Перейти до основного змісту

Погано йдуть справи в того народу, який не шанує мистецтво з належною повагою та захопленням — Вінстон Черчилль

Вінстон Черчилль. Бібліотечні архіви

24 січня 1965 року помер британський журналіст і політик і письменник, лауреат Нобелівської премії з літератури Вінстон Черчилль.

Саме він став тим, хто застерігав про загрози, які несе нацистська Німеччина в 30-х роках XX століття, а після завершення Другої світової війни — що наступним супротивником Заходу є Радянський Союз, який тільки-но опустив "Залізну завісу" від Щецина на Балтійському морі до Трієста на Адріатичному морі.

Черчилль був прем'єр-міністром Великої Британії два рази (в 1940–1945 і 1951–1955 роках), а також був членом парламенту від Консервативної партії, який за XX століття мав найдовший сумарний час депутатського терміну — 63 роки, 360 днів (з 1 жовтня 1900 року до 25 вересня 1964 року, коли йому виповнилося 89 років).

Суспільне Культура пропонує добірку цитат Вінстона Черчилля та книги, написані ним або про нього.

"Весь світ бажає миру і безпеки. Чи здобули ми його жертвою Чехословацької Республіки? Тут була зразкова демократична держава Центральної Європи, країна, де до меншин ставилися краще, ніж будь-де. Вона була спустошена, знищена і пожерта. Зараз перетравлюється. Питання, яке цікавить багатьох звичайних людей, полягає в тому, принесе це знищення Чехословацької Республіки на світ благословення чи прокляття", — сказав Вінстон Черчилль у 1938 році в промові, присвяченій безпековій ситуації в Європі.

У 1945 році, коли Консервативна партія Великої Британії програла вибори, а Друга світова завершилась, король Георг VI запропонував Черчиллю стати кавалером Ордена Підв'язки й отримати звання сера. Зокрема, й за його роль в захисті країни від нацистів під час Битви за Британію в 1940 році. Однак той відмовився.

"Як я можу прийняти Орден Підв'язки, коли народ Англії щойно вручив мені «Орден Черевика»?" — Вінстон Черчилль у відповідь на пропозицію стати сером у вересні 1945 року.

Все ж, ставши знову прем'єром, Черчилль отримав титул кавалера Ордена Підв'язки. Він є найстарішим кавалером цієї відзнаки, яку йому вручили 23 квітня 1953 року.

У 1938 році Черчилль звертався до Королівської академії мистецтв, висловивши захоплення живописом і скульптурою:

"Мистецтво має важливе значення для повноцінного національного життя. Держава зобов'язана підтримувати та заохочувати їх [митців]… Погано йдуть справи в того народу, який не шанує мистецтво з належною повагою та захопленням".

21 травня 1928 року в Ленгворті під час промови Черчилль висловився про долю людства:

"Невиправність від колиски до могили — ось перша і головна характеристика людства".

Після подій "Золотого вересня", коли у 1939 році Червона армія напала на Польщу разом із Німеччиною, Черчилль був певний, що не може передбачити дій комуністичної держави.

"Я не можу передбачити вам дій Росії. Це загадка, загорнута в таємницю, усередині якої ще й нерозгаданий секрет; але, можливо, є ключ. Цей ключ — національний інтерес Росії. Інтересам чи безпеці Росії не може відповідати, щоб Німеччина закріпилася на узбережжі Чорного моря або захопила Балканські держави й підкорила слов'янські народи Південно-Східної Європи. Це суперечило б історичним життєвим інтересам Росії", — сказав Вінстон Черчилль 1 жовтня 1939 року.
"Ми є господарями невимовлених слів, але рабами тих, що вирвалися з наших уст", — сказав Черчилль в Лангворті.

Вінстон Черчилль, "Спогади про Другу світову війну" у двох томах

Книга Вінстона Черчилля "Спогади про Другу світову війну" (в 2-х томах). yakaboo.ua

Книги випустило "Видавництво Жупанського" з перекладом Петра Таращука.

Саме за ці книги в 1953 році Вінстон Черчилль став нобелівським лауреатом з літератури. У комітеті премії відзначили "майстерність історичного і біографічного опису, блискучу ораторську майстерність у захисті високих людських цінностей".

Вінстон Черчилль, "Саврола"

Вінстон Черчилль "Саврола". yakaboo.ua

Книгу опублікувало українською "Видавництво Жупанського" у перекладі Владислава Носенка.

Єдина художня книга, написана Черчиллем, вийшла у 1900 році.

Вона розповідає про політичне протистояння між тираном, президентом республіки Антоніо Моларою й лідером демократичної опозиції Савролою. Дія відбувається у вигаданій країні Лавранії. Вона порушує питання свободи слова, влади, честі та гідності.

Боріс Джонсон, "Фактор Черчилля. Як одна людина змінила історію"

Боріс Джонсон "Фактор Черчилля. Як одна людина змінила історію" . "Книгарня Є"

Документальну книгу-біографію написав журналіст і колишній прем'єр-міністр Великої Британії Боріс Джонсон, який є членом Консервативної партії, як і Вінстон Черчилль.

Її випустило видавництво Vivat у перекладі Юрія Гірича.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media

Топ дня
Вибір редакції