Відеоігри, на противагу усталеній думці, не викликають злості, агресії, насильницької поведінки. Вони навіть мають позитивний вплив на мозок: гравці відеоігор в науковому дослідженні мали на 190 мілісекунд швидшу реакцію, ніж негравці, та на 2 % кращу точність у випробуванні.
Інші дослідження зводяться до думки, що відеоігри змінюють діяльність мозку, збільшують швидкість обробки інформації.
Здавалося б, яка користь такого може бути від на війні? Однак саме уміння опрацьовувати велику кількість інформації, що змінюється, швидкість реакції є важливими для ведення бойових дій як солдатським, так і офіцерським складом.
Суспільне Культура розповідає, про взаємодію відеоігор і армій світу, як відеоігри допомагають тренуватися військовим, як західні армії проводять рекрутинг у шутерах, як відеоігри допомагають ветеранам побороти ПТСР та які елементи відеоігор стали помічними в ЗСУ.
America's Army
Американська армія з 2000-х років активно долучилась до розроблення ігрових військових екшнів для того, аби покращити тактичну взаємодію. Першим таким проєктом була America's Army.
Відеогра з'явилась 4 липня 2002 року, всього мала 41 версію та оновлення, а останній випуск відеогри America's Army: Proving Grounds існував із 2013 до 2022 року.
Після критики американською громадськістю, проєкт America's Army закрили, а сервери останньої версії гри America's Army: Proving Grounds перестали працювати в травні 2022 року.
Ідею створення America's Army запропонував у 1999 році американський військовий Кейсі Вардінскі. Він хотів створити відеогру, що навчатиме, розважатиме і вербуватиме добровольців в американську армію.
Гра отримала схвальні відгуки через те, що була реалістичною на відміну від інших шутерів того часу, як-от Rainbow Six і Counter-Strike.
Вона стала помічною для рекрутингу, оскільки була безкоштовною і гравці в ній мали можливість віртуально дослідити армію в дії через симуляцію. Всього в America's Army грало понад 13 мільйонів гравців, певна частина з яких таки долучилась до збройних сил США. Крім того, вона стала корисною для тренування, бо в ній є дві команди, рівноцінні армійському відділенню (5–14 людей), які змагаються через багатокористувацькі режими в інтернеті.
Перед безпосередньою грою користувач або користувачка проходили віртуальний вишкіл на полігоні залежно від вибраної військової спеціалізації: наприклад, для бойових медиків був віртуальний такмед. Також у тактичних сценаріях на початку гри вивчали стрільбу, проходження смуги перешкод, військову зброю США, розгортання військ, тактику ССО і багато іншого.
Режими гри на різних мапах мали за мету звільнення заручників, пошук, виявлення і знищення противників, захоплення секторів і встановлення прапорів та багато іншого.
Як армії світу використовують відеоігри як рекрутинг і тренування
Після America's Army збройні сили США побачили, що такий підхід до вербування є успішним. Його почали впроваджувати з певними змінами.
- Кіберспорт в армії США
Для того аби залучити до армії найкращих гравців різних відеоігор, рекрутинг із 2010-х активно проводять серед кіберспортсменів. Американські військові також долучаються до кіберспортивних чемпіонатів з Overwatch, Counter-Strike, Call of Duty, League of Legends та інші.
"Оскільки індустрія кіберспорту продовжує зростати в геометричній прогресії, майже кожен військовий підрозділ тепер має офіційну ігрову програму, дозволену службою", — йдеться в заяві Пентагону. Там додають, що для деяких військовослужбовців гра у відеоігри є роботою.
Армійська кіберспортивна команда є штатним підрозділом із 11 солдатів, за потреби для участі в змаганнях він може поповнитись 200 солдатами. В програмі розвитку кіберспорту в ЗС США, що почалась у 2018-му, станом на 2022 рік було 18 тисяч резервістів.
