"Нафта колись закінчиться", — таку думку мав у 2016 кронпринц Мухаммед ібн Салман, який вирішив докорінно змінити економіку рівень життя, розвиток технологій і культурну політику в королівстві Саудівська Аравія через програму "Візія 2030".
У межах її реалізації до будівництва нових футуристичних міст долучили найкращі у світі архітектурні бюро, які творять абсолютно нові правила містобудови, які ніде не реалізували раніше.
Суспільне Культура розповідає, як у Саудівській Аравії будують місто навіть довше за Кривий Ріг, які культурні центри є в королівстві та як Саудівська Аравія претендує на світову першість в архітектурі.
Візія 2030
У 2016 році кронпринц Мухаммед ібн Салман запропонував створити "Візію 2030", в якій економіка Саудівської Аравії має змінитися із зосередженості на нафтових прибутках до розвитку науки, технологій, туризму й інвестицій. Тож коли попередньо запаси нафти Саудівської Аравії вичерпуватимуться упродовж 70 років, країна не чекатиме занепаду — адже вона вже готується до сталих змін.
Саудити сприяють інвестиціям у нерухомість, до створення якої залучають першорядні архітектурні бюро на кшталт Zaha Hadid Architects, Foster + Partners. Останні проєктують в Ер-Ріяді хмарочос висотою 2000 метрів.
В межах стратегії "Візія 2030" кронпринц Мухаммед бін Салман бін Абдулазіз планує підвищити рівень життя підданих і активізувати життя у 12 містах Саудівської Аравії.
Компанія Saudi Downtown проєктує реновацію міст, де створюватимуть міські центри, зручні для життя та ведення бізнесу.
Trojena
Trojena — гірський курорт із найвищим піком 2600 метрів серед пустелі в провінції Табук поруч із футуристичним містом Неом, що зараз активно будується.
Проєкт започаткував кронпринц Мухаммед бін Салман бін Абдулазіз.
Очікують, що комплекс, спорудження якого виконує архітектурне бюро Aedas, відкриють у 2029 році до Зимових Азійських ігор.
Неом
Над мегапроєктом футуристичного міста на узбережжі Червоного моря, що будується з нуля, працюють 23 провідні архітектурні студії, зокрема Morphosis, BIG, Zaha Hadid Architects, OMA, UNStudio, Aedas і інші.
Проєкт коштує близько 500 мільярдів доларів, він займатиме 26 500 квадратних кілометрів, тобто місто матиме розмір — як адміністративна площа Донецької області.
Особливістю цього міста стане те, що воно має повністю забезпечуватися з відновлюваних джерел енергетики, матиме свої рекреаційні зони, як-от Trojena.
Як зауважують планувальники, пріоритет у цьому місті буде не в автомобілів, а в людей і природи.
The Line — саудівський Кривий Ріг?
The Line (Лінія) — місто, яке має розтягнутися на 170 кілометрів завдовжки.
У ньому не буде машин, а пересування триватиме до 20 хвилин завдяки швидкісному гіперлупу. Місто, якщо його завершать, стане найдовшим містом у світі, випередивши австралійський Перт, що розтягнувся на 150 км.
Лінія матиме ширину 200 метрів, а висота забудови — 500 метрів.
Місто має на меті зберегти природу навкруги міста, проте екологи застерігають, що Лінія заважатиме природній міграції тварин.
Oxagon — порт, що плаває
Всередині міста Неом на морському шельфі планують збудувати Оксагон, який стане рушієм для економічного розвитку мегаполіса.
Плавуче промислове місто буде розташоване в Червоному морі, де проходить 13 % усієї світової морської торгівлі.
В Оксагоні будуть: інтегрований порт, логістичний хаб, виробничі потужності.
Вежа Джеди, яка перевершить Бурдж Халіфа
Архітектурне бюро з Чикаго, міста хмарочосів, Adrian Smith + Gordon Gill Architecture зводить у Джеді Вежу Джеди (Jeddah Tower) понад 1001 м, яка має стати найвищим хмарочосом у світі — тобто за планом вона буде вища за Бурдж Халіфа (828 м) на орієнтовно 173 метрів.
Згідно з даними Deezen будівля матиме щонайменше 167 поверхів, що на 4 більше, ніж у Бурдж Халіфа.
До слова, архітектор Едріан Сміт працював як над теперішнім найвищим хмарочосом у світі, так і над майбутнім таким в Джеді.
