13 березня 2025 року виповнюється 65 років Юрію Андруховичу — письменнику, якого жартома називають "патріархом української літератури".
Складно переоцінити вклад Юрія Ігорьовича в розвиток української культури: за чотири десятиліття творчого шляху з'явилися поетична група "Бу-Ба-Бу", перший вітчизняний постмодерністський журнал "Четвер", знакові твори "Рекреації", "Московіада", "Перверсії", "Лексикон інтимних міст", "Дванадцять обручів" та багато іншого.
Андрухович є публічним інтелектуалом, та деколи його вислови й дії викликали критику з боку українського суспільства. У 2013 році письменник зазначив, що вважає важливим пам'ятати історію України до 2014 року з усіма її складностями.
До ювілею автора Суспільне Культура зібрало10 цитат Юрія Андруховича про Україну.
- "Сказати, що Україна народилася після 2014 року, — це зневажити шлях до того". ("Культурний інстинкт", 2024)
- "Мені подобається наш гімн. Оці всі ідіотизми щодо його зміни — це від такого колосального невігластва, яке проявляється буквально в усьому. Хай просто трішки читають історію. До речі, про свого улюбленого Богдана Хмельницького, «Ще не вмерла козацькая мати!» — це бойовий клич, переможний клич, один з улюблених його, Хмельницького, висловів. І це не нагадування про смерть, а якраз її заперечення". ("Нам усім пощастило. Розмови з Юрієм Андруховичем", 2017)
- "Боюся, в українській політиці присутні найнегідніші цього заняття люди. Не просто негідні, а найнегідніші в нашому суспільстві для цього люди". ("Нам усім пощастило. Розмови з Юрієм Андруховичем", 2017)
- "Нам постійно намагаються створити такі умови, вже не то що не комфортні, а просто-таки — непридатні до життя тут, у себе, у своїй країні. Але ж у тому має бути й кайф — заважати їм у цьому. Жодною мірою не полегшувати їм їхньої роботи з перетворення нашої країни в пустелю. Саме тільки уявлення про те, що от «вони» такі грізні і всевладні, а ти от чиниш їм опір, повинно окрилювати". ("Нам усім пощастило. Розмови з Юрієм Андруховичем", 2017)
- "Ми маємо на сьогодні абсолютну єдність усіх українців, усієї нації у їхньому ставленні до Росії як до агресора, який приносить біду, страждання, ненависть, голод, холод і все те, що називається гуманітарною катастрофою. Агресорові має стати погано й боляче, інакше він не припинить здійснювати свої злочини. Ми маємо ізолювати його в культурній сфері, тому що це одна із зон його комфорту. Самоусвідомлення росіян, що вони велика нація, бо мають Достоєвського і Чайковського, має похитнутися. Якщо не розвалитися". (Суспільне Культура, 2022)
- "Нам, аби проявляти усе найкраще, що у нас є, потрібен перманентний Майдан. Коли біда, ми гуртуємося. А коли ситуація заспокоюється, ми знову стаємо інертними, незацікавленими, нас знову все влаштовує. Натомість, на мою думку, мусимо пам’ятати, якими усі ми були на Майдані. Я б дуже хотів, щоб наша майданна змобілізованість зберігалася навіть тоді, коли на Майдані фізично нікого нема". (The Ukrainians, 2015)
- "Те, що українські люди знову почали вірити в себе і створили на Майдані особливу модель суспільства з надзвичайною самоорганізованістю, жертовністю, безліччю прекрасних креативних ідей, цього вже не замовчиш і не викреслиш". ("Збруч", 2013)
- "Конфлікт на Донбасі — це насправді війна культур. Їхня називається «русский мир», а наша «вільна європейська Україна». Тобто наш ідеал — свобода й вільнодумство, як воно й було споконвіку в українців". ("Українська Правда", 2015)
- "Є в українців така ментальна риса – реалізовуватись у винятково тяжку, екстремальну хвилину через співчуття до ближнього, співпереживання, допомогу, самопожертву. Так було на Майдані і так тепер на війні". ("Українська Правда", 2015)
- "Одна з найбільших трагедій – бути позбавленим свого дому… Людині властиво знаходити своє щастя десь поблизу від своєї пуповини. В чужій країні натомість варто шукати не щастя – його там ніколи не буде. Там варто шукати нормальність, щоденну і буденну форму існування, що її з якихось причин ти позбавлений у себе вдома". ("Нам усім пощастило. Розмови з Юрієм Андруховичем", 2017)
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media