Поки сухопутні й морські кіберспортивні команди США займаються радше рекрутингом, кіберспортивна команда ВПС США головним завданням має підняття морального духу і покращення ментального стану через програму MWR"Моральний дух, добробут, відпочинок". Система в США, яка підтримує психоемоційний і моральний стан військовослужбовців, їхні сім'ї, ветеранів, військових пенсіонерів.. Деякі військовослужбовці знайшли в комп'ютерних іграх спосіб провести час зі своїми дітьми, навіть коли вони перебувають на відстані одне від одного.
- Кіберспорт у французькій армії
Використання кіберспорту як способу покращити взаємодію в команді й підняти бойовий дух із 2021 року простежується в збройних силах Франції.
Французькі команди грають в Sim Racing, Rocket League, Rainbow 6, FIFA та інші ігри. ЗС Франції з 2015 року проводять інформаційні кампанії для залучення до війська геймерів і техно-гіківЛюдей, що цікавляться сучасними технологіями й розуміються в цій сфері., які мають усе більший попит в умовах сучасної війни.
- Британська армія потребує геймерів
Британські збройні сили у 2024 році проводили рекрутингову кампанію в Fortnite. Однак її розкритикували через "мілітаризацію і неетичність" та прибрали з відеогри. Fortnite має вікові обмеження 12+, а 62 % її аудиторії станом на 2023 рік була віком від 18 до 24 років.
Британські збройні сили уже використовують віртуальні тренування, аби покращити вміння особового складу на базі того ж ігрового рушія, що й Fortnite. При цьому симуляторне тренування є ефективним.
Навчання з використанням технологій ЗС Великої Британії дають можливість перебувати у віртуальному просторі одночасно 30 військовим у VR-окулярах, що використовують симулятори зброї, а не клавіатуру і мишку. Вони за потреби ходять, бігають, повзають чи пересуваються навприсядки.
Цей метод підготовки є доповненням до традиційного, водночас допомагає значно здешевити процес навчання бійця чи бійчині, зокрема тому, що в симуляції є право на помилку, яке допомагає здобути досвід без небезпечних наслідків.
Віртуальне тренування проводять стільки разів, скільки потрібно, перед тим як солдати перейдуть до польового навчання, яке є значно коштовнішим. На реальних полігонах відстрілюють справжні набої та може зношуватися чи ламатися військова техніка й амуніція.
У вересні 2024 року міністр оборони Великої Британії Джон Гілі зробив висновки з особливостей ведення бойових дій Росії й України. Він стверджує, що в сучасній війні більшість уражень особового складу відбуваються артилерією і дронами. Гілі вважає, що вправні гравці на консолях можуть бути вправними операторами дронів, яких не вистачає в ЗС Великої Британії.
"Якщо ви є топгеймером — ваша країна потребує вас", — сказав Гілі.
- Росія і рекрутинг в іграх
Як писало видання Mezha.Media, 2023 року у російських відеоіграх "Мир танков" ("Світ танків") та War Thunder в загальні чати писали гравці від імені російських військових комісаріатів та пропонували службу за контрактом.
Компанія Wargaming, що розробила World Of Tanks, вийшла з ринків Росії та Білорусі після початку повномасштабного вторгнення. Компанія Lesta Games раніше була підрозділом Wargaming, саме їй компанія передала в управління свій бізнес у Росії та Білорусі. Тож "Мир танков" ("Світ танків") не є розробкою Wargaming та не стосується оригінальної гри World Of Tanks.
Реінтеграція ветеранів війни через відеоігри Call of Duty
У 2009 році серія екшн-шутерів Call of Duty від розробника Activision Blizzard започаткувала програму Endowment, яка допомагає американським ветеранам знайти висококваліфіковану роботу. Фонд Endowment створив колишній гендиректор Activision Blizzard Боббі Котік.
Всього програма змогла допомогти понад 140 тисячам ветеранам розпочати цивільну кар'єру. Найбільше фінансування для організації виділила Activision Blizzard — понад 73 млн доларів, а всього до Endowment залучили 84 млн доларів у грантах.
Організація діє як фонд, що виділяє кошти організаціям, які найефективніше можуть допомогти працевлаштувати ветеранів. Call of Duty Endowment у 2023 році в середньому працевлаштувала ветерана за 601 долар, що є 1\19 від зусиль уряду США.
