Український письменник та віськовий Сергій Жадан прокоментував зустріч в Овальному кабінеті.
Про це він говорив у прямому ефірі своєї авторської програми "Говорить Харків" на "Радіо Хартія" 1 березня.
Лідія Калашнікова зробила конспект для Суспільне Культура. Далі — пряма мова:
Я думаю, всі ми зараз знаходимося під враженням того, що відбулося. Я маю на увазі зустріч президента України і президента США.
Мені хотілося сказати би не про політику і не про своє ставлення до того чи іншого учасника цієї зустрічі, не вдаватися до якихось оцінок, а скоріше спробувати поговорити про все це з точки зору мови.
Я — письменник, мені це запало у свідомість, коли доводиться слухати, як представники Сполучених Штатів, як представники Білого дому говорять про російсько-українську війну.
Ту війну, яка знекровлює нас три роки, в якій загинули вже тисячі українців, яка фактично сьогодні торкнулася кожного з нас.
Ту війну, про яку ми звикли говорити, керуючись своїми емоціями, в категоріях болю, в категоріях надії, в категоріях ненависті, в категоріях, які так чи інакше характеризують нас як людей, в яких є серця, в яких є совість, в яких є надія. Натомість президент США про це говорив як бізнесмен.
Навіть та лексика, яку він використовував, ось це "угода", надзвичайно складне рішення, надзвичайно важливий документ, який може врятувати долі мільйонів людей, який може змінити хід історії в той чи інший спосіб, він говорив виключно як про якусь бізнес-ініціативу, бізнес-справу.
Для нього це "угода", це закид про карти, яких у руках українського президента немає. Загалом весь цей лексичний набір справляє враження, що ось триває війна три роки, і тут раптом до розмови про цю війну долучаються люди, які попередні три роки про неї не говорили.
Цієї війни для них не було. До того як почалася передвиборча кампанія містера Трампа, і коли він почав, зокрема, обіцяти своїм виборцям, що він зупинить цю війну, не зрозуміло як, за 24 години. До цього ніби і не було розмови, і не було цієї війни. І тут раптом він опиняється за столом перемовин і раптом бачить перед собою цю війну. От як його помічник сказав: "Я бачив сториз". Знову-таки, видає лексика.
І ось є ця компанія людей, які намагаються говорити про трагедії, біль, кров, надії, сподівання, розчарування мільйонів людей великої країни, яка стікає кров'ю, намагаючись захистити себе від агресора, — вони ж говорять про це категоріями бізнесменів, які просто намагаються підписати угоду, яка буде вигідна передусім їм самим, їхнім виборцям, але щоб вона могла в той чи інший спосіб забезпечити всі сторони. Зовсім інший підхід, інше трактування багатьох речей.
Зустріч Зеленського і Трампа
Зеленський 28 лютого прибув до Білого дому у Вашингтоні та зустрівся з Трампом. Зокрема, вони мали підписати міжурядову угоду про рідкісноземельні метали та інші корисні копалини.
Раніше українська й американська сторони повідомили, що документ вже погоджений. Ця угода — рамкова. У ній ідеться про створення спільного фонду, яким керуватимуть Україна та США. Україна вноситиме 50 % доходів з видобутку природних ресурсів, які реінвестуватимуть в українську економіку.
Під час зустрічі президентів України та США між ними сталася суперечка. Серед іншого Трамп заявив, що або Київ підписує угоду з Вашингтоном про рідкісноземельні копалини, або "ви будете воювати самі". Після цього Зеленський достроково залишив Білій дім. Сам президент США у соцмережі Truth Social опублікував пост, де заявив, що глава України може повернутися, коли буде "готовий до миру".
Як повідомили ЗМІ, Київ та Вашингтон не підписали угоду про корисні копалини.
Після зустрічі із Трампом Зеленський заявив, що Україні потрібен справедливий і міцний мир.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media