Команда Маріупольського краєзнавчого музею за підтримки Товариства Рафаеля Лемкіна розпочала створення електронного каталогу фондової колекції музею. Більшість експонатів музею була знищена внаслідок російського вторгнення, а вцілілу частину російські військові незаконно вивезли.
Про це повідомляє Маріупольський краєзнавчий музей.
Створення електронного каталогу має на меті не тільки зберегти цінні пам'ятки української культури та мистецтва в цифровому форматі, а й сприяти розслідуванню злочинів РФ проти культурної спадщини України.
З початку повномасштабного вторгнення Маріупольський краєзнавчий музей став прикладом знищення Росією української культурної спадщини та спотворення історичних фактів. Через російські бомбардування q пожежі були зруйновані будівлі музею та унікальні експонати. Окупанти також оголосили про втрату колекцій і вивезення вцілілих артефактів до окупованого Донецька, хоча точна кількість втрачених предметів досі невідома. Серед викрадених експонатів — картина Івана Айвазовського "Біля берегів Кавказу" та Архипа Куїнджі "Червоний захід сонця" (ескіз) і "Осінь у Криму".
Електронний каталог міститиме систематизовану інформацію про предмети, що зберігалися в музеї. Він охоплюватиме художні, етнографічні, археологічні, документальні колекції та багато інших матеріалів, забезпечуючи доступність для науковців, мистецтвознавців та дослідників. Каталог також стане важливим інструментом для розслідувань злочинів проти культури, допомагаючи убезпечити збережену частину колекції від подальшого переміщення чи знищення.
Цей проєкт присвячений 105-й річниці з дня заснування музею, яку Маріупольський краєзнавчий музей святкує 6 лютого 2025 року. На початок 2022 року музей мав понад 60 тисяч експонатів, що відображають культуру та історію Донеччини. Після війни музей працює в екзилі, прагнучи відновити своє колекційне зібрання хоча б у цифровому форматі.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media