Перше тепле сонячне проміння, ранні квіти за вікном та довгоочікувана поява свіжої (нехай спочатку переважно і тепличної) городини в магазинах та на базарах — ось вони, ознаки того, що зима поступово дає дорогу повноцінній весні.
Але як взяти від цього сезону кулінарний максимум?
Суспільне Культура розповідає, на які овочі та зелень варто звернути увагу цієї весни, як готувати весняну городину без зайвого клопоту і чому варто харчуватися сезонно та локально.
Чому варто їсти сезонні та локальні продукти
Сезонність та локальність — не лише модні терміни, якими ресторатори привертають увагу відвідувачів до своїх оновлених весняних меню, а й глобальний напрям, у якому рухається харчова культура.
Віддаючи перевагу свіжим місцевим продуктам замість імпортних, ми підтримуємо локальних фермерів, отримуємо більш поживну та корисну їжу, і ще й захищаємо планету від зайвого негативного впливу на довкілля — лише уявіть, скільки вуглецю виділяється через транспортування фруктів з одного кінця світу в інший.
Але насамперед радимо звертати увагу на сезонну городину, бо вона створює відчуття того, що кожна страва особлива: коли розумієш, що треба негайно користуватися нагодою та їсти свіжий аспарагус, який вже ось-ось зникне з прилавків, то і ставишся до нього з більшим ентузіазмом, ніж до, скажімо, бананів, які можна придбати протягом усього року.
Що купувати весною
То що варто шукати на ринках та в супермаркетах українською весною? По-перше, очевидні та вже популярні овочі на кшталт аспарагуса (також відомого як шпараги чи спаржа) або стручкової квасолі — вони потребують надзвичайно простого та швидкого приготування, ось тільки радимо не залишати їх занадто надовго у холодильнику.
І, звісно, не забуваємо про редьку — один із перших передвісників справжньої весни — та про ревінь.
До речі, формально, ревінь (також відомий як румбамбар) — овоч, хоч ми й звикли бачити ці солодкувато-кислі рожеві стебла насамперед у солодких стравах.
Окрім більш популярного аспарагуса, який можна побачити у сезонних меню закладів по всій Україні, радимо звернути увагу на бузину та черемшу — рослини, які, на перший погляд, не надто асоціюються з кулінарією, але мають своє традиційне місце в українській кухні.
Черемшу надзвичайно просто готувати, адже фактично ця рослина — родичка цибулі та часнику. Тож просто ретельно промийте її стебла, висушіть паперовим рушником, обріжте корінці та викладіть на добре розігріту пательню з вершковим маслом або олією.
Посоліть, поперчіть (а за бажання експериментуйте з іншими приправами) та обсмажуйте до золотавого кольору.
А ось із бузиною експериментувати власноруч трохи складніше, бо її непросто знайти на базарі, а, збираючи самостійно, потрібно пам’ятати, що деякі види цієї рослини отруйні.
Утім, деякі українські кухарі вже пропонують у своїх закладах, наприклад, каперси із зелених суцвіть бузини, або ж напої з її квітів. Тож якщо вам пощастить натрапити на такі страви — обов'язково спробуйте!
Як готувати весняні овочі
Якщо любите смачну їжу, але не хочете витрачати занадто багато часу на кухні, то весна має бути вашим улюбленим гастрономічним сезоном. Саме тоді з'являються всі солодкі, хрусткі, свіжі зелені овочі — такі молоді та ніжні, що томити їх годинами у печі чи виконувати ще якусь складну термообробку здається блюзнірством.
Тож радимо тут долучити до свого кулінарного інструментарію бланшування — короткотривале відварювання у великій каструлі з підсоленою водою.
І аспарагус, і стручкова квасоля, і інші весняні овочі лише виграють від такого швидкого методу приготування, а якщо вам потрібен більш насичений чи складний смак — то після швидкого бланшування овочі можна додатково обсмажити з вершковим маслом і травами.
Порада: спаржу достатньо бланшувати протягом 3–4 хвилин, а геть тоненькі стебла — 1–2 хвилини. Але насамперед радимо орієнтуватися не на годинник, а на колір та текстуру овочу — він має стати яскраво-зеленим та пружнім, але не твердим.
До речі, якщо ви придбали занадто багато весняної зелені, радимо не залишати її надовго у холодильнику, де вона втратить свій насичений смак, а заморозити.
Наприклад, петрушку чи кріп можна перебити у блендері та заморозити у формі для кубиків льоду, а ось аспарагус радять спочатку злегка бланшувати (лише до моменту коли він стане яскраво-зеленим, але не м'яким) та заморозити у зип-пакетах.
Вважайте, що процес заморожування має бути максимально швидким, аби овочі не втратили свої харчові якості, тож заморожуйте їх маленькими порціями.
Місо-аспарагус від шефа Хосе Андреса
- 2 столові ложки цукру-піску
- ¼ склянки гарячої води
- ¼ склянки світлої місо-пасти
- 8–12 стебел зеленого аспарагуса (попередньо обріжте чи обламайте тверду нижню частину стебла)
- Поставте деко для випікання на верхній рівень духовки та розігрійте її на налаштуванні "верхній жар" до 220 °C.
- Поки духовка розігрівається, змішайте у маленькій мисці воду та цукор. Змішуйте їх ретельно, аби цукор повністю розчинився. Після цього вінчиком вмішайте у рідину місо-пасту.
- Обережно дістаньте з духовки розжарене деко та викладіть на нього аспарагус. Змастіть його зверху місо-сумішшю.
- Поставте деко з аспарагусом у духовку та дозвольте йому випікатися, аж поки аспарагус не стане золотавим та м'яким, а місо-суміш добре підрум'яниться. Подавайте аспарагус до столу як закуску чи гарнір.
Порада: таким чином можна готувати не лише аспарагус, але й інші весняні овочі. Наприклад, редьку. Так-так, хоча ми і звикли бачити цей овоч переважно сирим, запікання допоможе карамелізуватися природному цукру, який міститься у редьці, і зробить овоч більш солодким на смак.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media