Кажуть, "перший млинець — нанівець", а як було у відомих письменників?
Для когось дебютний роман став прямим квитком у богемний світ письменництва, тоді як іншим спершу відмовили десятки видавництв.
Поки одних хвалили за експериментальність, інші отримали за неї шквал критики. Літературний Олімп не щадив навіть тих початківців, яких зараз називають "патріархом української літератури" чи "королем жахів" — та крок за кроком натхненним авторам таки вдалося підкорити цю вершину.
Суспільне Культура зібрало 10 романів, з яких розпочали свій шлях відомі сучасні письменники.
"Рекреації", Юрій Андрухович
Перший роман Юрія Андруховича був опублікований у 1992 році. Зараз, більш ніж 30 років по тому, автора жартівливо називають "патріархом української літератури" — але спочатку його літературний дебют сприйняли неоднозначно.
Сюжет "Рекреацій" розповідає про компанію українських поетів, які приїжджають у вигадане карпатське містечко Чортопіль на Свято Воскресаючого Духу (такий собі аналог бразильського фестивалю).
Під час святкування друзі роз'єднуються і проводять ніч окремо. Кожен із них за кілька годин проживає особливий досвід та змінюється.
На написання цього твору автора надихнули культурні процеси кінця 80-х, зокрема початок "фестивальної епохи". Андрухович написав "Рекреації" приблизно за два тижні. Тоді він навчався в Москві й цей роман став можливістю "не втрачати духовних зв'язків з ненькою-Україною".
Спочатку рукопис прочитало близько 10 видавництв: редактори хвалили твір, але публікувати його відмовлялися. Втім, після проголошення незалежності в Україну перебралася редакція часопису української еміграції "Сучасність" — і видала друком "Рекреації".
"Редакція отримала десятки, чи й сотні листів з вимогою вибачитися за цю публікацію і ніколи більше цього автора не допускати. Бо вони будуть вимагати повернення коштів за передплату, бойкотувати часопис і так далі. Чесно кажучи, я не дуже сподівався такого. Я розумів, що цей текст викличе якісь емоції та збурення. Але я не очікував, що зайде так далеко. Перечитуючи цей текст сьогодні, я дивуюся, наскільки 25 років тому наша читацька громадськість була якісно іншою. В якомусь сенсі — значно вимогливішою, але й набагато догматичнішою. Вона не бажала сприймати будь-чого несподіваного", — розповів Юрій Андрухович.
"Ґрімус", Салман Рушді
Салман Рушді — один із найбільш контраверсійних письменників сучасності. Понад 30 років його переслідують представники радикальних ісламських організацій — після виходу книжки "Сатанинські вірші", в якій автор нібито образив почуття вірян. Лідер Ірану навіть засудив письменника до страти, а ціна за голову Рушді сягнула кількох мільйонів доларів.
У своїх творах Рушді міксує магічний реалізм та індійську культуру, досліджуючи історію, релігію та політичні теми. Зокрема, аналізує перетини й розбіжності між східною та західною культурами. Його авторський стиль вирізняється сюрреалізмом, гумором і певним драматизмом. І цей підхід простежується вже в першому романі Салмана Рушді — "Ґрімус".
Книга вийшла друком у 1975 році. Це науково-фантастична історія про молодого індійця, який отримав дар безсмертя — і блукав світом 777 років 7 місяців і 7 днів. У ній Рушді поєднав суфійську, індуїстську, християнську та норвезьку міфології з прийомами постмодернізму.
"Ґрімус" не мав визначного комерційного успіху та схвалення критиків, проте відкрив Салману Рушді шлях у письменницьку професію. Вже наступна спроба, роман "Опівнічні діти", принесла авторові світову славу.
Роман "Ґрімус" наразі не виходив в українському перекладі.
"Керрі", Стівен Кінґ
Стівен Кінґ — один із найпродуктивніших авторів у світі. Розпочавши свій письменницький шлях у 1974-му (йому тоді було 27), Кінґ написав понад 200 творів, 50 з яких стали бестселерами, а також отримали численні культові екранізації: "Сяйво", "Зелена миля", "Воно", "Втеча із Шоушенка" тощо.
А почалося все з "Керрі" — історії про 16-річну дівчину з даром телекінезу. Мати Керрі, релігійна фанатична, жорстоко поводиться з нею, а однокласники в школі цькують. Дівчина почувається дуже самотньою, і з часом в неї з'являється нагода помститися кривдникам — у ніч випускного балу.
