Перейти до основного змісту

Пожежники на сцені "Ґреммі", перемога для Бейонсе та The Beatles: 7 моментів музичної премії

Сабріна Карпентер отримала "Ґреммі" за найкраще сольне попвиконання та найкращий попвокальний альбом, 2 лютого 2025 року. Richard Shotwell/Invision/AP

"Ґреммі" — щорічна музична нагорода від американської Академії звукозапису. Її вручають із 1958 року. Це одна з найпрестижніших світових відзнак, яку можна порівняти з "Оскаром" у кінематографі.

Головні нагороди цьогоріч забрали Бейонсе (за найкращий альбом), Кендрік Ламар (за пісню і запис року) та Чапелл Роун (як найкраща нова артистка)

Суспільне Культура розповідає про 7 моментів церемонії нагородження, про які варто знати.

"Ґреммі" для The Beatles

Британський гурт The Beatles отримав нагороду в номінації "Найкраще рок-виконання" з піснею Now and Then.

Отримувати нагороду вийшов Шон Оно Леннон, син покійного Джона Леннона. Він зазначив, що втішений цією перемогою, бо це свідчить про те, що музику його батька досі слухають і вона відгукується в серцях людей.

"Вмикайте музику The Beatles своїм дітям, Я відчуваю, що світ не може дозволити собі забути про таких людей, як The Beatles. Нам потрібна ця музика у світі, нам потрібен мир і любов", — сказав він.

Ця перемога знаменує собою ще одну віху в історії гурту на "Ґреммі", з їхньої першої нагороди у 1965 році як найкращого нового виконавця.

Крім того, гурт у 1972 році отримував премію Grammy Trustees Award за внесок у сферу звукозапису (окрім виконання), а у 2014-му — Grammy Lifetime Achievement Award за видатний творчий внесок у музику загалом.

Пісню Now and Then створив Джон Леннон наприкінці 1970-х років. У 1994-му вдова Леннона Йоко Оно подарувала демозапис Полу Маккартні. Щоб закінчити пісню, той скористався штучним інтелектом.

"Ми змогли взяти голос Джона і очистити його за допомогою штучного інтелекту, — розповідав Маккартні. — Потім ми можемо звести запис, як ви зазвичай робите. Це дає певну свободу дій".

Пол Маккартні й Рінго Старр спродюсували нові партії для пісні, включно з партіями для гітари, записаними Джорджем Гаррісоном у 1995 році, а продюсер Джайлз Мартін додав нове струнне аранжування. У нову пісню додано беквокал з оригінальних записів Here, There and Everywhere, Eleanor Rigby та Because.

Використання технології штучного інтелекту для завершення Now and Then викликало суперечки в музичній індустрії. Одні хвалили інноваційне застосування нових технологій у мистецтві, а інші висловлювали занепокоєння, що це може створити небезпечний прецедент для креативної індустрії.

Жарти про штучний інтелект

Ведучим цьогорічної церемонії "Ґреммі" уже вп'яте став Тревор Ноа.

Він встиг пожартувати про різножанрові таланти Бейонсе ("Краще стерегтися, наступного року вона прийде за флейтовим троном") і про те, що пісня The Beatles була завершена за допомогою штучного інтелекту ("Хто знає? Завдяки силам штучного інтелекту ми могли б навіть отримати новий альбом Ріанни").

Ведучий навіть пожартував про політику новообраного президента США Дональда Трампа та його ворожість до мігрантів ("Я збираюся насолодитися вечором, тому що це, можливо, востаннє, коли я приймаю гостей у цій країні").

Нагорода для Doechii

Doechii з альбомом Alligator Bites Never Heal перемогла в номінації "Найкращий реп-альбом".

Вона стала лише третьою жінкою, яка отримала цю нагороду з моменту її заснування в 1989 році. До цього це зробили Карді Бі та Лорін Гілл.

У своїй промові Doechii подякувала Богу, своїй "прекрасній мамі", лейблу, продюсерам, шанувальникам і хіпхопу загалом.

Вона також поділилася посланням усім темношкірим жінкам: "Все можливо. Не дозволяйте нікому проєктувати на вас стереотипи, які говорять вам, що ви не можете бути тут, що ви занадто темні, або що ви недостатньо розумні, або що ви занадто драматичні, або що ви занадто гучні. Ви саме такі, якими вам потрібно бути, щоб бути там, де ви є".

