Перейти до основного змісту

В Греції затримали політика, що напав на ікони, які вважає неканонічними

4 твори мистецтва в Національній художній галереї імені Александроса Суцоса. Facebook/Εθνική Πινακοθήκη - Μουσείο Αλεξάνδρου Σούτσου / National Gallery

Чотири роботи художника Христофороса Кацадіотіса, які розміщувалися в Національній художній галереї імені Александроса Суцоса, стали об'єктом нападу члена грецького парламенту Ніколаса Пападополоса. Його затримали.

Про це повідомляє The Artnewspapaer.

Сакральні зображення "Ікона 1", "Ікона 16", "Ікона 17" і "Святий Христофор" зазнали вандалізму від члена грецького парламенту від партії "Нікі" Ніколаса Пападополоса.

Він описав ці твори мистецтва як "блюзнірські" та "з надзвичайною жорстокістю розкидав їх по підлозі",йдеться в заяві інституції.

Після інциденту галерея Александра Сауцоса засудила цензуру та напад на мистецтво, і наголосила на своїй ролі у зборі, захисті, висвітленні та документуванні художніх творів.

Сакральні зображення експонували на виставці "Чарівність дивного". Пападопулос зі спільником, за словами очевидців, розбив скляні вітрини та кинув мистецькі твори на підлогу.

Пападопулоса затримала грецька поліція, проте відпустила за декілька годин. Він раніше заявляв у парламенті, що одне із сакральних зображень є образливим для православних християн, що є провідною грецькою конфесією.

Йому висунули звинувачення за "проступок із незначною шкодою майну".

Минулого тижня політик писав відкритого листа на ім'я директора галереї про те, що сакральні зображення не є мистецтвом, а ображають почуття православних вірян, позаяк "є нападом на нашу віру, на нашу культурну ідентичність, на коріння нашої нації".

Художник Кацадіотіс засудив напад, виступив за захист свободи слова, наголосивши, що художники мають право мати свій погляд, та свободу творчості.

Христофорос Кацадіотіс — грецький сучасний митець, який вчився в Академії образотворчих мистецтв у Вроцлаві, мав виставки в Греції, США, Японії, Сербії, Франції, Великій Британії та Росії.

Різниця між сакральним зображенням і іконою

Ікона обмежує творчу свободу іконописця. Ікони пишуть за строгим каноном: малий ніс, великі очі, беземоційне зображення лиця, ікона спостерігає за людиною, що на неї дивиться. Зображені на іконі не схожі на звичайну людину, а втілюють вищу сутність. Ікони узгоджені з біблійними описами.

Натомість у сакральному зображенні більше людиноподібності. На ікону моляться, натомість сакральне зображення виконує скоріше естетичну функцію. Сакральні зображення можуть бути натуралістичними, показувати оголеність, як у Мікеланджело, та виходити за межі канону.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media

Топ дня
Вибір редакції