Перейти до основного змісту

Лютий — календарні свята, іменини та прикмети

Гілка, вкрита льодом. Суспільне Рівне

Лютий — другий місяць у році, в якому вже починається весняний цикл свят, триває підготовка до Великого посту та відбуваються святкування, які мають язичницьке походження.

Назва "лютий" походить від праслов'янського ljutъjь "суворий, холодний; злий, жорстокий", оскільки цього місяця зазвичай були люті морози.

Суспільне Культура розповідає про церковні, народні свята, іменини, традиції святкувань та прикмети на ці дні.

2 лютого 2025 року — Стрітення

Свято є одним із 12 найбільших церковних свят. Назва походить від слова "стрічать" (зустрічати). Воно вшановує день, коли пресвята родина принесла Ісуса Христа на 40-й день після його народження в Єрусалимський храм.

За народними віруваннями зима іде туди, де було літо, а літо — туди, де була зима.

Вважається, що літо із зимою зустрічаються двічі на рік: в грудні на Анни та в лютому на Стрітення.

  • Якщо на Стрітення погода ясна — то буде добрий урожай на полях і будуть роїтися бджоли.
  • Якщо буде вітер — це недобра ознака.
  • Відлига — буде пізня весна, потрібно берегти пашу для худоби
  • Як на Стрітення півень нап'ється води з калюжі, то жди ще стужіСильного холоду..
  • Як нап'ється півень води, то набереться господар біди.

Є традиція ворожіння, пов'язана зі Стрітенням: господарі виставляли тарілку з зерном на двір. Якщо зранку є роса — буде врожай, якщо нема роси — погана ознака.

Віряни, які відвідують на Стрітення церкву святять в ній воду, заразом з нею і стрітенські свічки — "громичні".

Зазвичай їх запалюють під час небезпеки, бурі, біди, ставлять на вікно або поруч з образами. Коли їх запалюють, то моляться Богу про заступництво від біди, нещастя, аби Бог захистив оселю від блискавки.

Також ці свічки дають людям, що готуються відходити в засвіти під час читання відхідної молитви.

Під час освячення стрітенської води її набирали в нову, невживану посудину. Приносили додому і намагалися бережно до неї ставитися, бо вірили в магічну силу такої води.

Нею натирали хворі місця, вважалося, що вода на Стрітення допомагає позбутися пристріту, коли людину зурочили. Водою також кропили худобу, давали їй пити, аби не хворіла.

Пасічники кропили цією водою вулики кожну першу неділю після молодого місяця. Чумаків, які відправлялися в дорогу, теж кропили стрітенською водою, разом з возами, волами та примовляли: "Боже тобі поможи!".

Також стрітенською водою кропили, якщо чоловік ішов на війну, з примовляннями "Боже тебе збережи!".

3 лютого — День пророчиці Анни

Вважають, що вона жила до народження Ісуса Христа в Палестині й віщувала його прихід. За це є шанованою християнською святою.

  • Якщо в цей день буде безхмарна погода — весна теж буде рання.

8 лютого — Священномученика Теодора Стратилата, пророка Захарії Серповидця

Святий Теодор був воєводою міста Гераклея на турецькому узбережжі Чорного моря. Він схиляв містян до християнства. Пізніше римський імператор Лициній прибув в Гераклею і намагався схилити Теодора до ідолопоклонства, останній відмовився і за це був страчений з муками.

За релігійними віруваннями Захарій Серповидець жив неподалік Єрусалиму 500 років тому. Він за переказами в одному із видінь побачив сувій з письмом у формі серпа, який для нього здався загрозливим.

  • Грім гримить на Захарія — навесні й влітку будуть сильні вітри

17–23 лютого — Всеїдний тиждень

Тиждень перед Колодієм, що починається за три тижні до Великого посту, називається Всеїдним, оскільки в цей час християни звільняються від посту в п'ятницю і в середу.

За віруваннями в цей час можна їсти м'ясо, молочні продукти, яйця і сир. На Лівобережжі Всеїдний тиждень також називають Рябим.

  • Якщо на Всеїдному тижні зі стріхи висять довгі льодові бурульки — бджола медова буде.
  • Якщо на цьому тижні курка нап’ється води з калюжі — чекай теплої, погідної весни.
  • Виє хуртовина — Всеїдна в гості їде!

24 лютого 2 березня — Колодій

Колодій є давнім святом, яке святкували ще язичники Русі. Свято є підготуванням до Нового року, який у давніх слов'ян приходив із весною. В цей час вважалося, що не можна справляти весілля.

В перший день 24 лютого одружені жінки на Колодія наряджали колоду дерева, наче людину, коли процес завершено — колодка вважається народженою, а жінки вітають одне одну з народженням колодки. 1 березня відбувається обряд поховання колодки, а 2 березня — оплакування колодки.

25 лютого — Тарасія

Цей день вшановує патріарха Константинопольського Тарасія, який мав цей сан впродовж 22 років, а після смерті був канонізований. Був головою другого Нікейського собору, який засудив іконоборство в Східній Римській імперії й визнав цей догмат єрессю.

  • Якщо в цей день грак виє гніздо — до потепління.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media

Топ дня
Вибір редакції