Перемоги Бейонсе

Бейонсе встановила новий рекорд на "Ґреммі" ще до початку церемонії: маючи 32 перемоги та 99 номінацій, вона є найбільш нагородженою та найбільш номінованою артисткою в історії премії.

Але серед цих нагород їй завжди бракувало однієї — за найкращий альбом. І у 2025 році вона нарешті її отримала — Академія відзначила її платівку Cowboy Carter.

Щобільше, Бейонсе стала першою темношкірою жінкою, яка отримала цю нагороду з часів Лорін Гілл у 1999 році. А також Cowboy Carter — перший кантрі-альбом, який отримав найвищу нагороду після Golden Hour Кейсі Масгрейвз у 2019 році.

Окрім цього, співачка отримала "Ґреммі" за найкраще кантрі-виконання дуету/гурту та найкращий кантрі-альбом, ставши першою темношкірою жінкою, яка здобула цю нагороду.

Перемоги Бейонсе довели її загальну кількість статуеток у кар'єрі до 35, перевищивши попередній рекорд, який вона сама встановила.

Презентація кліпу від Леді Гаги

Леді Гага офіційно представила трек Abracadabra на "Ґреммі". Пісня увійде до її майбутнього альбому Mayhem, дебют якого очікують 7 березня

Mayhem офіційно є її сьомим студійним альбомом. Раніше Гага випустила два інших сингли: Disease, який вийшов у грудні, а також спільну роботу з Бруно Марсом Die With a Smile, що вийшла в серпні минулого року. А останній трек навіть отримав "Ґреммі" за найкраще попвиконання в дуеті/гурті:

У анонсі свого альбому Гага сказала: "Платівка почалася з того, що я зіткнулася зі своїм страхом повернутися до попмузики, яку любили мої перші шанувальники"

Вона також зазначила, що ця робота — це "збирання розбитого дзеркала: навіть якщо ви не можете зібрати шматочки назад ідеально, ви можете створити щось красиве і цілісне по-своєму, по-новому".

Також у квітні Гага стане однією з хедлайнерок фестивалю Coachella разом із гуртом Green Day і репером Post Malone.

Пожежники на сцені "Ґреммі"

На сцену "Ґреммі" вийшли члени пожежної служби Лос-Анджелеса.

7 січня 2025 року в місті почалися пожежі. Займання охопило лісові масиви та швидко дісталося житлових районів і передмістя. Пожежі поширились на п'ять районів навколо міста, змусивши евакуюватися 180 тисяч людей. Як мінімум 10 тисяч будинків згоріло.

Церемонію нагородження Critics Choice Awards, заплановану на 12 січня, перенесли на 26 січня, а оголошення номінантів на премію "Оскар" переносили кілька разів.

Також було призупинено виробництво таких серіалів, як "Фолаут", "Початкова школа «Ебботт» та "Хитрощі".

Академія звукозапису, яка організовує церемонію "Ґреммі", вирішила не переносити шоу, оскільки воно "потрібне більше, ніж будь-коли". А генеральний директор Академії Гарві Мейсон молодший назвав його символом стійкості, стверджуючи, що скасування церемонії не піде на користь ні місту, ні музичній індустрії.

Під час премії вдалося зібрати щонайменше сім мільйонів доларів, які спрямують на допомогу жертвам лісової пожежі в Лос-Анджелесі.

In Memoriam: вшанування пам'яті загиблих музикантів

Традиційно у межах церемонії нагородження вшанували пам'ять загиблих музикантів.

Кріс Мартін виконав пісню All My Love гурту Coldplay на фортепіано, а на екрані позаду нього з'явилися фотографії артистів, серед яких були Квінсі Джонс, Ліам Пейн, Тобі Кіт, Річ Гомі Куан, Сіссі Г'юстон.

Окремо вшанували Квінсі Джонса — кілька артистів виконали пісні, спродюсовані або написані ним. Зокрема, Синтія Еріво заспівала Fly Me to the Moon, кантрі-зірка Лейні Вілсон виконала Let The Good Times Roll, а Стіві Вандер виступив із піснею We Are the World.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media

Топ дня
Вибір редакції