Перейти до основного змісту

USAID зупиняє фінансування за грантами: які українські культурні та медійні проєкти вимушені зупинити роботу

Офіс USAID. Getty Images

Американська агенція з міжнародного розвитку (USAID) після розпорядження Держдепу США зупинила програми допомоги іншим країнам на 90 днів для аудиту.

Загалом агенція інвестує у 29 різних сфер у 158 країнах по всьому світу. Це здебільшого гуманітарні, освітні та культурні проєкти, підтримують також інфраструктуру й технології. У 2024 році бюджет підтримки сягав близько 22 мільярдів доларів.

Тільки в Україні після початку повномасштабного вторгнення USAID надала 2,6 мільярда доларів на гуманітарну допомогу, 5 мільярдів доларів на розвиток та ще 30 мільярдів доларів у формі прямої бюджетної підтримки.

Окремі культурні та медійні проєкти в Україні уже оголосили, що зупиняють свою роботу на деякий час або вимушені скорочувати штат.

Суспільне Культура розповідає, як зупинка фінансування USAID впливає на культурні проєкти та медіа в Україні.

Уперше текст був опублікований 28 січня та доповнений оновленою інформацією 7 лютого.

Загальні збитки для медіа та культури

За даними Коаліції діячів культури, 27 із 36 опитаних ними організацій отримали повідомлення про припинення фінансування від USAID. Це означає зупинку проєктів на різних стадіях реалізації: деякі вже отримали перший транш, інші перебували на завершальному етапі.

Загалом, за попередніми підрахунками, український культурний сектор недоотримає щонайменше 2–3 мільйони доларів.

Вплив на культурні проєкти

USAID відігравав ключову роль у фінансуванні культурних ініціатив в Україні. Його гранти допомагали реалізовувати масштабні фестивалі, підтримували театри, музеї, артпростори та незалежні видавництва. Зупинка фінансування означає, що багато з цих проєктів опинилися під загрозою закриття або замороження.

Серед ініціатив, які постраждали, — регіональні культурні проєкти, що мали на меті збереження локальної спадщини та розвиток молодих митців. Багато з них тепер шукають альтернативні джерела фінансування або змушені скорочувати свої активності.

Проєкт Music Saves Ukraine розповів, що щоденна робота команди з 9 членів спиралася на фінансову підтримку США. Однак внаслідок зупинки роботи USAID вони вимушені звернутися за підтримкою: "Ви можете зробити пожертву на підтримку нашої команди, щоб ми могли продовжити нашу роботу або знову переписати нас у партнерські організації, які допоможуть нам у цей складний час".

Music Saves UA — це ініціатива, заснована 1 березня 2022 року Всеукраїнською асоціацією музичних подій, для допомоги тим, хто потребує в часи війни в Україні.

Режисерка Галина Джикаєва повідомила у Facebook, що всі активності Американського дому тимчасово теж поставлені на паузу, тому "Лютий театр" змушений скасувати запланований на 31 січня показ читань п'єси Оксани Гриценко "Молочайник". Однак врешті читання відбулося, але за іншою локацією — в магазині "Незалежні".

Наслідки для медіа

За даними дослідження "Донорське поле підтримки медіа в Україні", загальна потреба українських незалежних медіа у грантах може сягати від 5000 до 15 000 доларів на місяць, а для великих національних видань — десятків тисяч доларів.

Суспільно-культурний мультимедійний українознавчий проєкт Ukraїner повідомив, що великі документальні дослідження на 80 % залежали від цього фінансування. Зокрема, два стратегічні напрями, "Національна ідентичність" і "Війна", які наразі не пріоритетні для більшості донорів та рекламодавців. Тому проєкту доведеться зменшувати команду вже цього року.

Засновник Ukraїner Богдан Логвиненко зазначив, що без коштів USAID випускали удвічі менше контенту, і це фінансування давало змогу висвітлювати різні аспекти життя українців. А якщо громадські проєкти отримуватимуть фінансування від держави або олігархів, то є ризик впливу на редакційну політику.

Тимчасово перестануть надавати газету "Слобідський край" в деокуповані громади та гуманітарні хаби на Харківщині.

Про зупинку фінансування повідомило і видання "Цукр" із Сум: "«Цукр» залежний від американських коштів на 60 %. Більш ніж половину часу існування «Цукру» ми мріяли про зменшення залежності від грантових коштів… На сьогодні нам вдається покривати близько 25 % витрат організації завдяки внескам 700+ небайдужих людей".

Підтримати медіа закликало і Hromadske — там повідомили, що тимчасово зупиняють частину проєктів, які вони реалізовували завдяки грантам. А "Українська правда" повідомила, що гранти USAID покривали приблизно 10 % їхніх витрат на редакційну команду.

Про проблеми повідомило херсонське видання "Кавун.City". Головна редакторка Євгенія Вірлич розповіла, що поки кошти на продовження роботи є, але один проєкт доведеться закрити.