Цікаво, що світ міг би ніколи не отримати цей роман — і не дізнатися про письменника-початківця, якого згодом нарекли "королем жахів". Дружина Стівена Кінґа, Табіта, знайшла чернетку "Керрі" на смітнику — і просто змусила чоловіка дописати роман.
Гонорар за дебютний твір Кінґа становив усього $2,5 тисячі — проте згодом автор заробив близько $400 тисяч на продажі авторських прав. Зокрема, "Керрі" тричі екранізували: у 1976, 2002 та 2013 роках.
"Депеш Мод", Сергій Жадан
Нещодавно Українська школа політичних студій опитала аплікантів на свою програму, який найважливіший культурний продукт випустила Україна за роки незалежності. Найпопулярніша відповідь — творчість Сергія Жадана.
Перший роман Сергія Жадана вийшов друком у 2004 році. Тоді він вже був знаним в Україні поетом, а також випустив прозову збірку оповідань "Біг Мак".
"Депеш Мод" — це автобіографічна книга, у якій письменник змалював середовище свого формування. Дія розгортається в Харкові 1993 року.
"Троє друзів мусять терміново знайти четвертого, який зник у невідомому напрямку, і повідомити йому про самогубство вітчима. Саша Карбюратор повинен встигнути на похорон… Що це: пронизливий ліричний текст? стьоб? практичний довідник для нонконформіста і лівого терориста? релігійний роман? роман-знущання? «Депеш Мод» тільки з першого погляду скидається на галюцинацію напівголодного студентика, насправді це строкатий портрет перехідної доби і покоління, яке зависло в жорстокому міжчассі дев'яностих", — йдеться в анотації.
Роман переклали польською, білоруською, німецькою, литовською, італійською, шведською, англійською, болгарською, російською, естонською та румунською мовами.
"Головне, — і це так помітно, — письменникові вдалося написати книгу, в принципі, для себе. Задовольняючи якісь свої внутрішні, цілком егоїстичні, потреби. При цьому зловити кайф від процесу писання, не йти на жодні компроміси з мораллю, і після цього всього ще й масовому читачеві догодити. Це тішить, бо це не може не тішити", — відгукнувся про "Депеш Мод" Отар Довженко у 2004 році.
"Польові дослідження з українського сексу", Оксана Забужко
Перший роман Оксани Забужко побачив світ у 1996 році — і став культовим для українського літературного процесу.
У центрі оповіді — складні стосунки української поетеси Оксани та амбітного скульптора, названого Миколою К. Оксана розповідає історію своїх стосунків з Миколою, чергуючи їх з епізодами життя своєї сім'ї та друзів. У вуста героїв вкладені ліричні відступи до тем української історії, суті кохання, ідентичності українців та українських жінок.
Оксана Стефанівна розповідала, що ця історія має чимало автобіографічного — хоч і не варто шукати в головній героїні "стовідсоткового портретного сходства" з авторкою. У пізніших інтерв'ю Забужко казала, що "Польові дослідження..." — це результат її "внутрішнього діалогу, який цілу молодість тягнувся з Кундерою", усі книжки якого вона перечитала.
"Польові дослідження українського сексу" спричинили резонанс і в Україні, і за її межами. Книгу переклали понад 10 мовами. Вітчизняна і західна критика кваліфікувала книгу як текст, де авторка робить спробу бути вільною жінкою, вільною людиною у вільній країні.
"Культ", Любко Дереш
Любко Дереш розпочав свій літературний шлях у 16 років — за це критики нарекли його "письменником-вундеркіндом".
Роман "Культ" — це психоделіка в галицькому антуражі. Автор зображає життя підлітків на початку 2000-х: тут є баталії тогочасних субкультур, експерименти з наркотичними речовинами, перші закоханості та соковитий молодіжний сленг. Окрім цього, Дереш вправно жонглює відсилками на Лавкрафта, Кастанеду та езотерику.
Історія розгортається довкола роману між молодим практикантом Юрком Банзаєм та його ученицею Дарцею Борхес.
Перший тираж роману, що становив 3000 примірників, миттєво розлетівся, а критики тепло сприйняли експериментальний дебют юного письменника.
"Факт залишається фактом: Дереш написав затребувану річ. Це настільки очевидно, що аж ціла «Кальварія»Видавництво "Кальварія" видало "Культ" у 2001 році. і аж сам Іздрик стоять за спиною Вундерлюбка. Та й справді, хлопчак тримає ніс за вітром!" — зазначається в рецензії на "Культ", яку опублікувало "Дзеркало тижня" у 2003 році.
