Австралія скасувала майбутню виставку художника Халеда Сабсабі на Венеційській бієнале у 2026 році. Про те, що саме він представлятиме країну, оголосили лише 6 днів тому.
Про це 13 лютого розповідає The Guardian.
Австралійський федеральний орган з питань мистецтва Creative Australia заявив, що правління ухвалило "одностайне рішення" не продовжувати роботу з художньою командою, обраною для участі у Венеційській бієнале 2026 року.
"Creative Australia виступає за свободу мистецького самовираження і не є суддею в питаннях інтерпретації мистецтва. Однак тривалі дебати щодо результатів відбору 2026 року можуть підірвати нашу мету — об'єднати австралійців через мистецтво та творчість", — йдеться у їхній заяві.
Тепер країна обиратиме іншого митця для бієнале.
Минулого року австралійський павільйон отримав "Золотого лева" за проєкт художника Арчі Мура Kith and Kin, який відобразив власне генеалогічне дерево, що сягає 65 тисяч років та охоплює 2,4 тисячі поколінь.
Це рішення розкритикувала палестинська художниця Емілі Яцір, яка отримала "Золотого лева" бієнале 2007 року: "Ганьба Creative Australia, яка щойно скасувала його".
Хто такий Халед Сабсабі й чому його розкритикували
Халед Сабсабі — австралійський художник, родина якого емігрувала під час громадянської війни в Лівані в 70-х роках.
Він уже не вперше стикається з критикою.
Обурення громадськості викликала його робота 2007 року "Ти", де він використав кадри лідера руху "Хезболла" Хасана Насралли (якого вбили у 2024 році), а також відеовізуалізацію терактів 11 вересня 2001 року, створену у 2006-му.
Сабсабі зазначав раніше, що підходив до зображення Насралли з погляду "мусульманського іммігранта у все більш ісламофобському світі", а також про те, що його робота має на меті зобразити "почуття пошани, з яким «Хезболла» протистоїть Армії оборони Ізраїлю".
У 2022 році він був одним із 20 художників, які відмовилися від участі у Сіднейському фестивалі через його спонсорську угоду з посольством Ізраїлю, заявивши, що його роботи "пов'язані кров'ю з Палестиною, палестинською справою та їхнім правом на самовизначення і правом на повернення на свої землі".
Після того як Сабсабі обрали представником Австралії на Венеційській бієнале, в інтерв'ю The Guardian він розповів, що схвильований тим, що його обрали.
"Це велика честь, тому що більшість моїх робіт, моя пристрасть і відданість протягом багатьох років були пов'язані з ідеями репрезентації, ідеями ідентичності та руйнуванням стереотипів, особливо в австралійському контексті мусульман і арабів", — сказав він.
Однак із таким рішенням Creative Australia були незгодні. Зокрема, на засіданні австралійського Сенату сенаторка Клер Чандлер порушила питання щодо вибору Сабсабі.
"З таким жахливим антисемітизмом у нашій країні, чому уряд Ентоні Албанезе дозволяє людині, яка висвітлює лідера терористів у своїх творах мистецтва, представляти Австралію на міжнародній арені?", — зазначила вона.
Критикували вибір митця і в соцмережах. Зокрема, один із дописів у X (колишній Twitter) набрав понад тисячу лайків — там зазначили, що творчість Сабсабі "не представляє Австралію", а також що "це більше ніж величезний ляпас єврейським австралійцям".
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media