Вежу споруджують із 2013 року, у 2018-му будівництво зупинилося, а відновилось у 2025-му і попередньо триватиме до 2028 року. Спорудження цього хмарочосу коштує приблизно 1,23 млрд доларів.
Архітектурний стиль хмарочоса — неофутуризм.
"Дизайн Вежі Джеди ґрунтується на символіці Саудівської Аравії, але дивиться в майбутнє завдяки технологічній виразності", — говорить про архітектурний дизайн споруди її головний архітектор Едріан Сміт.
Вежа Джеди будується на узбережжі Червоного моря, матиме тристоронній силует із залізобетону і сталі, вкритий склом.
Трикутна форма, що звужується з набором висоти, спроєктована спеціально, щоб створити вигідний аеродинамічний профіль для розсікання вітрів.
Водночас Сміт стверджує, що така форма натхненна пальмовим листям.
На висоті понад 600 метрів височітиме балкон, діаметром близько 30 метрів, що стане частиною одного із пентхаусів.
У Вежі Джеди розмістяться житлові квартири, офіси, оглядовий майданчик і готель Four Seasons.
Центр світової культури імені короля Абдулазіза в Дахрані
Центр світової культури імені короля Абдулазіза (Ithra) спроєктований в Дахрані й втілений норвезьким архітектурним бюро Snøhetta та відкритий королем Саудівської Аравії у 2016 році.
Ансамбль виготовлений у формі гальки, головна вежа комплексу височіє на рівні 110 метрів та оточена меншими формами, що нагадують камені.
У Центрі світової культури імені короля Абдулазіза розташовані бібліотека, яка вміщає 315 тисяч книг арабською і англійською, зала для глядачів, велика зала.
Фасад будівлі виконаний з нержавіючої сталі.
В аудиторії культурного центру в Дахрані грають симфонічні концерти, ставлять опери, мюзикли, проводять лекції.
Концертний зал МараяМарая з арабської буквально означає дзеркало., Ал-Ула
Стоїть у провінції Медіна та є найбільшою у світі будівлею з дзеркал згідно з Книгою рекордів Гіннеса, що має 9740 квадратних метрів площі дзеркал, розташованих посеред пустелі, заввишки у 26 метрів.
Будівлю створила Gioforma Architects.
У 2023 році Концертний зал Марая приймав виставку FAME: Andy Warhol in AlUla, де показували роботи митця з українським корінням посеред саудівської пустелі.
Також в концертному залі Марая грають вистави, ставлять опери, проходять бізнес-заходи, зустрічі, конференції, навіть весілля. У цьому залі виступала, зокрема, Мерая Кері.
Археологічну пам'ятку Геґра в Ал-Ула (al-Hijr / Madā ͐ in Ṣāliḥ) внесли до Списку об'єктів світової спадщини ЮНЕСКО у 2008 році, щоб вшанувати цивілізації набатейців і ліх'ян. Вона стала першою з таким статусом в королівстві.
Після цього в регіон Ал-Ула інвестували 15 мільярдів доларів на культурний розвиток. Ці кошти витрачають на перетворення археологічного регіону на мистецький простір та сталий розвиток.
Всесвітня виставка "Ер-Ріяд 2030"
На проведення Всесвітньої виставки 2030 подали у 2021 році заявки російська Москва, українська Одеса, саудівський Ер-Ріяд, південнокорейський Пусан і італійський Рим. Заявку Росії скасували через вторгнення в Україну, а заявку з України зняли через те саме вторгнення Росії в Україну. Врешті обрали Ер-Ріяд.
Саудівська Аравія планує презентувати свій план візії майбутнього за 7,8 млрд доларів.
Всесвітню виставку "Ер-Ріяд 2030" проведуть поруч із Міжнародним аеропортом імені Короля Салмана.
Темою всесвітньої виставки стане "Ера змін: спільно до далекоглядного завтра", а підтемами — "Інше завтра", "Кліматична дія", "Процвітання для всіх".
Виставка матиме 226 павільйонів, які візуалізують земну сферу, а розташують національні павільйони відповідно до координат на Землі. Там представлять досягнення культури, технологій, науки, екологічних ініціатив, футуристичного бачення архітектури містобудування з використанням новітніх технологій і ШІ.
Виставка триватиме з 1 жовтня 2030 до 31 березня 2031 року.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media