"Цифрова фортеця", Ден Браун
Світову славу американський письменник Ден Браун здобув після виходу серії про знавця релігійної символіки Роберта Ленґдона: "Янголи і демони", "Код да Вінчі" та "Втрачений символ". Ці історії перекладені на десятки мов і були продані мільйонними накладами по всьому світу.
Утім, почалося все в 1998 році, коли друком вийшла "Цифрова фортеця" — технотрилер про підрозділ криптографії у Агентстві національної безпеки США.
"Коли найпотужніша розвідувальна організація нехтує свободою особистості в сучасному інформаційному просторі, відстояти її — справа хакерів! Один із них створив вірус, який виведе з ладу суперкомп'ютер, що містить досьє на кожного інтернет-користувача. Чи вдасться математикині Сюзанні Флетчер знешкодити його, щоб запобігти порушенню балансу влади? Як вилучити секретний код-антивірус із золотого персня хакера, загубленого десь в Іспанії? Сюжет розгортається надшвидко, головоломки та несподіванки трапляються на кожному кроці, тож навіть найдосвідченіші читачі візьмуть під сумнів власні здогади", — інтригує анотація до роману.
"Бот", Макс Кідрук
Макс Кідрук розпочав літературну кар'єру з тревелогів — про Мексику, Нову Зеландію, острів Пасхи, країни Близького Сходу тощо. Втім, у 2012 році вийшла його перша художня книга — і за сумісництвом перший український технотрилер — "Бот".
У цьому гостросюжетному романі автор заміксував сучасні технології, психологію та бойовик. Події роману вигадані, але всі місця, природні об'єкти, техніка, зброя, фізіологічні особливості живих організмів — реальні. Зокрема, Кідрук змалював реальні місця в чилійській пустелі Атакама.
Головний герой роману "Бот" – молодий український програміст Тимур Коршак, який змушений поїхати у відрядження до секретної лабораторії в пустелі Атакама (Чилі), щоб виправити помилки в роботі так званих ботів — хлопчиків-близнюків, народжених унаслідок штучного запліднення й абсолютно знеособлених, позбавлених думок і прагнень через мікрочіпи, що підживлюються їм у мозок вченими. Саме в пустелі й розгортаються події твору, які тримають читачів у напрузі до останньої сторінки.
Макс Кідрук не втомлюється наголошувати, що не пишається "Ботом" і вважає, що в його доробку є кращі книги. Проте у 2015 році вийшло продовження — "Бот: Ґуаякільський парадокс".
"Суворі чоловіки", Елізабет Ґілберт
Американська письменниця Елізабет Ґілберт — авторка бестселерів "Їсти, молитися, кохати", "Природа всіх речей" і "Місто дівчат". Її дебютний роман "Суворі чоловіки" дещо губиться за більш відомими роботами, але також вартує вашої уваги.
Ця книга розповідає про життя двох островів, мешканці яких з покоління в покоління борються за право ловити омарів у спільних водах. Тут панують суворі традиції: чоловіки займаються риболовлею, а жінки ведуть господарство.
Головна героїня, вісімнадцятирічна Рут, не бажає миритися з цими усталеними правилами. Вона відмовляється їхати на материк і вступати до коледжу, мріючи продовжити справу предків. Ба більше, героїня закохується в хлопця з ворожого острова, хоча на примирення їхніх спільнот годі сподіватися.
Попри все, Рут кидає виклик традиціям і виборює право жити та кохати там, де почувається вдома.
"Пастка для жар-птиці", Ірен Роздобудько
Ірен Роздобудько — одна з найвідоміших українських письменниць, неодноразова переможниця літературного конкурсу "Коронація слова".
Її дебютний роман "Пастка для жар-птиці" вийшов у 2000 році під назвою "Мерці". Це захопливий психологічний трилер про приховану сторону гламурного офісного життя.
"Віра свідомо зробила так, щоб події дитинства щезли з її пам'яті — сучасна медицина може зробити й не це. Адже там було щось страшне, а вона тільки-но почала жити нормально: отримала цікаву роботу, новий колектив, усіх цих бізнес-леді, які досить гламурні, але, зрештою, її не дратують. Життя начебто налагодилося, але раптом... її колеги починають по черзі помирати. Чому? Хто буде наступний? Невже... вона? Здається, це якось пов'язане з її минулим. Віра вирішує відновити пам'ять... І це виявилося дійсно страшним. Здається, вона потрапила у пастку. Пастку свого дитинства..." — йдеться в анотації.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media