А у коментарі Суспільному редакторка видання "Гречка. Кропивницький" Анастасія Дзюбак розповіла, що їхній бюджет на 60 % складається з донорської підтримки: "Ми готували резервний фонд, але саме на ці «заморожені» гроші розраховували. Якщо ситуація не зміниться, доведеться скорочувати й так дуже малу команду, а це значить, зменшиться продуктивність, про розвиток і мови не буде".

Також частину фінансування втратили:

  • "Мост" (Херсон) отримував близько 60 % бюджету від USAID, що дозволяло готувати репортажі з Херсонщини та моніторити публічні закупівлі.
  • Bihus.Info повідомили, що гранти USAID становили дві третини їхнього фінансування, і тепер вони шукають підтримку від бізнесу та аудиторії.
  • "Наші гроші" зупинили один із проєктів підтримки регіональних розслідувачів, який становив 30 % їхнього бюджету.
  • "Soda" (Запоріжжя), як розповіла головна редакторка Катерина Рождественська, втратила грант, з якого платили гонорари журналістам. Команда складалася зі студентів або недавніх випускників, які спочатку працювали на волонтерських засадах, а згодом отримали підтримку, що зараз припинилася.
  • "Перший Криворізький" опинився у вкрай складній ситуації. Виконавча директорка Софія Скиба зазначає, що редакція мала контракти до кінця 2025 року, але тепер не знає, чи зможе існувати вже цієї весни.
  • "Інтент" (Одеса) намагається залучити підтримку європейських донорів, адже наказ про зупинку фінансування може мати пролонговану дію.
  • NGL.media, як повідомила директорка з розвитку Ірина Подоляк, втратила два гранти на виготовлення розслідувань та аналітичного контенту, а також мікрогрант на стратегію розвитку організації. NGL.media зросли вдвічі за останні півтора року, і тепер змушені переглядати свою модель фінансування.
  • Агенція медійного росту "Або", за словами співзасновниці Лєри Лауди, отримувала 70–80 % фінансування від США. Через його втрату вже довелося скоротити 15 % команди, зменшити гонорари та шукати термінові варіанти стабілізації.

Закриття "Американських домів" в Україні

Ще одним наслідком рішення США стало тимчасове закриття "Американських домів" (America House) у Києві, Львові та Одесі. Про це там оголосили 6 лютого. Це були важливі культурно-освітні простори, які проводили заходи для студентів, дослідників і представників креативних індустрій.

Поки що невідомо, чи відновлять вони свою роботу після завершення 90-денного періоду.

Що відомо про USAID

United States Agency for International Development (USAID) — агенція США з міжнародного розвитку, заснована у 1961 році. Має регіональні місії у Центральній та Південній Африці, Азії, на Близькому Сході, Латинській Америці та країнах Карибського басейну, а також у Європі.

USAID фінансувала різні проєкти, зокрема соціальні програми, підтримку місцевого самоврядування, інклюзію, допомогу ветеранам та внутрішньо переміщеним людям.

Креативний директор Lviv Media Forum Отар Довженко зазначив, що ця зупинка відіб'ється на українських медіа: "Частина медіапроєктів закриється, частина адаптується, частина перечекає, але в цілому ми ризикуємо відкотитися назад у розвитку і знов починати котити каменюку на гору від підніжжя, як починали у 2022, 2020, 2014 і 2009 роках".

Натомість народний депутат Мар'ян Заблоцький підтримав зупинку грантового фінансування українських культурних проєктів, бо вони, мовляв, "бездарні та безсенсові". Зокрема, він згадав шоу на YouTube "Ебаут", концерти гурту Tvorchi, проєкт від Don't Take Fake "Зміни", сезон історичного YouTube-проєкту "Українські палаци. Золота доба".

Сценаристка Марина Степанська на це відповіла, що "Культура — це ніколи не результат. Це завжди — процес", і що перший в історії України "Оскар" вдалося отримати за фільм, який теж створений "на гроші американських платників податків".

"Культура не може існувати тільки як три картини Марчука, один фільм Чернова, два спектаклі Уривського. Культура — це також юні фанатки Дантеса, який просуває послідовно наратив «українська — це класно, село — це цікаво, реактуалізуємо недооцінену класику минулого, бо вона — наша», це дражливі дівчата «Ебаут», які стверджують, що «немає стидних тем в сфері жіночого здоров'я», це, зрештою, український ПОПУЛЯРНИЙ ютюб. І це провальні фільми. Музика, що недотягнула до хіта. Мистецька інституція, що випускає 1000 тих, хто не зробить нічого толкового, і одного — видатного таланта. Так це працює".

Український уряд та громадські організації наразі ведуть переговори з міжнародними партнерами щодо альтернативної підтримки медіа та культурних ініціатив. Проте невизначеність залишається головним викликом для всіх, хто залежав від фінансування USAID.

Віцепрем'єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина 7 лютого заявила, що Україна вже має попередні рішення щодо джерел фінансування деяких з програм, які раніше підтримувалися USAID. За її словами, це стосується критичних програм Міністерства енергетики, Міністерства інфраструктури, Міністерства цифрової трансформації та Міністерства юстиції.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media

Топ дня
Вибір редакції