Перейти до основного змісту

"Я чітко усвідомив, що помираю": Салман Рушді дав свідчення у суді щодо нападу на нього у 2022 році

Салман Рушді. Х/@boev

Під час судового розгляду справи про напад на Салмана Рушді у 2022 році письменник поділився, як вважав, що помре після отримання численних ножових поранень на сцені. Внаслідок нападу він втратив зір на одне око.

Про це 11 лютого розповідає BBC.

На Салмана Рушді напали 12 серпня 2022 року під час його виступу на літній мистецькій конференції у Нью-Йорку. Нападника одразу затримали — ним виявився 24-річний Хаді Матар. Однак той не визнав себе винним за звинуваченням у замаху на вбивство і нападі на Рушді.

Хаді Матар, нападник, який атакував Салмана Рушді, за кілька днів після затримання. Фото: Associated Press

Письменника викликали до суду як першого свідка. Він розповів, що невдовзі після початку заходу помітив людину, яка кинулася на нього з правого боку. Рушді описав, що нападник був одягнений в темний одяг, мав маску на обличчі. А також що його вразили очі цієї людини, "які були темними й здавалися дуже лютими".

Однак перш ніж він встиг відреагувати, невідомий накинувся на нього, вдаривши в щоку, щелепу, шию і, "найболючіше та найнебезпечніше", в праве око. За його словами, ніж перерізав його зоровий нерв, від чого око осліпло.

Рушді розповів суду, що його вдарили загалом 15 разів, завдавши поранень в око, щоку, шию, груди, тулуб і стегно. Поранили також ліву руку, коли він намагався захиститися. А через рану на губі йому досі важко вимовляти деякі слова.

Письменник розповів суду, що в наступні хвилини після нападу "я чітко усвідомив, що помираю — це була панівна думка".

Місце нападу на Салмана Рушді. На британьского письменника Рушді було скоєно напад у Нью-Йорку, фото: AP

На питання адвокатки підозрюваного Лінн Шаффер, чи не вважає він, що травма могла затьмарити його пам'ять, Рушді визнав, що у нього є "деякі помилкові спогади", зокрема про те, що він підвівся, коли побачив нападника.

Судовий процес триватиме близько двох тижнів. Найближчим часом свідчення також даватимуть хірург, який оперував Рушді, а також представники правоохоронних органів, які відреагували на напад.

Хаді Матару також висунуті федеральні звинувачення, пов'язані з тероризмом. Зокрема, його звинувачують у тому, що він пропонував свої послуги терористам і надавав "матеріальну підтримку і ресурси" терористичній групі в Лівані.

Хто такий Салман Рушді

Салман Рушді — британський письменник, критик, публіцист індійського походження (народився у 1947 році в Бомбеї, зараз Мумбай, в Індії), президент PEN America з 2004 по 2006 роки, президент і засновник Міжнародного парламенту письменників.

Його твори часто поєднують магічний реалізм з історичною фантастикою і переважно стосуються зв'язків, розривів та міграцій між східною та західною цивілізаціями.

Роман Рушді "Опівнічні діти" (1981) отримав Букерівську премію в 1981 році й був визнаний "найкращим романом серед усіх переможців" двічі, з нагоди 25-ї та 40-ї річниці заснування премії.

У 2007 році британська королева Єлизавета II надала письменнику рицарське звання за заслуги в галузі літератури.

2008 року газета Times поставила Рушді на 13 місце у списку 50 найвидатніших британських авторів з 1945 року, а у квітні 2023 року журнал Time назвав його одним зі 100 найвпливовіших людей світу.

У квітні 2024 року вийшли мемуари письменника "Ніж: Роздуми після замаху на вбивство" — про напад на нього під час виступу в Нью-Йорку. За мотивами книги режисер і продюсер Алекс Гібні планує зняти документальний фільм.

Книга "Сатанинські вірші"

Книга Салмана Рушді "Сатанинські вірші" заборонена в Ірані з 1988 року, оскільки багато мусульман вбачають у ній наругу над релігією.

Її назва походить від частини Корану, що описує біографію пророка Мухаммеда. Основна тема — це емігранти й еміграція, психологічна складність вибору, неможливість асиміляції в новій культурі та неминуче повернення до власного коріння. Крім того, порушено питання сенсу буття та релігії.

За рік після публікації книжки тодішній лідер Ірану аятола Рухолла Хомейні видав фетву із закликом до смерті Рушді. А тому, хто вб'є Рушді, запропонована нагорода у розмірі майже 3 мільйони доларів.

Це призвело до кількох невдалих замахів на письменника, а також до нападів на пов'язаних із ним людей.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media

Топ дня
Вибір редакції