Андрій Білоус 14 березня повернувся до управління Молодим театром: його у лютому відсторонили від роботи на місяць, щоб забезпечити "об'єктивний та неупереджений розгляд" обставин справи. Режисера звинувачують у сексуальних домаганнях до студенток університету Карпенка-Карого та акторок.
Тому 18 березня активісти вийшли на акцію протесту до Молодого театру та КМДА з вимогою розірвати контракт з Андрієм Білоусом, оскільки саме це рекомендувала зробити департаменту культури спеціальна комісія відомства.
Активісти представили маніфест вимог ініціативної групи і подали новий лист до голови КМДА, міського голови Віталія Кличка, з вимогою розірвати контракт із Білоусом.
Зокрема, у листі зазначено, що відповідно до наказу № 40 від 14 лютого 2025 року департаменту культури КМДА, було створено спеціальну комісію, яка мала перевірити діяльність театру під час відсторонення Андрія Білоуса від керівництва закладом.
Перевірка показала, що в театрі немає ефективних засобів для боротьби з дискримінацією, сексуальними домаганнями та зловживаннями владою. А працівники надали численні свідчення, що підтверджують аморальну та непрофесійну поведінку режисера, яка викликала атмосферу страху, психологічного тиску та токсичності в колективі.
Однак, попри ці свідчення та рекомендацію комісії розірвати контракт із Білоусом (оскільки існує можливість розірвання угоди у разі втрати довіри з боку органу управління), режисер повернувся на свою посаду. І це рішення викликало у кінотеатральної спільноти глибоке обурення.
Активісти додають: закон чітко визначає, що керівник культурного закладу має відповідати високим моральним стандартам. Але Білоус своїми діями порушив ці стандарти, і його подальше перебування на посаді є неприпустимим. Повернення не лише зневажає права постраждалих, а й ставить під сумнів управлінські рішення КМДА.
Окремо активісти представили роз'яснення від адвоката, члена Національної асоціації адвокатів України Валентина Рижака щодо пункту "втрата довіри".
Він пояснив, що це суб'єктивне ставлення роботодавця, яке має бути підкріплене об'єктивними доказами винних дій працівника. Втім, для цього не обов'язково завдати матеріальної шкоди, достатньо створити загрозу або репутаційні збитки. А сексуальні домагання на робочому місці є серйозним порушенням та аморальним вчинком, що дискредитує працівника. І такі дії можуть вважатися підривом довіри до його доброчесності та моральних якостей.
Акторка Дар'я Баріхашвілі у коментарі Суспільному розповіла, що сама стала жертвою режисера — він теж надсилав їй недоречні повідомлення. Тому головна мета сьогоднішньої акції — розірвати контракт Білоуса, оскільки вона та її колеги не бажають і далі співпрацювати з ним.
"Як можна працювати з людиною, яка так вчиняє так зі своїми акторками — може затиснути десь поза кулісами, і не тільки це насправді", — додає вона.
Погодилися з нею й інші актори, що прийшли на акцію, зокрема Владислав Порожній та Ілля Чопоров.
"Ми зібрались, бо минулий наш мітинг привів буквально ні до чого. Білоус повернувся до роботи і КМДА показало свою бездіяльність. Ми хочемо показати людям, що це велика проблема, це не якийсь наклеп. Це дійсно страшні речі, які відбуваються в стінах нашого театру. І акторам театру, і мені особисто болить ця тема, я не хочу, щоб ця людина залишалася на посаді", — зазначив Чопоров.
Окремо активісти незадоволені керівником департаменту культури КМДА Сергієм Анжияком. На зустрічі з колективом театру 14 березня він зазначив, що звільнити Білоуса можливо, але для цього треба вагомі підстави, підкріплені рішенням правоохоронних органів або ухвалою суду.
У коментарі для Суспільного, він зазначив, що активісти цілком мають право непокоїтися перебігом справи. А також додав, що правоохоронні органи мали б застосовувати всі можливі заходи, наприклад поліграф для опитування сторін, щоб "привести це до якогось знаменника і щоб ми мали чітке розуміння, що у нас відбувається".
