Перейти до основного змісту

Збірка есеїв, передмов до книжок і "трохи мемуарів": Оксана Забужко розповіла про свою нову книжку "Наша Європа"

Забужко поділилася деталями про свою нову книжку "Наша Європа". Фото: Monika Skolimowska/picture alliance через Getty Images

На "Книжковому арсеналі" цього року Оксана Забужко планує представити свою нову книжку "Наша Європа". Це збірник написаних за 3 роки повномасштабної війни нонфікшн-текстів — есеїв, передмов для книжок і мемуарів.

Про це письменниця розказала на літературному вечорі у Молодому театрі 25 лютого.

До книги, зокрема, увійде передмова до "Родинної історії" Чеслава Мілоша, яке письменниці замовило краківське видавництво "Знак".

Забужко зазначила, що хоча вже віддала рукопис до видавництва, однак все ще переписує окремі частини та працює з редактором, які частини можна змінити, викреслити або додати.

"Це важливі, концептуальні, принципові тексти. Моя спроба заповнити певні, я би сказала, не лише інтелектуальні, а й освітні лакуни. У нас у суспільстві дуже мало розуміння цих біжучих процесів, і без цього нам дуже складно рухатися далі", — розповіла вона.

За словами письменниці, ця нова книга схожа на звернення до "сучасних європейських інтелектуалів".

"Моїми співрозмовцями в цій книжці є конкретні персоналії, тобто європейські письменники, живі і мертві — ті, з ким хотілося би говорити й не було оказії, з ким говорили і не договорили; ті, якими перетнулись і не перетнулись".

Також вона розповіла, що взагалі мала б працювати над іншою книжкою, мала б бути написана одним наративом, хоча б як "Найдовша подорож", але сторінок на 300. Однак на таку ґрунтовну роботу не має часу, бо для неї треба працювати з історичними джерелами, а це на "п'ять-шість років прицільної роботи".

"А в мене є інші проєкти, які мені перебиває війна, від котрих вона мене відвернула. І воно наді мною висить невиповненими зобов'язаннями. Мій роман, який перебивав то 2014, то 2022 рік, ніхто за мене не напише", — додає письменниця.

Оксана Забужко — українська поетка, письменниця, есеїстка. Лауреатка багатьох премій, зокрема Національної премії України імені Тараса Шевченка (2019), Літературної премії Центральної та Східної Європи "Анґелус" (2013), "Книга року BBC" (2020). Її книги та статті перекладено понад 20 мовами.

"Книжковий арсенал" у 2025 році триватиме з 29 травня до 1 червня. Кураторками фестивалю стануть історикиня та професорка Єльського університету Марсі Шор, а також письменниця, членкиня PEN Ukraine Оксана Форостина. Фокус-тему "Книжкового арсеналу" оголосять у березні.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media

Топ дня
Вибір редакції