Перейти до основного змісту

До 211-річчя Шевченка: "Довженко-Центр" відкрив доступ до колекції біографічних фільмів про письменника

Кадр із фільму Петра Чардиніна "Тарас Шевченко" (1926) . Довженко-Центр

До 211 річниці від дня народження Тараса Шевченка в онлайн-кінотеатрі Національного центру імені Олександра Довженка вийшла колекція фільмів "Шевченкіана в кіно". До добірки належать біографічні фільми про письменника.

У "Довженко-Центрі" зазначають, що ці стрічки показують, як змінювалося трактування Шевченка протягом років.

"Українські класики, Петро Чардинін, Іван Кавалерідзе, Ігор Савченко і Володимир Денисенко, творили кожен свого Тараса (навіть за відсутності Шевченка на екрані). Цей Тарас відповідав запитам і настроям свого часу, а у знайомих усім зі школи історіях про Кобзаря можна помітити значно більше про епоху, коли знімався фільм, а не жив поет", — зазначають у центрі.

  • Петро Чардинін, "Тарас Шевченко" (1926)

Це перший український біографічний фільм про Шевченка, створений до 112-ї річниці з дня його народження.

Це вперше, коли для підготовки до зйомок були залучені спеціалісти з історії, етнографії, літературознавства, зокрема консультантом був професор Сергій Єфремов. А от над художнім оформленням працював художник-модерніст Василь Кричевський.

Роль Тараса Шевченка у фільмі виконав Амвросій Бучма.

Петро Чардинін "Тарас Шевченко" (1926) . Довженко-Центр
  • Ігор Савченко, "Тарас Шевченко" (1951)

Фільм охоплює події життя письменника з 1841 року: у цій версії Шевченко представлений не лише як поет і художник, а і як революціонер, що відповідає радянським канонам.

Роботу знімали кілька років, починаючи з другої половини 1940-х років. Так довго, що закінчили стрічку аж після смерті Савченка його учні.

Головну роль у стрічці виконав Сергій Бондарчук. У фільмі також використана музика Бориса Лятошинського.

Кадр із фільму Ігоря Савченка "Тарас Шевченко" (1951) . Довженко-Центр
  • Володимир Денисенко, "Сон" (1964)

Сюжет фільму розповідає про життя Шевченка з дитинства й аж до десятирічного заслання. Композиційно біографічні моменти переплітаються із сюжетом поеми "Сон", спогадами самого письменника, його фантазіями та видіннями.

Роль Тараса Шевченка спочатку мав виконувати актор Микола Губенко, одначе він посварився з режисером. Тому до стрічки долучився Іван Миколайчук, який паралельно з цим знімався в "Тінях забутих предків" Параджанова.

Хоча сюжетно це типова стрічка (відстежування життя письменника від сільського хлопця до впливового культурного діяча), але, зазначають у "Довженко-Центрі", Денисенко "реактуалізує його для українського дисидентства, закладаючи тим самим основи подальшої національної міфотворчості та канонізації Шевченка як ключової фігури українського націєтворення".

Кадр із фільму Володимира Денисенка "Сон" (1964) . Довженко-Центр
  • Іван Кавалерідзе, "Прометей" (1936)

За сюжетом, селянського хлопця Івася примусово мобілізовано на Кавказ, а його дівчину пан відправляє у бордель. Переживши розгром російської армії Івась повертається у рідне село і підіймає селянське повстання.

Кавалерідзе написав сценарій за мотивами творчості та біографії Тараса Шевченка, надихаючись поемами "Прометей" і "Сон", а також під впливом історії власного діда, якого теж змусили воювати на Кавказі.

Спочатку фільм сприйняли схвально, але потім у газеті "Правда" розкритикували, звинувативши у "формалізмі і трюкацтві", а також що "замість історичної правди, показаної засобами мистецтва, у ньому дана груба схема, що перекручує історію".

Стрічку зняли з прокату та наказали переробити, але навіть після правок "Прометей" так і пролежав на полиці.

У 2021 році "Прометей" посів 30 місце у рейтингу 100 найкращих фільмів в історії українського кіно.

Кадр із фільму Івана Кавалерідзе "Прометей" (1936). Довженко-Центр

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media

Топ дня
Вибір редакції