Перейти до основного змісту

Створені за допомогою ШІ твори можуть претендувати на авторські права у США: що для цього потрібно

Згенеровано штучним інтелектом. Суспільне Культура/Вікторія Желєзна

Бюро з авторських прав США вважає, що митці можуть претендувати на авторські права на роботи, створені за допомогою інструментів штучного інтелекту. Однак тільки за умови, що основна частина створена людиною.

Звіт бюро оприлюднило 29 січня.

Відомство стверджує, що чинні принципи авторського права є достатньо гнучкими для застосування щодо цієї нової технології. Тому автор може захистити свою роботу, повністю або частково, "коли ШІ використовується як інструмент, і коли людина в змозі визначити його елементи".

У бюро зазначили, що ухвалюють рішення в кожному конкретному випадку — для цього вивчатимуть ступінь людського внеску і творчості в роботі.

Однак робота, повністю створена системою штучного інтелекту, не буде захищена авторським правом. Це, наприклад, твори, створені чатботом або згенеровані малюнки у відповідь на чийсь запит. Оскільки основну частину роботи бере на себе ШІ, то такі твори "на цьому етапі навряд чи будуть відповідати вимогам".

"Розглянувши широкі коментарі громадськості та поточний стан технологічного розвитку, ми дійшли висновку, що людська творчість займає центральне місце в авторському праві. Однак поширення захисту на матеріали, основні елементи яких створені машиною, скоріше підірве конституційні цілі авторського права, ніж сприятиме їхньому досягненню", — зазначають в бюро.

Звіт є результатом аналізу законодавства про авторське право, в якому також брали участь художники, розробники ШІ та інші представники громадськості, зацікавлені в застосуванні закону до технології.

Втім, у бюро вважають, що чинні закони про авторське право "є адекватними та відповідними", тому додаткових не потрібно.

Митці проти штучного інтелекту

У жовтні 2024 року понад 10 500 акторів, музикантів та письменників підписали відкритий лист, у якому засудили неліцензійне використання їхніх творів для розроблення систем штучного інтелекту, як-от ChatGPT від компанії OpenAI.

Звернення підписали такі зірки світового масштабу, як Бйорн Ульвеу з гурту ABBA, Том Йорк із Radiohead та Роберт Сміт із The Cure; британський письменник Кадзуо Ішіґуро; акторка Джуліанна Мур тощо.

Раніше Суспільне Культура розповідало, що у мережі оприлюднили документ із 16 тисячами імен художників, роботи яких нібито використовували для тренування моделі ШІ Midjourney.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media

Топ дня
Вибір редакції