"І найголовніше, говорив, говорю і буду говорити, департамент не є адвокатом Білоуса, департамент діє тільки в межах чинного законодавства. Як тільки ми отримаємо будь-які документи, які у встановленому порядку засвідчують порушення ним хоча б однієї норми закону, розірвання контракту буде миттєвим".
У чому звинувачують Білоуса
Першою режисера звинуватила колишня студентка Карпенка-Карого Софія Сапожнік. За її словами, Білоус просив інтимні фотографії та закликав "поділитися своїми сексуальними фантазіями". Пізніше своїми історіями анонімно поділилися в мережі й інші колишні студентки режисера.
31 січня стало відомо, що актори та працівники Молодого театру подали колективну заяву до КМДА з проханням усунути Андрія Білоуса з посади директора — художнього керівника закладу на час розслідування. Режисера звинувачують у сексуальних домаганнях та непристойних повідомленнях до студенток університету Карпенка-Карого.
Заяву підтримало 46 працівників, а 94 виступило за те, щоб залишити Білоуса на посаді.
Однак спочатку у КМДА заявили, що не знайшли підстав звільнити керівника Молодого театру — зробити це можна буде тільки за ухвалою суду.
Це рішення викликало бурхливу реакцію в театральної спільноти. Тому 10 лютого активісти та небайдужі зібралися під Молодим театром, висловлюючи солідарність із 46 працівниками, які підтримали відсторонення Білоуса.
У мережі також розгортається флешмоб #немовчи, який виник на тлі звинувачень про сексуальні домагання у театральній сфері. Під цим хештегом колишні студенти та студентки, актори та акторки розповідають про те, як стикалися з харасментом, булінгом та насильством у творчих університетах та театрах.
Результатом акції стало рішення КМДА відсторонити режисера, а поліція Києва повідомила, що розпочала кримінальне провадження за ст. 153 Кримінального кодексу України — сексуальне насильство за фактом можливих неправомірних дій викладача столичного університету.
Раніше університет Карпенка-Карого відсторонив Білоуса від викладацької діяльності на час службової перевірки. У коментарі УП.Культура ректорка Університету Інна Качарян зазначила, що вони направили до поліції заяви з обвинуваченнями в сексуальних домагання щодо Білоуса, однак поки не отримали відповіді. Вона також додала, що заяви від студентів надходили з 21 січня аж по 17 березня.
Уже 14 березня Андрій Білоус повернувся до роботи у Молодому театрі, хоча спеціальна комісія КМДА рекомендувала розірвати контракт. Він зазначив, що у Департаменту культури нині немає ніяких правових підстав, щоб відсторонити або навіть звільнити його з посади.
Натомість актори зазначили, що у всіх режисерів театрів у контракті прописано відповідальність за скоєння аморального вчинку, однак у Білоуса такого пункту чомусь немає.
У КМДА 17 березня повідомили, що департамент культури має діяти в межах повноважень та згідно із Конституцією та законами України. А Кодекс законів про працю не передбачає автоматичного відсторонення працівника через відкриття кримінального провадження.
У департаменті зауважують, якщо отримають правові документи, які підтверджують порушення Білоусом норм законів України, тоді із ним припинять трудові відносини або відсторонять на підставі ухвали слідчого судді.
Позиція Білоуса
Суспільне Культура зверталося по коментар до Білоуса, однак не отримало відповіді.
У коментарі Hromadske він зазначив, що подав заяву в поліцію. Видання також зауважує: з якою заявою звернувся до поліції, є невідомим.
Пізніше Білоус заявив, що підтримує право кожного на розгляд будь-яких звинувачень, але лише в межах законних процедур. А також що він "відкритий до розслідування". "Сьогодні мене оголошують винним не на підставі доказів, а через суспільний тиск", — зазначив режисер.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media