Перейти до основного змісту

Російський режисер Серебрянніков у 2026 році представить балет у Берліні — це не перша його постанова у Німеччині

Російський режисер Кіріл Серебрянніков поставить балет "Нурієв" у Берліні в 2026 році. Фото: Valery Hache/AFP via Getty Images

У Німецькій опері у Берліні російський режисер Кіріл Серебрянніков поставить балет "Нурієв". Премʼєра запланована на 2026 рік. Це не перша його постанова в Німеччині.

Про прем'єру повідомляють німецькі медіа.

Керівник Державного балету Крістіан Шпук заявив, що пишається можливістю цієї постанови: "Ми — перша компанія, яка представить цю постанову на Заході".

Серебрянніков вперше поставив балет разом із хореографом Юрієм Посоховим і композитором Іллею Демуцьким у Москві у 2017 році. Сюжет розповідає про життя танцівника Рудольфа Нурієва, який 1961 року не повернувся в СРСР із гастролей.

Після початку повномасштабного вторгнення Росії до України, у квітні 2023 року, покази вистави скасували. Офіційно — через закон про "ЛГБТ-пропаганду", неофіційно — бо режисер виїхав за кордон та нібито не підтримує збройну агресію. Тоді ж Серебрянніков пообіцяв знову його поставити.

Хто такий Кіріл Серебрянніков

Це російський режисер театру та кіно. Серед його робіт — шість художніх фільмів, один документальний і чотири серіали. У 2017 році Серебреннікова звинуватили у шахрайстві в особливо великому розмірі.

Балет "Нурієв" не перша вистава російського режисера в Німеччині.

Ще у 2022 році у Гамбурзі, в театрі Thalia, він презентував виставу за однойменним твором Миколи Гоголем "Вій". У спектаклі використали лемківську пісню "Пливе кача", яка стала символом скорботи за загиблими на Майдані у 2014. А у постанові участь брали Олександр Яценко та Богдан Панкрухін.

Тоді цю виставу розкритикували українські культурні діячі, зокрема письменник Олександр Михед, режисерка Ірина Цілик та кураторка сучасного мистецтва Катерина Ботанова.

А у 2024 році на фестивалі "Рурска трієннале" (Ruhrtriennale) Серебрянніков показав виставу "Легенда", присвячену Сергію Параджанову.

"Параджанова не знають у Німеччині. Завдяки цьому фестивалю я хочу зробити його більш відомим. Вірменин, який жив у Грузії, працював в Україні... Його мистецтво інтернаціональне", — сказав він в інтерв'ю німецькій радіостанції Deutschlandfunk Kultur.

У виставі режисер знову використав посилання на російсько-українську війну: в одній зі сцен лунають сирени повітряної тривоги, які нібито мають нагадувати, з чим доводиться стикатися щодня жителям України.

Серебрянніков у Каннах

Також у 2022 році його фільм "Дружина Чайковського" внесли до програми Каннського кінофестивалю. Фільм був профінансований російським олігархом Романом Абрамовичем, а також швейцарськими й французькими інвесторами.

Режисер тоді висловився проти скасування російської культури через напад РФ на Україну і закликав допомагати сім'ям російських військових та росіянам-переселенцям, а також пом'якшити санкції проти російських олігархів.

Це розкритикувала польська режисерка Аґнєшка Голланд.

Під час круглого столу на підтримку українського кінематографу, що проводили у межах кінофестивалю, режисерка заявила:"Якби це залежало від мене, я не стала б додавати російські фільми в офіційну програму фестивалю — навіть якщо Кирило Серебренніков такий талановитий режисер".

Також Голланд додала, що вся російська культура, навіть класика XVIII століття, потребує перегляду зараз, коли наслідки "російської імперіалістичної агресії" стають очевидними.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media

Топ дня
Вибір редакції