Станом на 25 липня 2024 року в Україні налічується 1 мільйон 300 тисяч ветеранів. Приблизно 80 % з них — мобілізовані люди.
За прогнозами заступниці виконавчого директора Українського ветеранського фонду Каріни Дорошенко, після завершення війни кількість ветеранів може сягнути 5 млн людей.
Які елементи відеоігор та геймінгу використовують ЗСУ
Видання The New York Times писало, що під час Бахмутської операції командні пункти ЗСУ активно використовували геймерський месенджер Discord.
На цій платформі геймери обмінюються миттєвими повідомленнями та спілкуються в голосових чатах.
Командний пункт Сил тероборони в червні 2023 року показав, що для управління військами вони застосовують Discord. Військові в ньому долучаються до групових голосових викликів, переглядів трансляції з дронів.
Журналісти "Мілітарного" вважають, що ЗСУ на базі Discord і зовнішніх криптографічних програм ЗСУ створили безпечну екосисистему для відтежування трансляцій з дронів у командних пунктах та швидкого передання команд і вказівок через голосові чати, що не мають обмеження за кількістю користувачів.
Також для навчання пілотів дронів та бійців ППО використовують симулятори віртуальної реальності (VR) й симулятори доповненої реальності (AR).
На Сумщині використовують симулятор вогневої підготовки на базі великокаліберного кулемета "Браунінг М-2" для стрільби по великих дронах-камікадзе.
Він особливий тим, що враховує балістику кулі, тип кулемету і цілей, віддачу під час стрільби, зв'язок окулярів із кулеметом. Пристрій дає змогу тренувати, зокрема, і нічну стрільбу по "шахедах". Він також допомагає економити набої, бо в симуляторі вони не обмежені.
Схожі симулятори використовують оператори ПЗРК Stinger та ПТРК Javelin.
Ці застосунки відтворюють всі характеристики й особливості озброєння, яке є в українських військових.
На рекрутинговій платформі Lobbyx для Сил оборони України у квітні 2024 року команда ІТ-фахівців шукала фахівця зі створення відеоігор для "спільної роботи з інформаційними системами для армії".
В посадові обов'язки військовослужбовця належать: розробка технологічних рішень моделювання і симуляції, проєктування і розробка програмного забезпечення, проктування і створення механік, робота на основі ігрових рушіїв Unreal engine, Unity, допомога 3D-художникам з втіленням графіки в ігровий рушій, вдосконалення продукту.
Для цієї вакансії шукали виключно чинного військовослужбовця з можливістю переведення.
Як військові ЗСУ відновлюються через відеоігри та в чому небезпека сприйняття війни як шутера
За словами військовослужбовця 14 ОМБР імені князя Романа Великого Сергія, самі відеоігри не впливають на здатність бійця воювати, оскільки ігрові механіки не відображають реалій ведення війни.
Як розповів Сергій у коментарі Суспільне Культура, оператор дрона повинен вчитися лілати на звичайному дроні, проте якщо він вже літав на симуляторі, то часу на навчання потрібно менше. Попри це пілот дрона має знати набагато більше, ніж просто вміти літати.
Водночас він додає, що багато військових, зокрема і сам Сергій, грають у відеоігри для зняття стресу і рекреації.
"Я переважно граю щось сюжетне, типу «Відьмака», Hogwarts Legacy, щось позитивне, стараюся пограти в якийсь Raft, бо робота і так напряжна. Коли ти граєш, ти це робиш щоб відключитися звідси", — говорить військовий.
"Щоб приймати рішення, потрібно мати досвід і розуміти ситуацію, знати свої можливості. Рішення ти і без ігор можеш приймати, а от результат вони вже не вирішать. Аби гірше не зробили. Тут нічого не працює як гра. Ти ніколи не знаєш, як себе поведе противник", — розмірковує військовий.
Оновлено о 16:30. У попередній версії публікації йшлося про те, що у відеогрі World Of Tanks писали від імені російських військових комісаріатів та пропонували службу за контрактом. Однак ідеться про гру "Мир танков" ("Світ танків"), яка не стосується ориганільної розробки World Of Tanks.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media