Перейти до основного змісту

Від виживання до витонченості: 5 найкращих ролей Едрієна Броуді

Кадр з фільму "Бруталіст". B&H Film Distibution

У Лос-Анджелесі пройшла церемонія премії "Золотий глобус", де стрічка "Бруталіст" забрала три нагороди: "Найкращий кінофільм (драма)", "Найкращий режисер" та "Найкраща чоловіча роль (драма)". Остання відійшла Едрієну Броуді за роль угорського архітектора Ласло Тоте, який переїжджає до США в повоєнні роки.

"Мій батько казав мені: «Потрібно п'ятнадцять років, щоб стати раптово успішним за одну ніч», а мені знадобилося сімнадцять із половиною років", — згадував Броуді, коли у 2002 році отримав премію "Оскар" за роль у фільмі "Піаніст".

У цьому матеріалі Суспільне Культура розповідає про 5 найяскравіших ролей Едрієна Броуді, які принесли актору широке визнання та продемонстрували його здатність працювати з найрізноманітнішими персонажами.

Учитель на заміну (2011), реж. Тоні Кей

Кадр з фільму "Учитель на заміну". MUBI

Сюжет розповідає про Генрі Барта (Едрієн Броуді) — вчителя на заміні, який уникає емоційних зв'язків, ніколи не затримуючись в одній школі надовго. Отримавши призначення в проблемну державну школу, наповнену розчарованими вчителями та складними учнями, Генрі стає несподіваним джерелом натхнення для свого нового оточення.

Персонаж Броуді — це замкнутий та інтровертний чоловік, якого переслідує дитяча травма та наближення смерті його дідуся. Генрі — співчутлива, але глибоко самотня людина, яка використовує свою роль вчителя на заміні, щоб тримати емоційну дистанцію з іншими. Однак його спокій і моменти вразливості роблять Генрі головним джерелом надії в похмурому середовищі школи.

Батько Едрієна Броуді був учителем історії, тож для самого актора роль в "Учителі на заміну" стала своєрідним способом вшанувати батька.

"Актор може видати чудовий перформанс, якщо відчуває зв'язок із матеріалом, розуміє його та виконує своє завдання. Очевидно, я маю певне розуміння [системи освіти], але я також є яскравим прикладом того, що можуть зробити для когось любов, підтримка та сімейна атмосфера. Таке заохочення допомогло мені прожити неймовірне життя. Я виріс у робітничому/середньому класі в районі Квінз. [Успіх у Голлівуді] не зовсім був у моїх планах", — розповідав актор.

Піаніст (2002), реж. Роман Поланскі

Кадр з фільму "Піаніст". IMDB

Фільм заснований на реальній історії Владислава Шпільмана (Едрієн Броуді) — польсько-єврейського піаніста, який виживає у часи Другої світової війни та Голокосту. Коли нацисти захоплюють Польщу, Шпільман стає свідком знищення своєї сім'ї і міста та появи Варшавського гетто. Постаючи перед жахами війни, чоловік покладається на свій музичний талант і волю до виживання.

Перформанс Броуді показує стійкість, гідність і глибоку самотність Шпільмана, який переживає незліченні труднощі, що випали на його долю. Його музика стає символом надії та людяності серед жорстокості, а його історія виживання — свідченням сили людського духу.

За роль у "Піаністі" Едрієн Броуді отримав премію "Оскар" як найкращий актор, що зробило його наймолодшим наразі лауреатом цієї премії (29 років).

"Особливо примітним є те, що персонаж дещо відсторонений від усього і не є типово героїчним. Були тривалі періоди тиші, коли мене просто просили відреагувати. У мене ніколи не було такої можливості в кіно, і це зовсім інший процес. Там немає іншого актора, який би надихав або підміняв тебе. Ти мусиш триматися, і немає жодної миті, щоб уникнути занурення в цей стан душі. Жодної миті, ні на знімальному майданчику, ні поза ним", — розповідав Броуді.

Поїзд на Дарджилінг (2007), реж. Вес Андерсон

Кадр з фільму "Поїзд на Дарджилінг". IMDB

Фільм розповідає про трьох братів — Френсіса, Пітера і Джека, які після смерті батька возз'єднуються, щоб подорожувати потягом через Індію. Їхні духовні пошуки швидко згасають, коли на поверхню виринають старі образи та особисті проблеми. Дорогою брати переживають моменти зближення, самопізнання та примирення на тлі яскравої Індії.

