція постконфліктних територій — плани відновлення українських міст після війни;
  • архітектура як політичний жест — переосмислення просторової організації у контексті соціальних трансформацій.

Коли відбудеться Бієнале архітектури 2025

Biennale Architettura — міжнародна виставка архітектури, яка проводиться кожні 2 роки у Венеції. В її межах країни-учасниці мають змогу облаштувати власні павільйони та презентувати свою архітектурну візію.

Головна мета виставки — продемонструвати архітектурні рішення, які б давали відповіді на сучасні соціальні, технологічні та культурні виклики.

19-та Міжнародна архітектурна виставка триватиме з 10 травня до 23 листопада 2025 року (попереднє відкриття – 8 і 9 травня).

Куратором цьогоріч став Карло Ратті, архітектор, інженер та викладач у MIT та Політехнічному університеті Мілана.

Він також є директором Senseable City Lab і засновником архітектурного та інноваційного бюро CRA — Carlo Ratti Associati (Турин, Нью-Йорк і Лондон).

Свій кураторський проєкт Карло Ратті назвав Intelligens та пропонує переосмислити роль архітектури в епоху адаптації. Для цього він об'єднав понад 750 учасників із різних сфер — від архітекторів і кліматологів до фермерів і програмістів. Відбір учасників здійснювали відкритим методом — таким чином серед них опинилися як нобелівські лауреати, так і молоді дослідники.

Intelligens також налагоджує співпрацю з міжнародними організаціями, як-от COP30, C40, Davos Baukultur Alliance, щоб розширити дискусію про адаптивну архітектуру.

Публічна програма GENS об'єднає конференції та події, залучаючи широку аудиторію до обговорення майбутнього містобудування.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media

Топ дня
Вибір редакції