Перейти до основного змісту

Національна галерея мистецтв США припиняє програми різноманітності за наказом президента Трампа: що це означає

Президент США Дональд Трамп бере участь у церемонії підписання після своєї інавгурації 20 січня 2025 року в Президентській кімнаті Капітолію у Вашингтоні, округ Колумбія. Getty Images/Melina Mara-Pool

Національна галерея мистецтв CША припиняє свої програми різноманітності, справедливості та інклюзії (DEI), відповідно до указу президента Дональда Трампа.

Про це пише Hyperallergic.

47-й президент США Дональд Трамп у перший день своєї каденції, 20 січня, ухвалив розпорядження про "припинення радикальних і марнотратних державних програм різноманітності, справедливості та інклюзії (DEI)Diversity, Equity, and Inclusion (DEI)". Указ припиняє такі ініціативи в усіх федеральних агентствах і установах, називаючи їх "програмами протизаконної та аморальної дискримінації".

Національна галерея мистецтв США у Вашингтоні дотримується цього указу, закриваючи свій Офіс належності та інклюзії. Працівників цього підрозділу перевели на вакантні посади в інших напрямах музею.

Крім того, музей видалив зі свого вебсайту будь-яку мову, що стосується DEI. На сторінці, де викладено місію та цінності установи, слова "різноманітність, рівність, доступ та інклюзія" замінили на "гостинність та доступність".

NGA, заснована Конгресом у 1937 році, отримує більшу частину фінансування від федерального уряду та містить колекцію з понад 150 тисяч картин, скульптур, предметів декоративного мистецтва, фотографій, гравюр тощо.

У 2021-му музей запустив ребрендинг вартістю $820 тисяч, зосередивши увагу на DEI. Реформи передбачали новий логотип і вивіски, а також підкреслювали проблему нестачі різноманітного персоналу музею.

Дональд Трамп вимагає, щоб всі федеральні агентства й відомства припинили свої програми, плани та ініціативи щодо DEI впродовж 60 днів. На думку адміністрації Білого дому, поширення DEI "продемонструвало величезні державні витрати та ганебну дискримінацію".

"Сьогодні це закінчується. Американці заслуговують на уряд, який зобов'язується служити кожній людині з рівною гідністю та повагою і витрачати дорогоцінні ресурси платників податків лише на те, щоб зробити Америку великою", — йдеться в розпорядженні.

Як зазначає Hyperallergic, наразі незрозуміло, як інші музеї відреагують на указ президента.

Як політика Трампа вплине на мистецький сектор США

Як пише Artlyst, федеральна підтримка культурних установ історично була спірним питанням, тож другий термін Трампа може мати значні наслідки для мистецького сектору США.

Зазначають, що фінансування культури в США часто залежить від бюджетів Національного фонду мистецтв (NEA) і Національного фонду гуманітарних наук (NEH). Ці дві агенції та установи, на кшталт Смітсонівського інституту й Кеннеді-Центру, мають вирішальне значення для підтримки творчих проєктів по всій країні.

Річний бюджет Національного фонду мистецтв не порівняти з фінансуванням Національного наукового фонду — $207 млн проти $9 млрд, проте вплив NEA на малі та середні мистецькі організації є беззаперечним.

Втім, під час свого першого терміну Трамп неодноразово пропонував скасувати NEA та NEH, як і низку інших програм фінансування культури. Конгрес відхилив ці рішення, але такі намагання адміністрації президента підкреслили його вороже ставлення до фінансування громадського мистецтва.

Мистецька спільнота відповіла опором, наголошуючи на економічному впливі сектору. За даними правозахисної групи Americans for the Arts, культурні заходи приносять значний дохід місцевій економіці: люди, які відвідують мистецькі заходи, витрачають в середньому $38 на супутні сфери, як-от харчування та транспорт. Це означає, що навіть невеликі театри й музеї не тільки забезпечують культурне збагачення, а й слугують економічними двигунами для своїх громад.

Окрім фінансування, занепокоєння викликає потенційна цензура та культурні обмеження під час другої каденції Трампа. У 2020 році Трамп підписав наказ про обов'язкову "красиву" архітектуру для федеральних будівель, і багато хто розцінив це як поштовх до консервативної естетики.

"Такий ідеологічний підхід викликає побоювання, що майбутні федеральні гранти можуть надаватися з умовами, які сприятимуть так званому патріотичному або сімейному вмісту, що повторює дебати про «поправку про пристойність» у 1990-х роках", — зазначає Artlyst.

Колишній директор кількох великих музеїв США Максвелл Андерсон вважає, що такі тенденції можуть придушити творчість. Мовляв, адміністрація Трампа ймовірніше надаватиме гранти одержувачам, які погоджуються з їхнім ідеологічним баченням — а це обмежує мистецьку свободу.

Експертка з питань філантропії Мелісса Коулі Вольф вказала на ширші виклики, що стоять перед мистецьким сектором — зокрема, зміну пріоритетів спонсорів:

"Молоде покоління вже не розглядає мистецтво як рушій соціальної чи кліматичної справедливості. Без відновлення державної підтримки приватне фінансування не зможе утримувати багато інституцій".

Мистецький ринок США, на який у 2023 році припадало 42 % світової артекономіки в розмірі $65 млрд, також може зіткнутися з перебоями через економічну політику Трампа. Тут варто згадати мита на китайське мистецтво та антикваріат, які Трамп запропонував під час свого першого терміну. Тарифи, які тоді викликали обурення з боку продавців та колекціонерів, було скасовано — але тепер їх можуть відновити.

Окрім цього, за першої каденції Трамп порушив міжнародну співпрацю митців, заборонивши художникам із більшості мусульманських країн брати участь у виставках і перформансах США. Група захисту інтересів Artist Freedom Initiative (AFI) готова виступити проти повторного такого рішення: влаштовувати публічні заходи та акції протесту.

Насамкінець Artlyst акцентує, що ринок можуть сколихнути зміни податкової політики. Закон Трампа про скорочення податків і робочі місця у 2018 році скасував положення, яке дозволяло колекціонерам відкладати податки на приріст капіталу, реінвестуючи в мистецтво. Повторне запровадження таких обмежень може пригнітити вторинний ринок.

Втім, деякі працівники галузі все ж відзначили несподівану стійкість під час першого терміну Трампа.

"Лідери мистецтва борються з невизначеністю, яку може принести наступна ера Трампа. Від потенційного скорочення фінансування до ідеологічних баталій — це високі ставки для сектору, який вже стикається з постпандемічними викликами", — підсумовує видання.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media

Топ дня
Вибір редакції