Едрієн Броуді грає Пітера Вітмена — середнього брата, який стикається з майбутнім народженням дитини та непрожитим горем через смерть батька. Пітер імпульсивний і не бажає змінюватись, часто конфліктує з братами, але водночас прагне спілкування. Броуді зображує Пітера з поєднанням вразливості та розпачу, що занурює глядачів у дослідження сімейних стосунків та особистісного зростання у фільмі.

Для Броуді зйомки у "Поїзді на Дарджилінг" стали першою співпрацею з режисером Весом Андерсоном, у чиїх фільмах актор згодом з'являвся й у наступні роки.

"Насправді я був великим фанатом його робіт. Я казав кільком своїм друзям, які також були шанувальниками його творчості, що хотів би знятися у фільмі Веса Андерсона. Я думаю, що вони неймовірно унікальні, і у нього чудовий доробок. Персонажі просто особливі. У них є щось дивне, але в той же час є щось таке, чому ви дійсно можете співпереживати, вони мають почуття гумору, яке не є поверхневим. Це те, що я шукав як актор, тому я був дуже схвильований, коли почув, що він хоче мене", — згадував Броуді.

Готель "Гранд Будапешт" (2014), реж. Вес Андерсон

Кадр з фільму "Готель "Гранд Будапешт". IMDB

Сюжет розповідає про пригоди Густава Г. — харизматичного консьєржа готелю "Гранд Будапешт", та його вірного хлопчика-портьє — Зеро, у вигаданій Республіці Зубрівка. Коли Густава звинувачують у вбивстві багатої вдови мадам Д., він і Зеро вирушають у шалену подорож, щоб довести свою невинуватість.

Едрієн Броуді грає Дмітрія Деґоффе-унд-Таксіса — грізного і владного сина покійної мадам Д. Дмітрій сповнений рішучості заволодіти статками своєї покійної матері та готовий вдатися до залякування, погроз і насильства, щоб досягти своїх цілей. Броуді зображує Дмітрія через призму чорного гумору і з лиходійським хистом, що робить його незабутнім антагоністом у цій химерній, але драматичній історії.

До цього Броуді був більше відомий за ролями позитивно-нейтральних персонажів, але роль у "Готелі «Гранд Будапешт»" дала актору розкрити інший свій бік.

"Я люблю комедії, і щойно розмовляв зі своїм другом про те, як цікаво, що мало хто в індустрії бачить мене в комічних фільмах або приходить до мене з комедійною роллю [...] Для мене важливо, щоб персонаж мав певний рівень правди чи темряви, але не сприймати це надто серйозно. Це така казка, в певному сенсі. Це окремий світ. Отже, у вас є багато простору для гри, але ,знову ж таки, тут повинні бути ставки, а не просто гра заради жарту", — поділився актор.

Бруталіст (2024), реж. Брейді Корбет

Кадр з фільму "Бруталіст". IMDB

Стрічка розповідає про життя Ласло Тота (Едрієн Броуді) — єврейського архітектора угорського походження, який пережив Голокост та емігрував до Сполучених Штатів, де намагається досягти американської мрії, доки багатий клієнт не змінює його життя.

Броуді зображує Ласло Тота як рішучого чоловіка, який намагається утвердити свою спадщину на новій землі, водночас борючись із травмами минулого. Гра актора була високо оцінена за глибину і витонченість, що принесло йому нагороду за найкращу чоловічу роль на "Золотому глобусі" у 2025 році. Багато критиків також пророкують Броуді щонайменше номінацію на "Оскар".

Мати, бабуся і дідусь Едрієна Броуді були мігрантами з Угорщини, які втекли з країни під час революції до Штатів у 1958 році. Цей зв'язок став важливим для актора під час роботи над "Бруталістом".

"Я пам'ятаю, що у мого дідуся був дуже, дуже сильний акцент. Я також знав кожне погане слово угорською в дитинстві. Тож я вклав у свого персонажа дещо з того, чого немає в сценарії!" — розповідав Броуді.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media

Топ дня
Вибір редакції